Parapet zewnętrzny z płytek ceramicznych

Jak zamocować parapet z płytek ceramicznych na ścianie dwuwarstwowej wykonanej z betonu komórkowego i ocieplonej styropianem? Okno w takich ścianach powinno być zamocowane jak najbliżej krawędzi muru, więc nie bardzo wiem, jak w takim wypadku zamocować jeszcze płytki parapetowe.

Płytki parapetowe powinny być ułożone na styropianie. W tym celu należy wzmocnić podłoże poprzez ułożenie dwóch warstw kleju i dwóch warstw siatki zbrojącej (do tynków cienkowarstwowych). Płyty styropianu pod planowanym parapetem ceramicznym warto dodatkowo przytwierdzić do ściany kołkami - wzmocni to całą konstrukcję.
5-procentowy spadek, z jakim powinny być mocowane parapety zewnętrzne, można uformować z twardej pianki poliuretanowej, a dopiero do niej przykleić zaprawą klejową płytki. Spoiny między płytkami najlepiej wykonać z masy epoksydowej do spoinowania, a wszelkie styki parapetu ze ścianami i oknem uszczelnić masą akrylową. Należy jednak pamiętać, że na tak wykonanym parapecie nie można będzie stawać czy stawiać ciężkich przedmiotów, na przykład podczas mycia okien.Ułożenie parapetu zewnętrznego na twardej piance poliuretanowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Tę niedogodność można wyeliminować, stosując podporę z kątownika stalowego lub impregnowanej listwy drewnianej. Profile trzeba dobrać tak, aby ich szerokość stanowiła co najmniej 60% grubości warstwy izolacji termicznej, a długość odpowiadała wielkości parapetu. Aby nie tworzył się mostek termiczny, do górnej powierzchni elementu wzmacniającego należy przykleić płytę z polistyrenu ekstrudowanego z uformowanym spadkiem. Na tak przygotowaną powierzchnię  przykleja się siatkę z włókna szklanego i płytki parapetowe. Tak jak w poprzednim rozwiązaniu spoiny uszczelnia się masą epoksydową, a styki parapetu z murem i oknem - akrylową.

Ułożenie parapetu zewnętrznego na kątowniku stalowym i płycie z polistyrenu ekstrudowanego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi