Ogrzewamy dom olejem opałowym. Jakie paliwo wybraćObliczyliśmy, ile nas będzie kosztować instalacja centralnego ogrzewania na gaz ziemny oraz jakie będą prawdopodobne koszty jej eksploatacji.Przeprowadziliśmy podobną kalkulację dla gazu płynnego. Teraz pora na olej opałowy.

Tak jak poprzednio obliczenia wykonamy dla dwóch domów wybranych z kolekcji projektów gotowych - parterowego o powierzchni 102 m2 - „Na 102”,
- z poddaszem użytkowym o powie-rzchni 200,1 m2 -  „Solidny”.

" Na 102".
Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Powierzchnia: zabudowy 122 m2, netto 102 m2, kubatura 510 m3.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

"Na 102".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


"Solidny".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Powierzchnia: zabudowy 172,4 m2, netto 200,1 m2, kubatura 846 m3.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

"Solidny".
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Ile będzie kosztować inwestycja

Koszt instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania. Instalację centralnego ogrzewania można wykonać z tych samych materiałów co w domach zasilanych gazem ziemnym czy płynnym. Rozprowadzenie przewodów może być również takie samo, czyli:
- układ dwururowy w systemie rozdzielaczowym,
- rury z polietylenu sieciowanego PE-X z barierą antydyfuzyjną,
- w pokojach grzejniki stalowe płytowe, w łazienkach – drabinkowe.


Kotłownia ze zbiornikiem

Kotły olejowe są zazwyczaj droższe od gazowych. Kompletna kotłownia - kocioł z palnikiem i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej oraz pompy, zabezpieczenie instalacji, automatyka i zbiornik oleju - to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Producenci kotłów często robią promocje, podczas których podobny zestaw można kupić za około 10 000 zł.
Cena samego zbiornika olejowego zależy od jego wielkości i rodzaju. Za zbiornik z tworzywa o pojemności 1000 l trzeba zapłacić, zależnie od producenta, 1200-1600 zł. Zbiornik podobnej pojemności, dwupłaszczowy, czyli niewymagający ustawienia w wannie wychwytującej, kosztuje około 2500 zł. Zbiorniki większe będą odpowiednio droższe. Zbiornik podziemny jednopłaszczowy o pojemności 3000 l kosztuje 5000 zł, zaś dwupłaszczowy - 7500 zł.

Uwaga! W domu „Na 102” nie da się ustawić zbiornika na olej w pomieszczeniu technicznym - nie powiększając go, ponieważ nie można zachować minimalnej odległości 1 m pomiędzy kotłem i zbiornikiem oleju. Konieczna jest do tego stosowna zmiana w projekcie.

Zbiornik można ustawić (zakopać) na działce. Można też wybudować osobne pomieszczenia na magazyn oleju. Każde z tych rozwiązań znacznie zwiększy koszty inwestycji.

Projekt i wykonanie

Projekt instalacji wewnętrznej kosztuje od 1000 do 2500 zł. Koszty wykonania można przyjąć orientacyjnie:
- montaż grzejnika z rozprowadzeniem przewodów – 100-200 zł,
- wykonanie kotłowni z kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem i zbiornikiem oleju – od 1000 zł do 3000 zł.

Ile zapłacimy za olej

Porównywanie kosztów ogrzewania domu różnymi paliwami jest możliwe tylko wtedy, gdy obliczenia są prowadzone przy tych samych założeniach. Przypomnijmy je zatem:
- domy wybudowano w III strefie klimatycznej, a więc zapotrzebowanie na ciepło obliczono dla temperatury zewnętrznej -20°C. Wyniosło ono:
  – dla domu „Na 102” – 6,965 kW,
  – dla „Solidnego” – 11,105 kW;
- sezonowe zapotrzebowanie energii na cele grzewcze określono dla sprawności kotła 90% (tym razem nie uwzględniamy kotła kondensacyjnego, ponieważ nie ma takich na rynku):
  – dom „Na 102” – 18 573 kWh/rok,
  – dom „Solidny” – 29 613 kWh/rok;
- zużycie ciepłej wody - każdy z członków czteroosobowej rodziny zużywa 60 l wody na dobę, do jej podgrzania potrzeba 2,5 kWh energii dziennie, czyli 3650 kWh w ciągu roku;
- zużycie energii na przygotowanie posiłków w ciągu roku - 800 kWh.
W tabeli 1 zestawiono roczne zużycie oleju na różne cele i jego koszt. Do obliczeń przyjęto minimalną wartość opałową według niemieckiej normy DIN 51603-1 - Qw = 10,2 kWh/l oraz cenę oleju 1,30 zł/l (cena brutto z dowozem).
Zużycie paliwa można obliczyć samodzielnie, posługując się wzorami zamieszczonymi w artykule Uwaga! Obliczone zużycie oleju może się różnić od rzeczywistego. Wystarczy, że nieznacznie zmienią się warunki eksploatacyjne, na przykład:
- sezon grzewczy będzie dłuższy lub krótszy od założonego,
- mieszkańcy będą kąpać się w wannie, a nie pod prysznicem, i zużyją więcej ciepłej wody,
- w domu będzie utrzymywana temperatura wyższa od obliczeniowej, która wynosi 20°C w pomieszczeniach mieszkalnych,
- sprawność układu centralnego ogrzewania zwiększy się dzięki zastosowaniu automatycznej regulacji.

Podsumowanie

W wybranych przez nas domach zbiorniki umieszczone są w pomieszczeniu kotłowni (w domu D09 „Na 102” po przebudowaniu kotłowni), zatem ich pojemność może wynosić tylko 1000 l. Pojemność zbiornika na olej można wykorzystać tylko w 90%. W domu „Na 102” będziemy tankować paliwo trzy razy w roku, a w „Solidnym” - cztery.
Gdybyśmy dysponowali wydzielonym magazynem oleju, można by ustawić w nim odpowiednio duży zbiornik, w którym zmieściłoby się paliwo na cały rok, czyli 2500 l w domu „Na 102”, i 4000 l - w „Solidnym”.
Roczne koszty eksploatacyjne to nie tylko opłata za olej. Trzeba je powiększyć o koszt corocznej wizyty kominiarza - 200 zł - i serwisanta urządzeń olejowych - co najmniej 150 zł - oraz koszt wymiany filtra i dyszy - około 30-50 zł.
Jednostkowa cena energii powstającej w wyniku spalenia propanu wynosi 0,20-0,25 zł/kWh, gazu ziemnego - 0,13 zł/kWh. Dla oleju opałowego jest to 0,14 zł/kWh. Podając ceny 1 kWh, uwzględniono sprawność urządzenia 90%.
Olej nie jest dzisiaj paliwem konkurencyjnym w stosunku do gazu ziemnego. Koszty wykonania instalacji na olej i jej eksploatacji są wyższe niż wykonanie (bez przyłącza) i eksploatacja instalacji na gaz ziemny.
Tylko wtedy, gdy w pobliżu nie ma sieci gazowej, warto zastanowić się nad ogrzewaniem domu olejem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi