Piece nadmuchowe.System ogrzewania powietrznego

Źródłem ciepła w systemie ogrzewania powietrznego jest piec nadmuchowy, opalany gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym.

Jak ogrzewają?
Zasada działania pieca nadmuchowego jest prosta. Podczas spalania paliwa w komorze spalania pieca wytwarzane jest ciepło. Energia ta przekazywana jest do wymiennika i tam ogrzewa opływające go powietrze. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest po budynku systemem kanałów.
Piece nadmuchowe wyposażone są w obrotowe głowice nadmuchowe z ruchomymi żaluzjami, które pozwalają odpowiednio skierować strumień gorącego powietrza. W piecu nadmuchowym jest zamknięty układ spalania – spaliny nie mieszają się z wydmuchiwanym powietrzem. Dzięki temu powietrze po ogrzaniu może być bezpośrednio wdmuchiwane do pomieszczeń: jednocześnie je ogrzewać i wentylować.
Piece nadmuchowe produkowane są jako stojące (pionowe lub poziome) albo wiszące. Powietrze może przepływać przez piec z dołu do góry (zimne powietrze doprowadzane jest do pieca dołem, odprowadzane – górą), z góry na dół lub poziomo.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jakie paliwo?
Piece nadmuchowe mogą być zasilane gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym. Konkretny model pieca może być przystosowany do spalania tylko jednego rodzaju paliwa lub być urządzeniem uniwersalnym – wówczas do rodzaju paliwa trzeba dopasować palnik. Piece olejowe mogą być zasilane różnymi rodzajami oleju (oprócz opałowego również przepracowanym) bez konieczności wymiany palnika lub innych podzespołów.

Podłączenie do prądu
Piec nadmuchowy musi być podłączony do instalacji elektrycznej jedno- (230 V) lub trójfazowej
(400 V), aby możliwa była praca zamontowanego w nim wentylatora. Małe urządzenia, przeznaczone do domowej instalacji grzewczej, pobierają maksymalnie 0,1-0,7 kW energii elektrycznej.

Moc zależnie od potrzeb
Na rynku dostępne są piece nadmuchowe o mocy grzewczej sięgającej nawet kilku MW, ale na potrzeby budownictwa mieszkaniowego stosuje się urządzenia, których moc wynosi od 7 do 35 kW.
Nowością są piece o modulowanej wydajności, których moc dostosowuje się automatycznie do wielkości zapotrzebowania na ciepło. Gdy zapotrzebowanie na ciepło spada, piec automatycznie obniża swoją moc, zmniejszają się obroty wentylatora. Dzięki temu piec pracuje ciszej i bardziej płynnie.
Piece o modulowanej wydajności oszczędzają nawet do 80% energii w porównaniu z piecami bez regulacji.

Wysoka sprawność
Piece nadmuchowe dzięki pominięciu pośrednich czynników grzewczych (jak woda czy para wodna), osiągają wysoką sprawność (około 90%). Kondensacyjne – wykorzystują dodatkowo ciepło zawarte w parze wodnej powstałej podczas spalania, dlatego mają sprawność ponad 100%.
Mniejsza w porównaniu z tradycyjnymi systemami jest również emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
Piec nadmuchowy może być wyposażony w termostat zwykły lub z możliwością programowania (dobowo-tygodniowy), zapewniający całkowicie bezobsługową eksploatację.

Co na rynku
Podstawowe dane techniczne wybranych pieców nadmuchowych przedstawiono w tabeli. Ceny pochodzą od producentów lub głównych dystrybutorów, mogą więc różnić się od cen oferowanych przez sprzedawców detalicznych. Niektóre piece są dostępne jedynie w profesjonalnych sklepach branży grzewczo-wentylacyjnej.
Autor: ARAJ

Autor: NORDKLIMA

Autor: CARRIER


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi