Okna z komorami. Przegląd okien z PCWOkna plastikowe nie tracą szczelności, nie wypaczają się i nie trzeba ich malować. Wyglądem niewiele odbiegają od okien drewnianych, a są od nich tańsze. Wszystko to sprawia, że cieszą się dużą popularnością.

Jeden profil – różne okna
Okna plastikowe zbudowane są z profili produkowanych w specjalnych zakładach. Prawie nigdy nie są one wytwarzane przez producentów okien. Ci kupują już gotowe profile, sami je tną, łączą w ramy, szklą, wyposażają w okucia oraz osprzęt i sprzedają. Producentów okien plastikowych jest bardzo wielu, natomiast wytwórców profili - tylko kilkunastu. Dlatego też powszechne jest, że z profili jednego typu może być składanych wiele różnych typów okien.
Autor: Andrzej Szandomirski

Profil profilowi nierówny

Plastikowe profile mają budowę komorową. Komór jest zazwyczaj trzy, lecz niektóre profile mają ich cztery, a nawet pięć. Ich liczba oraz kształt wpływają między innymi na izolacyjność termiczną okna. Tak więc im więcej komór, tym współczynnik przenikania ciepła jest niższy. Aby poprawić izolacyjność cieplną profilu, niektórzy producenci wypełniają komory pianką poliuretanową lub osłaniają metalowe usztywnienie otuliną z włókna szklanego. Profile różnią się także grubością ścianek i rodzajem oraz grubością kształtownika usztywniającego. To wpływa z kolei na sztywność ramy i skrzydeł okiennych. Profile tworzą systemy, w skład których wchodzi od kilku do kilkunastu ich typów pochodzących od jednego producenta. Poszczególne profile systemu nadają się do różnych zastosowań. Są więc profile do budowy ramy skrzydła lub ramy ościeżnicy. One wraz z profilami przyszybowymi są elementem wszystkich okien z PCW. Oprócz nich okno może być wzbogacone o profile maskujące, profile ławy podokiennej, profile słupków okiennych i wiele innych.

Typowe okno z PCW.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Profile okien z PCW mogą być zlicowane lub nie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przyszybowe i oporowe

W oknach plastikowych montowane są dwa rodzaje uszczelek - przyszybowe i oporowe. Jedne i drugie nie dopuszczają, by woda dostała się do wnętrza profilu okiennego i doprowadziła do rdzewienia okuć. Uszczelki oporowe są ponadto zaporą dla wiatru, kurzu i hałasu. Uszczelki przyszybowe są zawsze dwie – jedna od zewnętrznej, druga od wewnętrznej strony okna. Elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne zapewnia im tworzywo, z którego są wykonane, czyli EPDM lub TPS. Z tego samego materiału zrobione są również uszczelki oporowe. Są one dwie lub trzy. Te mocowane na ościeżnicy nazywane są zewnętrznymi, te zaś, które są przymocowane do skrzydła od strony wnętrza domu – wewnętrznymi.
Uszczelki w oknie z PCW.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Uszczelki oporowe środkowe umieszczone są na skrzydle od strony zewnętrznej. Stosuje się je zazwyczaj wówczas, gdy profile mają tak zwane komory mokre odprowadzające wodę przez specjalne otwory poza okno.
Sposób odprowadzania wody w oknie z PCW.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Diabeł tkwi w okuciach
Okucia obwodowe odpowiadają za to, jak otwiera i zamyka się okno. Poruszane są za pomocą klamki.
Jej przekręcenie sprawia, że okucia odblokowują skrzydło i można je otworzyć lub odchylić od pionu. Okucia, które pozwalają tylko otworzyć okno, nazywane są rozwieralnymi, te zaś, które umożliwiają odchylenie od pionu - uchylnymi. Najpopularniejsze obecnie okucia dają zarówno możliwość otwarcia, jak i odchylenia, nazywane są więc uchylno-rozwieralnymi.

Blokada uchyłu zapobiega przypadkowemu zamknięciu się okna na skutek przeciągu.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Okucia często mają blokadę błędnego położenia klamki, które zapobiegają jej przekręcaniu, gdy okno jest otwarte.
Autor: ROTO

Niektórzy producenci oferują też okucia przesuwne, składane lub obrotowe. Wszystkie typy okuć obwodowych po zamknięciu skrzydła blokują je w kilku punktach rozmieszczonych na obwodzie. Dzięki temu okno jest szczelnie zamknięte. Większość dostępnych w sprzedaży okien ma okucia umożliwiające mikrowentylację. Funkcja ta polega na tym, że po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji pomiędzy ramą i skrzydłem powstaje kilkumilimetrowa szczelina. Okno jest wówczas teoretycznie zamknięte, jednak przez powstałą szczelinę do wnętrza domu dostaje się świeże powietrze. Okucia bywają też zaopatrzone w trzpienie antywyważeniowe, które utrudniają złodziejom otwarcie lub wyważenie okna. Zamawiając okno, można sobie zażyczyć okucia antywłamaniowe. Są one mocniejsze i mają specjalną blokadę antywyważeniową przy zawiasach. Kosztują jednak więcej niż okucia standardowe.
Różne ustawienia klamki powodują zmianę funkcji okucia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Szyby pełne zalet
Wszystkie okna plastikowe szkli się szybami zespolonymi. Szyby takie zbudowane są z dwóch lub trzech tafli szkła. Są one oddzielone od siebie ramką dystansową o grubości 12 lub 16 mm. Przestrzeń między nimi wypełniona jest powietrzem lub gazem szlachetnym (najczęściej argonem). Taka konstrukcja szyb gwarantuje dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną okna. Łatwo je również utrzymać w czystości.
Właściwości szyb zależą również od rodzaju zastosowanego w nich szkła. W zależności od użytego szkła szyby mają różne cechy:
- ciepłochronne - zastosowane w nich szkło ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Współczynnik przenikania ciepła U dla takich szyb może wynosić nawet 0,7 W/(m2·K), a jak wiadomo - im niższy współczynnik, tym lepsza izolacyjność. Producenci dodatkowo poprawiają tę wartość, wypełniając przestrzeń między taflami szkła gazem szlachetnym. Stosując takie szyby, można znacznie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu;
- dźwiękochłonne - zewnętrzna tafla szkła w tych szybach jest grubsza niż w tradycyjnych. Szersza ramka dystansowa zapewnia większą odległość między taflami. Dzięki temu szyby takie tłumią hałas lepiej niż zwykłe. Poleca się je do domów stojących blisko ruchliwych ulic lub innych źródeł ustawicznego hałasu;
- przeciwsłoneczne - mogą być zrobione ze szkła absorbcyjnego, czyli pochłaniającego światło, lub refleksyjnego, czyli takiego, które je odbija. Jedne i drugie chronią pomieszczenia przed zbytnim nasłonecznieniem i nagrzaniem. Mogą mieć różny kolor i odmienny stopień przejrzystości;
- antywłamaniowe - ich zewnętrzna tafla szkła ma różny stopień odporności na przebicie. Szyby oznaczone symbolem P1 lub P2 sprawią, że złodziej będzie musiał poświęcić więcej czasu na ich wybicie. Szyby o symbolu P4 są praktycznie nie do przebicia;
- bezpieczne - nie chronią przed włamaniem. Ich szkło, podobnie jak w szybach samochodowych, po rozbiciu rozsypuje się na tysiące małych kawałków o zaokrąglonych kształtach. Takie szyby polecane są do domów, w których są małe dzieci. Po przypadkowym rozbiciu nie zrobią nikomu krzywdy;
- hartowane - ich szkło, w odróżnieniu od szkła z szyb bezpiecznych, po rozbiciu pęka tylko na kilka dużych kawałków;
- ornamentowe i barwione - te pierwsze mogą mieć różną barwę i wzory na powierzchni zewnętrznej tafli szkła. Te drugie z kolei mogą mieć tylko inny kolor. Jedne i drugie służą do dekoracji okna.

Uwaga! Szyby zespolone oznacza się w specjalny sposób - 4/16/4. Pierwsza i ostatnia cyfra informują o grubości szkła. Cyfra środkowa oznacza szerokość ramki dystansowej. Gdy przy cyfrze oznaczającej szybę znajduje się litera T, informuje ona, że szkło jest niskoemisyjne. Litera A przy oznaczeniu ramki dystansowej mówi o tym, że przestrzeń między taflami szkła wypełniona jest argonem.

Okna upiększone

Standardowe - co za tym idzie - najtańsze okna są zazwyczaj prostokątne i białe. Prostota jest piękna. Chcąc jednak mieć okna bardziej oryginalne, warto sięgnąć do portfela i zmienić nieco ich wygląd.

Inny kształt. Plastikowe profile dają niemal nieograniczone możliwości projektowania kształtu okien. Zamówić więc można okna łukowe, okrągłe, trójkątne, narożne i inne. Wybór ogranicza jedynie wyobraźnia i przede wszystkim gotówka.


Okna PCW mogą mieć nietypowe kształty.
Autor: REHAU

Autor: DECEUNINCK POLSKA

Autor: Andrzej Szandomirski

Profilowane profile. Chcąc dopasować okna do domu stylizowanego na stary, warto zastanowić się nad ozdobnymi profilami. Ich powierzchnia nie jest gładka, tylko wytłoczona w dekoracyjny sposób. Okna z takich profili wykonują tylko nieliczni producenci.

Oryginalna kolorystyka. Chcąc dopasować okna do wyglądu elewacji lub dachu, można zmienić ich kolor. Cena zwiększy się o 10-30%. Nowy kolor uzyskuje się nie poprzez malowanie, ale podczas produkcji profilu. Jest on bowiem barwiony w masie, co oznacza, że kolor nadaje się nie gotowemu produktowi, lecz tworzywu, z którego jest on wykonany. Barwę ram i skrzydeł można też zmienić, zamawiając u producenta okleinę dowolnego koloru. Ma ona jedną niepodważalną zaletę. Oprócz koloru, może również nadać dowolną fakturę. Najpopularniejsze są okleiny imitujące słoje drewna.

Profile plastikowe mogą mieć ozdobne tłoczenia.
Autor: THERMOPLAST
Kolor okien można dopasować do charakteru elewacji.
Autor: Andrzej Szandomirski

Ozdobne szprosy. Są to cienkie listewki, które dzielą szyby na pola. Nakleja się je najczęściej na szyby od zewnątrz lub umieszcza wewnątrz szyb zespolonych. Szprosy mogą też być konstrukcyjnym elementem całego skrzydła. Dzielą wówczas skrzydło na oddzielne pola, z których każde jest osobno oszklone. Cena szprosów zależy od ich rodzaju, materiału i od tego, na ile pól dzielą szybę.

Szprosy mogą dzielić okno na pola...
Autor: Piotr Mastalerz
...różnego kształtu i różnej wielkości.
Autor: Piotr Mastalerz

Rodzaje szprosów.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Luksusowe klamki. Cenę okna podnoszą także nietypowe klamki. Mogą być zrobione z drogiego metalu, a mogą też być pomalowane na dowolny kolor. Zamówić można również klamki z zamkiem, przyciskiem lub hamulcem umożliwiającym zablokowanie okna w dowolnej pozycji otwarcia.

Dodatkowe akcesoria
Do okien z PCW można zamówić różne przydatne dodatki:
- nawiewniki - mocowane są  wewnątrz profilu w górnej części skrzydła lub w ramie ościeżnicy. Umożliwiają wentylowanie pomieszczeń, gdy okno jest zamknięte;

Typowe miejsce montowania nawiewników.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- siatki przeciw owadom - mocuje się je do ościeżnicy. Ich drobne oczka dobrze przepuszczają powietrze i światło. Dzięki nim latem podczas upałów śmiało można otwierać okna bez obaw, że do domu wleci chmara krwiożerczych owadów;
- parapety - są nieodzownym elementem każdego okna. Często można je kupić razem z oknem. Montażem zajmie się ta sama ekipa, która osadzać będzie okna w ścianach.

Okna z katalogu
Większość firm ma katalogi z zestawieniami wymiarów typowych okien. Przy wyborze warto się nimi posłużyć. Są dostępne w każdym profesjonalnym punkcie sprzedaży okien. Katalogi zawierają wszystkie najważniejsze informacje o oknie: wymiary, rodzaj zastosowanych szyb, profili, rodzaj i funkcje okuć, ilość i rodzaj uszczelek. Z katalogiem warto też udać się do architekta, który opracowuje projekt domu. Dopasuje on rozmiar otworów okiennych do wymiarów typowych okien, które wybraliśmy - są one tańsze niż okna na zamówienie.

Cena to nie wszystko
Wybierając okno, nie warto się kierować tylko względami finansowymi, gdyż można się później niemiło rozczarować. Musi ono być solidne, odporne na warunki atmosferyczne, trwałe, dobrze wykończone i zaopatrzone w sprawne i funkcjonalne okucia. Nie wszystko da się sprawdzić przed zakupem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka danych:
- współczynnik przenikania ciepła U - mówi on o tym, ile ciepła ucieka przez okno. Zazwyczaj ma wartość 1,4-1,7. Im jest ona niższa, tym lepiej. Przy zakupie warto jednak upewnić się, czy sprzedawca zapytany o U nie podaje nam tej wartości obliczonej dla szyby. Jest ona zawsze korzystniejsza, lecz ma niewiele wspólnego z izolacyjnością całego okna. U całego okna jest zawsze wyższe niż U szyby;
- wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw - podawany jest w decybelach i informuje o tym, jak dobrze okno tłumi niepożądany hałas. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. W tym przypadku również trzeba odróżnić Rw dla szyby od Rw dla całego okna;
- szczelność okna - utarło się przekonanie, że okna powinny być jak najbardziej szczelne. Nie jest to do końca prawda. Szczelne okna nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza. Oznacza to, że jeśli dom nie jest wyposażony w wentylację mechaniczną, nie dojdzie do odpowiednio dużej wymiany powietrza. Niedowentylowane pomieszczenia będą narażone na zawilgocenie oraz rozwój grzybów i pleśni. Przy kupowaniu trzeba więc sprawdzić, czy okno ma nawiewniki lub mikrowentylację.

Plastik wygrywa
Jak pokazują wyniki badań przeprowadzone w listopadzie 2001 przez Instytut Badań Opinii i Rynku PENTOR, okna z PCW są kupowane chętniej niż okna drewniane i aluminiowe. Preferują je osoby młode, osoby z wyższym wykształceniem oraz wykonujące wolne zawody. Okazuje się też, że choć popularne są w całym kraju, to najchętniej kupują je mieszkańcy Pomorza i Wielkopolski.
Pozostałe 4% pytanych zdecydowało się na okna innego rodzaju.

Oferta firm
Butzbach Poland

Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 147,5 x 147,5 cm wykonane w systemie Kömmerling z 5-komorowych profili Euro-Futur szerokości 70 mm. Wzmocnione jest profilem stalowym o grubości 1,5 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,27 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 32 dB.
Cena: 1194 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 z „ciepłą” ramką (eliminującą mostki termiczne i kondensację pary wodnej) o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 32 dB;
- okucia firmy Roto, rozwieralne i uchylne z dwoma punktami antywyważeniowymi, blokadą nieprawidłowej obsługi i blokadą antyprzeciągową;
- dwie uszczelki oporowe;
- listwę podokapnikową do montażu parapetu zewnętrznego i wewnętrznego;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe P4 - 190 zł/m2, ornamentowe - wyceniane indywidualnie, barwione - wyceniane indywidualnie;
- szprosy międzyszybowe - 19 zł/pole;
- inny kolor niż biały - dopłata 25%;
- okucie antywłamaniowe - 47,50 zł za skrzydło;
- klamkę z kluczykiem - 67 zł.

E. Reisewitz
Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 3-komorowych profili SCHÜCO-CORONA AS szerokości 60 mm. Wzmocnione jest profilem stalowym o grubości 1,5-2,5 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 2,6 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 35 dB.
Cena: 790 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 30 dB;
- okucia VARIO-TEC, samosmarujące, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją, zabezpieczeniem antywyważeniowym, blokadą nieprawidłowej obsługi i blokadą rozwarcia;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby ornamentowe - od 30 do 100 zł/m2, barwione - od 40 do 150 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - od 18 zł/pole;
- inny kolor niż biały - dopłata 25%.

Ekspress PCW 


Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,6 x 143,5 cm wykonane z 3-komorowych profili ALUPLAST szerokości 60 mm. Wzmocnione ocynkowanym profilem stalowym o grubości 1,5 mm (w ramie skrzydła) i 2 mm (w ramie ościeżnicy).
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,58 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 35 dB.
Cena: 791,80 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16A/4T o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 35 dB;
- okucia firmy Winkhaus uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją, trzpieniem antywyważeniowym
i nakładkami maskującymi;
- dwie uszczelki oporowe;
- zaślepki na otwory odwadniające;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe: P4 - dopłata 350 zł;
- szprosy konstrukcyjne - wycena indywidualna, wewnątrzszybowe 8 mm, podział prostokątny na 8 pól - 144 zł, naklejane 25 mm, podział prostokątny na 9 pól - 289 zł;
- inny kolor niż biały - dopłata 20% za kolor z jednej strony, 35% - za obustronną zmianę koloru;
- blokadę obrotu klamki - 16 zł;
- ogranicznik otwarcia okna - 53,5 zł;
- mechanizm wielostopniowego uchyłu okna - 32 zł;
- nawiewniki - 64-343 zł.

ET-Okna
Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane w systemie Mondial 2000 z 3-komorowych profili Deceuninck szerokości 70 mm. Wzmocnione jest ocynkowanym profilem stalowym o grubości 1,5 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,6 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 35 dB.
Cena: 819,5 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 35 dB;
- okucia Roto uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją, dolnym zaczepem antywłamaniowym, nakładkami i blokadą klamki;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe i bezpieczne - od 194 zł/m2, przeciwsłoneczne (antisol - od 32,10 zł/m2, stopsol - od 129,47 zł/m2), ornamentowe - od 21,40 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - od 20,30 zł/pole;
- inny kolor niż biały - dopłata 10% za okleinę kolorową tylko z jednej strony okna, 20% za okleinę kolorową z obu stron okna, 30% za dowolny kolor z palety RAL z jednej strony okna;
- zabezpieczenia antywłamaniowe - dopłata od 16 zł;
- nawiewniki - 53,5 zł;
- klamkę z zamkiem - 64,20 zł.

Jocz

Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 150 x 150 cm wykonane z 5-komorowych profili Knipping szerokości 78 mm. Jest wzmocnione ocynkowanym profilem stalowym o grubości 2 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,6 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 31 dB.
Cena: 690 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 30 dB;
- okucia firmy Winkhaus rozwieralne i uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją, blokadą błędnego położenia klamki i blokadą przeciwzamknięciową;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki, okapnik.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe - 180 zł/m2, ornamentowe - 100 zł/m2, barwione - 40 zł/m2, przeciwsłoneczne (stopsol) - 100 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - 30 zł/pole;
- inny kolor niż biały - dopłata 30% za obustronną zmianę koloru;
- okucia antywłamaniowe - 65 zł za jedno skrzydło;
- siatkę przeciw owadom - 150 zł/m2;
- klamkę z zamkiem - 49 zł.

M&S Pomorska Fabryka Okien


Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane w systemie VEKA z 3-komorowych profili Softline Special szerokości 68 mm. Jest wzmocnione profilem stalowym o grubości 1,5 mm (ościeżnica), 1,75 mm (skrzydło).
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,28 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 32 dB.
Cena: 952,3 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16A/4T o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 32 dB;
- okucia firmy Siegenia z uproszczonym mechanizmem uchyłu okna, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją i osłonkami maskującymi;
- mechanizm Roll-Royce ułatwiający dokładne zamykanie okna;
- dwie uszczelki oporowe;
- osłonki na zawiasy i otwory odwodnieniowe;
- narożnik antywyważeniowy;
- klamki z przyciskiem.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby laminowane - od 104,27 zł/m2, refleksyjne - od 87,48 zł/m2, absorbcyjne - od 29,29 zł/m2, ornamentowe - od 27,34 zł/m2;
- nawiewniki - 10,55 zł/szt.;
- szprosy międzyszybowe - od 16,68 zł/m;
- inny kolor niż biały - dopłata od 20%;
- dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe okuć - od 93,73 zł/skrzydło.

Marexpol

Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 3-komorowych profili Gealan szerokości 120 mm. Wzmocnione jest profilem stalowym o grubości 1,8 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,4 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 38 dB.
Cena: 655 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 40 dB;
- okucia firmy Winkhaus uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe - od 200 zł/m2, ornamentowe - dopłata 10%, barwione - dopłata 20%;
- szprosy międzyszybowe - 18 zł/pole;
- inny kolor niż biały - dopłata 30%;
- klamkę z zamkiem - 40 zł.

Okfens

Okno jednoramowe jednoskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 4-komorowych profili Aura szerokości 64 mm. Jest wzmocnione profilem stalowym o grubości 1,7 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,4 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 35 dB.
Cena: 649,22 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,3 W/(m2·K) i Rw = 35 dB;
- okucia firmy Roto, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją;
- klamki z przyciskiem blokującym;
- dwie uszczelki oporowe;
- ozdobne listwy przyszybowe - nieodpłatnie, na życzenie klienta.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe: P2 - dopłata około 25%, P4 - dopłata około 45%, przeciwsłoneczne - dopłata około 10%, dźwiękoszczelne - dopłata około 20%, ornamentowe - dopłata około 5%, piaskowane - dopłata około 10%;
- szprosy międzyszybowe - 20-50 zł/pole;
- inny kolor niż biały - dopłata 15% za kolor z jednej strony, 30% - za obustronną zmianę koloru;
- dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe w okuciu - 11-75 zł;
- uchył wielostopniowy - 32 zł;
- nawiewniki - 85-150 zł;
- dodatkową trzecią uszczelkę przylgową - dopłata 2%;
- żaluzje wewnątrzszybowe - 750 zł;
- klamkę z zamkiem - 43 zł, klamkę w innym kolorze - 11 zł.

O. K. N. O.


Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 3-komorowych profili KBE szerokości 70 mm. Jest wzmocnione ocynkowanym profilem stalowym o grubości 1,75 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,5 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 36 dB.
Cena: 670 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw =36 dB;
- okucia firmy MACO z jednym skrzydłem rozwieralnym, a drugim rozwieralno-uchylnym z mikrowentylacją, blokadą antywłamaniową i antyprzeciągową;
- dwie uszczelki oporowe;
- podnośnik skrzydła;
- osłonkę rowka ościeżnicy;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- inny kolor na zewnątrz lub wewnątrz - 20%, obustronną zmianę koloru - 40%;
- szyby antywłamaniowe - 70-160 zł/m2, szyby ornamentowe - 10 zł/m2, szyby barwione - od 30 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - 10 zł/pole (szpros biały lub złoty grubości 8-24 mm), inne kolory - 20-25 zł/pole;
- nawiewniki - od 100 zł/szt.;
- klamkę z zamkiem - 30 zł, klamkę z przyciskiem - 15 zł.

Thermoplast


Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 4-komorowych profili Prestige Plus szerokości 117 mm. Jest wzmocnione zamkniętym profilem stalowym o grubości 1,5 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,34 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 32 dB.
Cena: 906 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 32 dB;
- okucia firmy Winkhaus, jedno skrzydło rozwieralne, a drugie uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją;
- dwie uszczelki oporowe;
- dodatkowy profil przymurowy;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe - od 99 zł/m2, ornamentowe - od 47 zł/m2, barwione - od 53 zł/m2, dźwiękochłonne - od 28 zł/m2, hartowane - od 44 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - 24 zł/pole;
- hamulec okienny - 44 zł;
- ogranicznik otwarcia - 28 zł;
- inny kolor niż biały - dopłata 18% za kolor z jednej strony, 36% za obustronną zmianę koloru;
- klamkę z zamkiem - 49 zł, klamkę ozdobną - 29 zł.

Tras

infolinia 0-800-13-00-79

Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane w systemie ECO 9001 z 3-komorowych profili firmy Tras szerokości 61 mm (skrzydło) i 58 mm (rama). Jest wzmocnione ocynkowanym profilem stalowym o grubości 2 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,2 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 36 dB.
Cena: 680 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 31 dB;
- okucia firmy Siegenia z jednym skrzydłem rozwieralnym, a drugim rozwieralno-uchylnym z mikrowentylacją, nakładkami i zabezpieczeniem antywyważeniowym;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- inny kolor ramy - okleina z jednej strony okna - dopłata 10%, okleina z obu stron okna - dopłata 20%;
- szyby antywłamaniowe - 288,9 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - 27-37 zł/pole;
- nawiewniki - 107-214 zł/szt.

Petecki

Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 3-komorowych profili Rehau szerokości 60 mm. Jest wzmocnione profilem stalowym o grubości 1,5-3,0 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 1,23 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 30 dB.
Cena: 635,58 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 30 dB;
- okucia firmy Roto, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją i blokadą uchyłu;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe - 107-203 zł/m2, refleksyjne - 107-192 zł/m2, dźwiękochłonne 43-86 zł/m2, ornamentowe - około 100 zł/m2, barwione - 107-192 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe - 16 zł/pole;
- inny kolor niż biały - okleina z jednej strony okna - dopłata 20%;
- klamkę z zamkiem - 50 zł.

Terrazyt

Okno jednoramowe dwuskrzydłowe o wymiarach 146,5 x 143,5 cm wykonane z 3-komorowych profili ROPLASTO szerokości 58 mm. Jest wzmocnione zamkniętym profilem stalowym o grubości 2 mm.
Współczynnik przenikania ciepła U = 2,47 W/(m2·K).
Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw = 35 dB.
Cena: 694,86 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy białe;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 W/(m2·K) i Rw = 30 dB;
- okucia firmy Roto, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją, zabezpieczeniami antywyważeniowymi (zasuwnica z trzpieniem blokującym, zabezpieczenie zawiasu dolnego, zabezpieczenie klamki) i nakładkami;
- dwie uszczelki oporowe;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- szyby antywłamaniowe P4 - 110-175 zł/m2;
- szprosy międzyszybowe (18 i 26 mm białe oraz 8 mm złote) - 10 zł/pole;
- okleinę drewnopodobną - dopłata 25%.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi