Ogrzewamy dom prądem




Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet, ale zanim się na nie zdecydujesz, rozważ dobrze wszystkie za i przeciw.

Ogrzewanie elektryczne stanowi alternatywę dla układów zasilanych paliwami stałymi, płynnymi lub gazowymi:
- jest od nich tańsze inwestycyjnie;
- jest wygodne, łatwo nim sterować;
- nie wymaga składowania opału (węgla, drewna, gazu płynnego czy oleju) ani usuwania produktów spalania (na przykład popiołu, żużla, spalin);
- energia cieplna wytwarzana jest w miejscu jej użytkowania, nie ma więc strat podczas przesyłania ciepła;
- nie ma niebezpieczeństwa zatrucia substancjami powstającymi w procesie spalania węgla, gazu czy oleju.

Warto czy nie warto?

Wydawałoby się więc, że ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem idealnym. Tak jest faktycznie, gdy brak innych źródeł energii lub wygoda są ważniejsze niż względy ekonomiczne.
Główną wadą ogrzewania elektrycznego są wysokie koszty eksploatacyjne – wyższe niż wodnych układów centralnego ogrzewania zasilanych gazem lub olejem opałowym. Ceny źródeł energii stale się zmieniają i trudno przewidzieć ich wzajemne proporcje w przyszłości, ale obecnie są na takim poziomie, że koszty eksploatacyjne ogrzewania energią elektryczną są wysokie.
Może się także zdarzyć, że zastosowanie ogrzewania elektrycznego nie jest możliwe, na przykład z powodu zbyt małego przydziału mocy elektrycznej dla domu.

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na ogrzewanie domu grzejnikami elektrycznymi, sprawdź w rejonowym zakładzie energetycznym, czy masz szansę na dostatecznie duży przydział mocy. Musi on być większy niż dla domu ogrzewanego węglem, gazem lub olejem.

Jeśli chcesz zainstalować grzejniki elektryczne w miejsce innego systemu grzewczego (w remontowanym domu), pamiętaj, żeby przedtem ocenić stan istniejącej instalacji elektrycznej. Może się okazać, że przed zainstalowaniem grzejników elektrycznych konieczne będzie zaprojektowanie i wykonanie jej od nowa.

Jaka moc grzejnika?

Wybierając grzejnik elektryczny, należy dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia. Do doboru grzejników przyjmuje się orientacyjnie zapotrzebowanie na ciepło 60-100 W/m2 ogrzewanego pomieszczenia (o wysokości około 2,7 m). Oznacza to, że do ogrzania pokoju o powierzchni 20 m2 będzie potrzebny grzejnik o mocy 1,6-2 kW.
Gdy grzejniki elektryczne mają być podstawowym systemem grzewczym domu, obliczenie zapotrzebowania na ciepło (strat ciepła), dobór odpowiedniej liczby grzejników i ich mocy najlepiej powierzyć projektantowi z uprawnieniami. Jeśli natomiast grzejniki mają tylko dogrzewać wybrane pomieszczenie, można samodzielnie określić potrzebną moc. W katalogach niektórych producentów można znaleźć uproszczone metody doboru grzejników.

Ile za energię?

Straty ciepła dobrze zaizolowanego domu jednorodzinnego wynoszą średnio 60 W/m2. Oznacza to, że w ciągu roku zużyjemy około 150 kWh/m2.
Miesięczna opłata za energię elektryczną składa się z opłaty zmiennej i stałej.
Opłata zmienna obejmuje koszt zużytej energii elektrycznej oraz jej przesyłanie. Jej wysokość zależy od liczby zużytych kilowatogodzin.
Opłata stała (niezmienna w ciągu roku) składa się z opłaty abonamentowej i opłaty za licznik. Opłata abonamentowa jest zwykle niższa dla użytkowników I taryfy (stałej w ciągu doby), a wyższa dla użytkowników II taryfy (tańszej nocą i w określonych godzinach w ciągu dnia).
Opłata za licznik jest najczęściej wyższa dla tych, którzy mają instalację trójfazową, a niższa dla korzystających z instalacji jednofazowej. Opłaty, zarówno zmienne, jak i stałe, są ustalane w rejonowych zakładach energetycznych i w każdym z nich inne. Na przykład według I taryfy za 1 kWh zapłacimy: w Katowicach – 0,2751 zł, w Łodzi – 0,3181 zł, w Szczecinie – 0,3423 zł. Według II taryfy:
- w ciągu dnia: w Katowicach – 0,3393 zł, w Łodzi – 0,2757 zł, w Szczecinie – 0,3740 zł;
- nocą odpowiednio: 0,1731 zł, 0,2195 zł i 0,1772 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi