Panele prysznicowe. PrzeglądJeśli wolisz natrysk niż kąpiel w wannie, a przy tym jesteś jeszcze miłośnikiem hydromasażu, mamy dla Ciebie coś, co zaspokoi twoje wymagania, a dodatkowo będzie prawdziwą ozdobą łazienki.
Panele stały się ostatnio bardzo modne. Producenci używają więc coraz lepszych materiałów konstrukcyjnych, prześcigają się w nowoczesnym, oryginalnym wzornictwie. Dzięki temu panele przestały pełnić funkcję wyłącznie użytkową. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki zaprojektowane przez sławnych projektantów.
Panele zwykle montuje się w kabinach prysznicowych, ale można je także instalować nad wanną osłoniętą parawanem.

Dzięki doskonałym materiałom konstrukcyjnym i nowoczesnemu wzornictwu panele są trwałe i estetyczne.
Autor: HANSGROHE
Panel, choć zwykle kojarzy się z kabiną prysznicową, można zainstalować także nad wanną osłoniętą parawanem.
Autor: SANIPLAST

Panel

Do panela (korpusu) są przymocowane wszystkie elementy wyposażenia. Panel powinien być estetyczny, łatwy do utrzymania w czystości, odporny na działanie wody, promieni słonecznych i środków chemicznych. Powinien również być sztywny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także lekki.
O tym, czy łatwo utrzymać panel w czystości, decyduje jego kształt oraz gładkość powierzchni. Sztywność i niewielki ciężar zapewniają panelowi stabilność i umożliwiają dobre zamocowanie do ściany łazienki lub kabiny prysznicowej.
Panele – dawniej plastikowe, zwykle białe – dziś wykonuje się z najlepszych, często nieużywanych dotąd w tym celu materiałów:
- zapożyczonego z przemysłu lotniczego aluminium – lekkiego, ale sztywnego, odpornego na korozję i działanie środków chemicznych,
- hartowanego szkła,
- sztucznego kamienia,
- marmuru,
- granitu,
- a nawet drewna cedrowego.
Znacznie tańsze, ale również sztywne i odporne na uszkodzenia mechaniczne są korpusy z tworzyw sztucznych.
Tworzywa używane do konstrukcji paneli to głównie ABS i akryl sanitarny. Korpusy z tworzywa mogą być usztywniane stelażem aluminiowym lub żywicami epoksydowymi z dodatkiem włókna szklanego.

Panel prysznicowy to płyta, w której są zainstalowane na stałe dysze boczne, słuchawka prysznicowa (jedna lub dwie), zawór odcinająco-przyłączający, a także wiele innych przyrządów podwyższających komfort kąpieli i hydromasażu.
Autor: HANSGROHE
Panele z tworzywa sztucznego są sztywne, trwałe, odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości.
Autor: HANSGROHE

Słuchawki natryskowe

Panele są wyposażone w jedną lub dwie słuchawki prysznicowe.
Jeśli słuchawka jest tylko jedna, jest to natrysk ręczny. Gdy nie jest używana, zawiesza się ją na specjalnym uchwycie prysznicowym, przymocowanym do panela lub ściany. Wygodniejszy od uchwytu jest drążek prysznicowy, który umożliwia regulację wysokości mocowania słuchawki prysznicowej podczas kąpieli.
Niektóre panele są tak skonstruowane, że gdy słuchawka nie jest używana, jej wąż chowa się w panelu. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Gdy panel jest wyposażony w dwie słuchawki, druga – tak zwana głowica prysznicowa – jest przymocowana na stałe w górnej części panela. Głowica może być zamocowana na przegubie, na przykład kulowym, co umożliwia płynne zmiany kierunku wypływu wody.
Słuchawki prysznicowe mają często mechanizmy umożliwiające ustawienie kilku różnych strumieni. Rodzaj strumienia zmienia się przełącznikiem na główce prysznica.
Najnowocześniejsze modele słuchawek są zabezpieczone przed osadzaniem się kamienia. Może to być filtr (sitko) umieszczony w rączce główki, zatrzymujący zanieczyszczenia i kamień (usuwa się je, przepłukując filtr wodą). Są również dysze specjalnie skonstruowane tak, aby kamień nie osadzał się na nich na stałe (by go usunąć – wykruszyć, wystarczy przetrzeć sitko ręką lub gąbką). Ciekawym rozwiązaniem są sztyfty czyszczące dysze, które przy zmianie rodzaju strumienia wypychają pozostałości kamienia z dysz. Również same słuchawki mogą być wykonane z materiału zapobiegającego osadzaniu się kamienia.
Producenci słuchawek dbają również o oszczędność wody – produkują słuchawki z opcją oszczędzania nawet do 50%.


Słuchawka prysznicowa może być zawieszana na specjalnym uchwycie przymocowanym do panela...
Autor: TYLO (KOPERFAM)
... lub do ściany.
Autor: HANSGROHE
Jeśli panel ma drążek prysznicowy, można regulować wysokość mocowania słuchawki prysznicowej podczas kąpieli. Czasem wąż słuchawki chowa się w panelu.
Autor: BERTI AQUARIES

Dysze boczne
W panelach jest zwykle od 1 do 6 dysz, rzadziej 8. Jeśli liczba dysz jest parzysta (tak jest najczęściej), są rozmieszczone parami, symetrycznie po obu stronach panela, jeśli nieparzysta – ostatnia jest umieszczona centralnie lub wszystkie są ustawione w jednym rzędzie.
Dysze mogą być wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach. Drugi sposób jest wygodniejszy – pozwala dowolnie zmieniać kąt ich wychylenia. Niektóre dysze mają blokady kierunkowe, które zabezpieczają je przed zmianą kąta ustawienia, na przykład przy gwałtownym wzroście ciśnienia wody.
Dysze mogą mieć jeden lub kilka rodzajów strumienia. W niektórych panelach każda dysza może pracować osobno (można je dowolnie włączać i wyłączać) lub mogą działać sekwencyjnie (włączać się po kilka na zmianę). W innych część dysz można odłączyć od zasilania, na przykład po to, by pod prysznicem mogły wygodnie kąpać się małe dzieci. Dysze najczęściej wykonane są z tworzywa w kolorze panela albo są z tego samego materiału i w tym samym kolorze co armatura.
Gdy liczba dysz w panelu jest nieparzysta, zwykle są one rozmieszczone symetrycznie po obu stronach panela, a ostatnia – centralnie.
Autor: HANSGROHE

Sterowanie

Sterowanie funkcjami panela może być ręczne lub elektroniczne.
Sterowanie ręczne. Panele sterowane ręcznie są zwykle wyposażone w dwa lub trzy pokrętła. Jedno to zawór odcinająco-przełączający lub przełączający, którym włącza się poszczególne funkcje panela, drugie służy do regulacji natężenia i temperatury wody. Najprostszym rozwiązaniem jest bateria jednouchwytowa, która jednocześnie reguluje temperaturę i natężenie wypływu wody. Trzecie pokrętło to zawór termostatyczny. Bateria termostatyczna zapewnia optymalną, indywidualnie wybraną temperaturę podczas kąpieli, bezpieczeństwo i komfort. Dzięki niej można zaoszczędzić wodę, energię i czas. Bateria z funkcją ochrony przed poparzeniem ma specjalną blokadę (przycisk na rączce pokrętła), która blokuje wypływ zbyt gorącej wody. Jest to szczególnie przydatne, gdy z kąpieli pod prysznicem korzystają dzieci.

Sterowanie elektroniczne. Jest ono wygodniejsze, ale i bardziej kosztowne. Na pulpicie sterującym ustawiamy temperaturę i ciśnienie wody, rodzaj strumienia i sterowanie masażami. Jedno dotknięcie przycisku uruchamia wybraną funkcję panela.

Ciekawe i luksusowe rozwiązania

Panele są standardowo wyposażone w półki na kosmetyki i drobiazgi niezbędne w czasie kąpieli. Panel może mieć siedzisko, które umożliwia korzystanie z prysznica i masażu w pozycji siedzącej. Siedziska składane po złożeniu nie zajmują miejsca w kabinie. Nowinką techniczną jest możliwość przesuwania całego panela w pionie, tak aby zagwarantować najwyższy komfort kąpieli osobom o różnym wzroście.
Niektóre modele paneli mają wbudowane oświetlenie zasilane niskim, bezpiecznym napięciem 12 V. Są też takie, w których można ustawić wypływ wody bezpośrednio na stopy.
Dla szczególnie wymagających klientów producenci przygotowali propozycje znacznie odbiegające od standardu, na przykład panele wyposażone w odtwarzacze hi-fi, system do aromaterapii czy pilota na podczerwień. Za te luksusy trzeba jednak sporo zapłacić.

Półki na drobiazgi potrzebne podczas kąpieli, w które zwykle jest wyposażony panel, mogą być chowane w jego wnętrzu.
Autor: KLUDI ARMATUREN
Większość paneli produkowanych jest w dwóch wersjach: do montażu na prostej ścianie i w narożniku.
Autor: KLUDI ARMATUREN

Montaż

Montaż trzeba wykonać dokładnie według instrukcji dołączonej do zakupionego modelu. Panel najczęściej mocuje się na ścianie i podłącza do instalacji wodnej za pomocą dwóch elastycznych wężyków.

Nie kupuj bez zastanowienia

Decydując się na zakup panela, powinniśmy się upewnić, czy w instalacji wodociągowej w łazience jest odpowiednie ciśnienie wody. Minimalne ciśnienie wody wymagane do prawidłowej pracy panela wynosi zwykle 3 bary (choć są i takie panele, które sprawnie działają już przy ciśnieniu 1 bara). Jeśli ciśnienie w instalacji będzie niższe, woda nie będzie wypływać z dysz i słuchawek z odpowiednim natężeniem, co jest podstawowym wymogiem hydromasażu.
Jeśli czerpiemy wodę z własnego ujęcia (studni), dobierając pompę, musimy uwzględnić znaczne zużycie wody przez panel prysznicowy, które wynosi przykładowo:
- natrysk górny – około 15 l/min,
- cztery dysze boczne – około 5 l/min,
- natrysk ręczny – około 18 l/min.
Wartości te mogą być jeszcze większe przy wyższym ciśnieniu wody, dlatego jeśli zależy nam na oszczędnym zużyciu wody, poszukajmy paneli wyposażonych w oszczędne główki prysznicowe i dysze boczne. Niektóre firmy mają takie rozwiązania w swojej ofercie. Są panele, które nie nadają się do instalacji, w których ciepła woda jest przygotowywana w podgrzewaczach przepływowych. Przy tak dużym wydatku wody podgrzewacze przepływowe mogą nie nadążyć z jej podgrzaniem.
Przed zakupem panela trzeba sprawdzić, jaka jest minimalna wysokość pomieszczenia, w którym można go powiesić. Takie dane powinny się znajdować w instrukcji montażu, dołączonej do każdego panela. Zawsze można także spytać o to sprzedawcy.
Należy także zastanowić się, gdzie zamontujemy panel: w rogu łazienki czy na prostej ścianie. Niektóre modele są wyłącznie narożne, inne tylko ścienne, choć większość można montować i tu, i tu. Jeśli zaplanowaliśmy umieszczenie panela nad wanną, pamiętajmy, że powinien być krótszy niż panel przeznaczony do kabiny prysznicowej. Dobrze jest wtedy także wybrać panel z funkcją napuszczania wody do wanny.
Warto również zwrócić uwagę na:
- sposób podłączenia go do instalacji wodnej i ewentualnie elektrycznej,
- łatwość wymiany i montażu dodatkowych akcesoriów,
- długość gwarancji,
- dostępność i jakość serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego.

Strumień niejedno ma oblicze

Duże znaczenie przy korzystaniu z hydromasażu ma rodzaj strumienia wody i jego intensywność. Decyduje on o komforcie i charakterze kąpieli, może pobudzać lub przyjemnie uspokajać, być punktowy lub rozproszony. W oferowanych na rynku panelach najczęściej możemy spotkać  następujące rodzaje strumieni:
- normalny (naturalny) – daje wrażenie miękkiego deszczu, równomiernie pokrywającego całą powierzchnię ciała;
- miękki (łagodny) – delikatnie perlący się, wzbogacony powietrzem. Nadaje się idealnie do mycia włosów lub kąpieli relaksującej;
- mono (bicz) – równomiernie płynący, wypływający pojedynczą strugą, skoncentrowany, ale miękki;
- masujący – silnie pulsujący strumień o właściwościach ożywiających i regenerujących.

Rodzaje strumieni
Strumień normalny.
Autor: HANSGROHE
Strumień miękki.
Autor: HANSGROHE


Strumień mono.
Autor: HANSGROHE
Strumień masujący.
Autor: HANSGROHE

Oferta firm

ARTWEGER (Delfin)
Nazwa modelu: ARTPANEL WOODLINE. Kraj produkcji: Austria. Materiał: drewno cedrowe. Kolor: panel – drewno cedrowe, osprzęt – chrom. Wymiary (wys. x szer.): 187,5 x 30 cm. Wyposażenie: słuchawka prysznicowa ręczna, sześć dysz bocznych, termostat, półka. Rodzaje strumienia: słuchawka prysznicowa – normalny, łagodny, masaż. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna. Gwarancja: 5 lat. Cena: 5465 zł.
Autor: DELFIN
BERTI AQUARIES (Madix)
Nazwa modelu: PS 643. Kraj produkcji: Włochy. Materiał: aluminium. Kolor: srebrny satynowany, dodatki – chromowane. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 152 x 27 x 9,3 cm. Wyposażenie: sześć dysz bocznych (możliwość zmiany kąta wypływu wody), głowica górna, słuchawka ręczna z drążkiem, lustro, magnetyzer, armatura termostatyczna, głowica mieszająca wodę – ceramiczna lub termostatyczna. Rodzaje strumienia: cztery dysze – masujący, dwie dysze – łagodny, natrysk górny i boczny – trzy rodzaje strumienia (łagodny, normalny, bicze). Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna i podstawowa ścienna. Gwarancja: rok. Cena: 2600 zł.
Autor: MADIX


DUSCHOLUX
Nazwa modelu: AQUAdrive. Kraj produkcji: Niemcy. Materiał: gięte szkło. Kolor: panel – szaroniebieski, armatura – chrom. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 155 x 26 x 18 cm. Wyposażenie: cztery dysze boczne do masażu, głowica górna, słuchawka prysznicowa, armatura termostatyczna. Rodzaje strumienia: słuchawka prysznicowa – trzy. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, ścienna. Gwarancja: 2 lata. Cena: 11 346 zł.
Autor: DUSCHOLUX
GROHE (Delfin)
Nazwa modelu: AQUATOWER 3000. Kraj produkcji: Niemcy. Materiał: anodowane aluminium, obudowa termiczna, głowica z tworzywa sztucznego. Kolor: panel – srebrny matowy, biały, osprzęt – srebrny anodowany, armatura – chrom, chrom ze złotem. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 163,1 x 32 x 24,4 cm. Wyposażenie: głowica górna, słuchawka prysznicowa ręczna, termostat, cztery dysze boczne z ustawieniem ilości wody i kierunku jej wypływu, system przeciwbrudowy, uchwyt ścienny. Rodzaje strumienia: zwykły, Jet, szampański, pulsacyjny. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: 5 lat, szczelność węża słuchawki – 2 lata. Cena: wersja narożna – 6848 zł, wersja ścienna – 6420 zł.
Autor: DELFIN


HANSGROHE
Nazwa modelu: DUSCHPANEEL®LIFT. Kraj produkcji: Niemcy. Materiał: ABS. Kolor: panel – biały, pergamon, czarny, armatura – chrom, chrom/złoto. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 160 x 27,6 x 23,8 cm. Wyposażenie: głowica prysznicowa, trzy dysze boczne Bodyvette z regulowanym kątem strumienia, w tym jedna odłączana, uchwyty do przesuwania pionowego (trzy poziomy),termostat, słuchawka prysznicowa Mistral z funkcją czyszczącą Quiclean i Rubit z wężem prysznicowym 160 cm, wyprofilowana półka na mydło z relingiem. Rodzaje strumienia: masujący, normalny, miękki, eco. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, ścienna. Gwarancja: 5 lat. Cena: 3997 zł.
Autor: HANSGROHE
KLUDI ARMATUREN (Kludi Armaturen Sp. z o.o.)
Nazwa modelu: KLUDI-VITALA wielofunkcyjny blok natryskowy. Kraj produkcji: Niemcy. Materiał: obudowa z aluminium z uszlachetnioną powierzchnią, półka i pokrywa dolna z granitu. Kolor: panel – eloxal i biały, osprzęt – chromowany. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 158 x 46 x 18 cm. Wyposażenie: bateria termostatyczna, przełącznik funkcji masażu, wyciągana słuchawka prysznicowa z możliwością regulacji wysokości, głowica górna z trzema rodzajami strumienia, samoczyszczącymi dyszami oraz możliwością regulacji kąta wypływu wody. Rodzaje strumienia: cztery dysze boczne – około 5 l/min – kąt wypływu regulowany w zakresie 20°; głowica górna – około 15 l/min – trzy rodzaje: napowietrzony miękki, deszczowy ostry, bicz wodny; słuchawka prysznicowa ręczna – około 18 l/min – trzy rodzaje. Sterowanie masażami: termostatyczne ręczne, z płynną regulacją temperatury, pięciostopniowa regulacja rodzaju natrysku. Wersje: podstawowa ścienna. Gwarancja: 10 lat na korpus baterii, 5 lat na element sterujący, 2 lata na zestaw natryskowy i rok na powierzchnię i pozostałe elementy. Cena: 5398 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN


KORALLE (dystrybutor SANITEC KOŁO)
Nazwa modelu: AQUA SHOWER. Kraj produkcji: Niemcy. Materiał: aluminium, stal, akryl. Kolor: panel – srebrny satynowy, stal, mat srebrny i dziewięć kolorów specjalnych, osprzęt chromowany. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 150 x 26,6 x 9,3 cm. Wyposażenie: głowica górna, słuchawka prysznicowa ręczna, cztery dysze boczne, zawór regulacyjny z baterią termostatyczną. Rodzaje strumienia: głowica górna – trzy rodzaje strumienia (normalny i delikatny masujący lub masażowy), słucha-wka prysznicowa ręczna – trzy rodzaje (normalny, delikatny i masujący), dysze boczne – strumień normalny. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: 2 lata. Cena: 7383 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
POOL-SPA Sp. z o.o.
Nazwa modelu: Hermes. Kraj produkcji: Polska. Materiał: akryl sanitarny wzmocniony laminatem poliestrowym, usztywniony stelażem aluminiowym. Kolor: akryl – 30 kolorów, osprzęt – chromowy, chromowo-złoty, biały. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 140 x 30 x 9 cm. Wyposażenie: cztery dysze do masażu tułowia z regulacją kierunku wypływu wody; bateria z ręcznym mieszaczem wody lub bateria z termostatem; trzystrumieniowa słuchawka prysznicowa ręczna; półka na kosmetyki; wypełnienia kolorystyczne – błękitne, jasnozielone, drewnopodobne (opcja). Wstępne filtry wody ciepłej i zimnej. Rodzaje strumienia: normalny, łagodny, bicz wodny. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: powierzchnia akrylowa – 5 lat, systemy masażu – rok. Cena: 1600 zł – z mieszaczem, 2135 zł – z termostatem.
Autor: POOL-SPA


RAVAK (Ravak Polska)
Nazwa modelu: JET. Kraj produkcji: Czechy. Materiał: aluminium. Kolor: panel – srebrny, osprzęt – zielony. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 145 x 40 x 16,5 cm. Wyposażenie: regulowane dysze hydromasażu (sześć sztuk), trzyfunkcyjna głowica masażu COBRA, niełamliwy, podwójnie pleciony wąż prysznicowy, bateria termostatyczna z bezpiecznikiem przed oparzeniem, słuchawka prysznicowa. Rodzaje strumienia: normalny, łagodny, bicz wodny. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: 2 lata. Cena: 3250 zł.
Autor: RAVAK
ROCA
Nazwa modelu: AQUAKIT ręczny. Kraj produkcji: Hiszpania. Materiał: akryl. Kolor: panel – biały, dysze – agais (jasnozielony). Wymiary (wys. x szer. x gł.): 162 x 30 x 26 cm. Wyposażenie: bateria termostatyczna, osiem dysz, przełącznik pięciofunkcyjny, głowica prysznicowa górna, słuchawka prysznicowa wyciągana. Rodzaje strumienia: deszczowy, napowietrzony, masaż: szyjny, górnego odcinka kręgosłupa, lędźwiowy, stóp. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: możliwość montażu na ścianie lub w narożniku. Gwarancja: rok. Cena: 3087 zł.
Autor: ROCASANITEC KOŁO
Nazwa modelu: KOŁO 200/T. Kraj produkcji: Polska. Materiał: aluminium, stal. Kolor: panel – srebrny matowy, osprzęt – chromowany. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 200 x 23 x 11 cm. Wyposażenie: bateria termostatyczna, głowica górna, słuchawka prysznicowa ręczna, cztery dysze boczne z mechanicznym czyszczeniem. Rodzaje strumienia: głowica górna i słuchawka prysznicowa – trzy rodzaje strumienia, dysze boczne – strumień normalny, regulacja kierunku wypływu wody. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: 2 lata. Cena: 4702 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
SANPLAST
Nazwa modelu: PP/CO PLUS-T5R-4. Kraj produkcji: Polska. Materiał: akryl sanitarny wzmacniany włóknem szklanym. Kolor: panel – 13 kolorów, osprzęt – chromowany. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 152 x 28 x 24,5 cm. Wyposażenie: bateria termostatyczna z zaworem wielodrogowym, dysze z możliwością regulacji kierunku wypływu wody, głowica górna, słuchawka prysznicowa ręczna, dysza na stopy, półeczka na przybory kosmetyczne. Rodzaje strumienia: głowica górna – intensywny, naturalny, delikatny; dysze boczne – naturalny; masaż stóp – intensywny; masaż ręczny – naturalny, delikatny, intensywny; trójstopniowa regulacja strumienia. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: 2 lata. Cena: od 2985 zł.
Autor: SANPLAST
TYLÖ (KOPERFAM Sp. z o.o.)
Nazwa modelu: TYLÖ TYLUX SEAT. Kraj produkcji: Szwecja. Materiał: wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Kolor: panel – biały i marmur, osprzęt – chrom. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 187 x 40 x 27 cm. Wyposażenie: miejsce do siedzenia, półeczki na kosmetyki, bateria termostatyczna, słuchawka prysznicowa ręczna z regulacją strumienia, umieszczona na szynie. Rodzaje strumienia: prysznice z regulatorem strumienia wody, kaskada wodna. Sterowanie masażami: ręczne. Wersje: narożna, podstawowa ścienna. Gwarancja: rok. Cena: 2932 zł.
Autor: TYLO (KOPERFAM)

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi