Ogrzewanie ciepłym powietrzem

Wdmuchiwanie gorącego powietrza do pomieszczeń to bardzo efektywny sposób ich ogrzewania.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest bardzo ważne, lecz aby uzyskać pełny komfort, należy również zapewnić ich wentylację.
System ogrzewania powietrznego – rozwiązanie, które łączy w sobie obie te funkcje – jest bardzo popularny w USA i Kanadzie. W Polsce jest jeszcze rzadkością.

Sposób działania
Źródłem ciepła w systemie ogrzewania powietrznego jest piec nadmuchowy z czerpnią powietrza, filtrem i nawilżaczem. Piec jest zasilany gazem ziemnym, propanem technicznym lub olejem opałowym.
Powietrze przefiltrowane i podgrzane w piecu jest rozprowadzane układem przewodów nawiewnych do poszczególnych pomieszczeń.

W systemie ogrzewania powietrznego źródłem ciepła jest piec nadmuchowy.
Autor: POLSKI KOMFORT
Do pieca nadmuchowego podłącza się kanały, którymi powietrze będzie rozprowadzane do pomieszczeń.
Autor: POLSKI KOMFORT
Przewody powietrzne mogą mieć znaczne rozmiary.
Autor: POLSKI KOMFORT

Odgałęzienia sieci są zakończone kratkami nawiewnymi lub nawiewnikami z regulacją przepływu.Przewody zakończone kratkami nawiewnymi.
Autor: Magdalena Kosińska

Autor: POLSKI KOMFORT

Autor: POLSKI KOMFORT

Powietrze, ogrzane do temperatury 35°C, miesza się z powietrzem w pomieszczeniu, podnosząc jego temperaturę. Równocześnie z wdmuchiwaniem powietrza, taka sama jego ilość jest usuwana z pomieszczenia. To powietrze zasysane jest do przewodu powrotnego. Zanim ponownie trafi do pieca, jest mieszane z powietrzem zaczerpniętym z zewnątrz i filtrowane. Część powietrza usuwana jest z pomieszczeń przewodami wentylacji grawitacyjnej.

Elementy układu ogrzewania powietrznego.
Autor: POLSKI KOMFORT

Bez pośredników

Ideą ogrzewania powietrznego jest podgrzewanie bezpośrednio tego, na czym nam najbardziej zależy, czyli powietrza. Rozwiązanie takie pozwala na ominięcie podgrzewania czynników pośrednich, takich jak woda i grzejniki w ogrzewaniu tradycyjnym lub podłoga – w ogrzewaniu podłogowym. Wytworzone ciepło oddawane jest więc do otoczenia w sposób najbardziej efektywny. Bezpośredni nadmuch ciepłego powietrza umożliwia szybkie i równomierne nagrzewanie pomieszczeń.

Niezawodne
Ogrzewanie powietrzne jest znacznie mniej zawodne od wodnego. Można je na przykład wyłączyć zimą na pewien czas bez obawy uszkodzenia. Sama instalacja – bez grzejników, zaworów, złączek – jest również mniej narażona na niebezpieczeństwo wystąpienia nieszczelności. A jeśli mimo to zdarzą się „przecieki”, to i tak nie są tak groźne dla domu, jak wypływająca z nieszczelnej instalacji gorąca woda.

Estetyczne
Stosowanie ogrzewania powietrznego pozwala na swobodną aranżację wnętrz. Zamiast grzejników, zajmujących miejsce, utrudniających ustawienie mebli i sprzątanie, w podłodze lub pod stropem zamocowane są jedynie małe kratki nawiewne.

Komfortowe
W domach z ogrzewaniem powietrznym możliwe jest kontrolowanie prawie wszystkich parametrów powietrza. Oprócz funkcji podstawowej – ogrzewania – system zapewnia również wymianę powietrza (wentylację) oraz jego oczyszczanie (na filtrach), a także jego nawilżanie, chłodzenie i jonizację.
Wymiana powietrza (wentylacja). W domach ze szczelną stolarką okienną system wentylacyjny ma za zadanie zapewnić dobrą jakość powietrza. Sprawna wentylacja, dająca możliwość czerpania świeżego powietrza bez otwierania okien, jest przydatna zwłaszcza podczas złej pogody lub wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywa wiele osób.
Powietrze może być w całości pobierane z zewnątrz lub częściowo mieszane z cieplejszym powietrzem wewnętrznym, wywiewanym z pomieszczeń (to tak zwana recyrkulacja). Powietrze w domu można wymienić na świeże w ciągu zaledwie kilkunastu minut (w ciągu godziny można przetłoczyć aż 2-3 tys. m3 powietrza).
Filtrowanie. Zarówno powietrze powracające z pomieszczeń, jak i świeże, czerpane z zewnątrz, jest oczyszczane na filtrach. Filtry mogą być różne, na przykład jednorazowe (trzeba je systematycznie wymieniać, na przykład raz w miesiącu), wielokrotnego użytku (można ich ponownie używać po umyciu), elektrostatyczne. Najbardziej skuteczne – elektrostatyczne – eliminują najmniejsze zanieczyszczenia (do 0,0001 mm), takie jak: wirusy, bakterie, roztocza, pyłki czy dym papierosowy. Zapewniają również odpowiednią jonizację powietrza.
Nawilżanie. Powszechnie znany jest niekorzystny wpływ wysuszonego powietrza na skórę i drogi oddechowe człowieka. W ogrzewaniu powietrznym problem ten jest rozwiązany przez automatyczną kontrolę wilgotności. W głównym kanale rozprowadzającym powietrze zainstalowany jest centralny, bezobsługowy nawilżacz. Jeśli powietrze jest zbyt suche, przepływając przez nawilżacz, zostaje nasycone parą wodną. Poziom nasycenia jest ustalany według potrzeb i kontrolowany przez specjalny czujnik. Do nawilżania wykorzystywana jest woda wodociągowa.
Chłodzenie. Utrzymanie w pomieszczeniach przyjemnego chłodu latem lub likwidację nadmiernego zawilgocenia zapewnia współpraca systemu ogrzewania powietrznego z klimatyzacją. Aby móc cieszyć się tym luksusem, do już istniejącego systemu należy podłączyć odpowiedni moduł chłodzący.
Sterowanie. Ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją można sterować za pomocą programatora.
Filtrowanie powietrza odbywa się równolegle z każdą z wcześniej wymienionych funkcji. Nawilżanie stosuje się jedynie w sezonie grzewczym.

Strefowy system komfortu
Ogrzewanie powietrzne może być dodatkowo wyposażone w tak zwany strefowy system komfortu. Pozwala on dowolnie programować temperaturę w pomieszczeniach w różnych częściach domu i w różnym czasie.
Aby wprowadzić system strefowy, trzeba wydzielić w domu odpowiednie strefy i określić, ile czasu przeciętnie spędzają w nich domownicy. Zwykle inaczej ogrzewa się kuchnię czy pokój dzienny, inaczej sypialnię (temperatura w sypialni jest przeważnie niższa nocą i podczas dnia, gdy jesteśmy nieobecni, wyższa zaś rano, gdy wstajemy i szykujemy się do wyjścia).
W każdej ze stref zainstalowany jest czujnik temperatury, przekazujący informacje do termostatu centralnego z programatorem dobowo-tygodniowym dla poszczególnych stref. Termostat steruje przepustnicami w kanałach, które kierują powietrze o określonych parametrach do żądanej strefy. Dodatkowo niektóre przepustnice mają płynną regulację wydajności.
Wyłączenie systemu ogrzewania w jednej ze stref powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Urządzenie grzewcze może pracować z mniejszą wydajnością, zużywa więc mniej energii (mniej paliwa).
Układ strefowy i płynna regulacja wydajności pozwalają znacznie obniżyć koszty działania systemu grzewczego.

W każdym domu?
Ogrzewanie powietrzne można zainstalować w każdym domu o powierzchni powyżej 100 m2. Ale w tradycyjnych budynkach murowanych nie jest to łatwe. Przewody powietrzne, które podwiesza się pod stropami lub układa w kanałach pod podłogą, mają niekiedy znaczne rozmiary, a przy tym nie mogą kolidować z innymi instalacjami w budynku. Aby je ułożyć, trzeba wykonać w ścianach i stropach liczne otwory i bruzdy. Jeśli nie zostały wcześniej uwzględnione w projekcie domu, trzeba uważać, by nie naruszyć jego konstrukcji.Przewody podwiesza się pod sufitem lub...
Autor: POLSKI KOMFORT
...układa w kanałach pod podłogą.
Autor: POLSKI KOMFORT
Niełatwo jest ułożyć instalację ogrzewania powietrznego w budynkach murowanych. Trzeba wykonać w ścianach i stropach liczne otwory, a same przewody obudować.
Autor: POLSKI KOMFORT

W domach budowanych w technologii szkieletowej, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni wewnątrz przegród, łatwiej poprowadzić instalację ogrzewania powietrznego. Domy szkieletowe są znacznie lżejsze od murowanych, mają więc mniejszą bezwładność cieplną: szybciej się nagrzewają w porównaniu z tradycyjnymi, w których najpierw nagrzewają się mury.
Ogrzewanie powietrzne może być zainstalowane w każdej fazie budowy. Najlepiej jednak, gdy jego projekt powstanie równolegle z projektem budowlanym domu.
Można też wykonać instalację ogrzewania powietrznego w już istniejącym domu.
System może być w dowolnym czasie rozbudowany o kolejne funkcje, na przykład klimatyzację.


Znacznie łatwiej rozprowadzić przewody powietrzne w domach szkieletowych. Jest w nich dużo wolnej przestrzeni wewnątrz przegród.
Autor: POLSKI KOMFORT
Przewody zakończone są nawiewnikami.
Autor: POLSKI KOMFORT

Koszty
Całkowity koszt ogrzewania powietrznego jest porównywalny z ceną grzewczej instalacji wodnej, wykonanej z dobrych jakościowo materiałów. Mniej więcej połowę tej kwoty trzeba wydać na zakup pieca nadmuchowego, którego cena wynosi od 7 do 20 tys. złotych.
Koszt ogrzewania powietrznego, rozbudowanego o funkcję klimatyzacji, może być prawie o połowę niższy od kosztu tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego z oddzielną instalacją wentylacyjną i klimatyzacyjną.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi