Okno plastikowe zamiast drewnianego


Planuję wymianę dużego drewnianego okna balkonowego na okno z tworzywa sztucznego. Na rynku jest tyle firm okiennych, że trudno się zorientować, z której skorzystać. Proszę o poradę, czym się kierować, przeglądając oferty.

Decydując się na okna plastikowe, warto wiedzieć, że mają one znacznie większą od drewnianych rozszerzalność termiczną - ich ramy bardziej się wydłużają. Warto sprawdzić, czy wymiary zamawianego okna nie są większe od maksymalnych dopuszczalnych wymiarów dla okien plastikowych, które powinny być podane w aprobacie technicznej. Aprobatę powinien udostępnić sprzedawca.
Nowoczesne konstrukcje okien w porównaniu z wykonywanymi dawniej są bardzo szczelne. Stare, mniej szczelne okna zapewniały nieustanny napływ świeżego powietrza do wnętrz. Taka mikrowentylacja zapewniała dostateczną wymianę powietrza - właśnie dzięki technologicznym nieszczelnościom okien. Zastąpienie tych okien nowoczesnymi, szczelnymi oknami bez wywietrzników czy możliwości rozszczelnienia powoduje często zawilgacanie suchych dotąd pomieszczeń. Dlatego ważną rzeczą przy wymianie starych okien na nowe, zwłaszcza plastikowe, jest sprawdzenie, czy proponowane przez producenta okna mają wywietrzniki lub chociaż możliwość mikrowentylacji, czyli celowego rozszczelnienia (bez otwierania skrzydeł).
Okna warto wymienić na takie, które będą też lepiej izolować cieplnie. Produkowane obecnie "cieplejsze" szyby mają współczynnik przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2·K). Na takich szybach rzadziej występuje kondensacja pary wodnej na płaszczyźnie od strony pomieszczenia, a większy koszt zakupu zwraca się po kilku latach przez mniejsze koszty ponoszone na ogrzewanie.
Dzięki dobrze dobranym oknom można stłumić hałasy dochodzące do domu z zewnątrz. Warto więc sprawdzić, jaką izolacyjność akustyczną mają okna proponowane przez producentów.
Ważne jest też, jakie dodatkowe wyposażenie proponuje firma: czy okno może być wyposażone w klamki z kluczem, okucia zabezpieczające otwarte skrzydła przed podmuchem wiatru, profile podprogowe, umożliwiające prawidłowe wbudowanie okien z PCW (powinny być traktowane jako integralna część okna).
Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na okres gwarancji i na to, jakie elementy ona obejmuje. Dobrze też, gdy firma oferuje własny transport i poleca ekipę montażową. Tylko autoryzowany montaż daje gwarancję, że wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie, zgodnie z zaleceniami producenta i ułatwia też ewentualne reklamacje.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi