Pistolety nie do strzelaniaNarzędzia w formie pistoletu są bardzo wygodne w użyciu. Mają ergonomiczną budowę, są lekkie i nie zajmują obu rąk. Praca przy ich użyciu jest prosta jak dziecinna zabawa w kowbojów.
Pistolet do kleju
Elektryczny pistolet do klejenia PKP 18E to bardzo wygodne urządzenie. Dzięki niemu klejenie przebiega szybko i nie ma obaw, że wszystko dookoła będzie ubrudzone klejem. Załadowuje się do niego klej w sztyfcie (średnicy 11 mm), który jest następnie rozgrzewany. Różne sztyfty nadają się do klejenia różnych materiałów (drewna, plastiku, ceramiki). Po rozpuszczeniu klej wydostaje się na zewnątrz przez niewielką dyszę.
Z boku pistoletu znajduje się wziernik umożliwiający kontrolę zużycia sztyftu. Elektrycznym pistoletem do kleju można też dekorować kolorowym brokatem materiał. W sprzedaży są specjalnie przeznaczone do tego sztyfty. Pistolet wyposażony jest w metalową podpórkę. Podczas przerw w klejeniu można więc wygodnie go odstawić. Wydajność klejenia wynosi 20 g/min. Pistolet waży 400 g i kosztuje około 80 zł.


Elektryczny pistolet do klejenia BOSCH PKP 18E.
Autor: Robert Szarapka
Klej w sztyfcie.
Autor: Robert Szarapka

Pistolet do zszywek
Zszywacz KX 418E umożliwia łączenie ze sobą różnych materiałów za pomocą zszywek lub gwoździ. Nadaje się do mocowania do drewna folii, papy, dachówek bitumicznych, tkanin. Przydatny jest więc podczas budów, remontów i w domowych naprawach. W jego magazynku mieszczą się zszywki wysokości 6-14 mm lub gwoździe długości 14 mm.
Ma on też elektronicznie regulowaną siłę wbicia. Jest ona ustawiana tak, by była proporcjonalna do twardości i grubości mocowanego materiału. Zszywacz waży 1,3 kg i kosztuje około 300 zł.


Zszywacz Black & Decker KX 418E.
Autor: BLACK & DECKER
Zszywki.
Autor: BLACK & DECKER
Gwoździe do zszywaczy.
Autor: BLACK & DECKER

Pistolet do nitów

Ręczna nitownica Flipper służy do łączenia powierzchni metalowych za pomocą nitów jednostronnie zamykanych. Jest bardzo pomocna na przykład przy pracochłonnym montowaniu stelaży stalowych. Nity osadza się ręcznie w przygotowanych otworach. Nitownica zaciska je i zrywa pozostałe po ich montażu trzpienie. Wpadają one do specjalnego pojemnika, dzięki czemu nie zaśmiecają podłogi. Narzędzie to wydatnie ułatwia i przyspiesza pracę. Nitownica Flipper waży 750 g.
Pasują do niej nity aluminiowe o maksymalnej średnicy 5 mm i nity stalowe, których średnica może dochodzić do 4 mm. Kosztuje około 225 zł.

Ręczna nitownica Gesipa Flipper.
Autor: Robert Szarapka
Nity.
Autor: Robert Szarapka

Pistolet natryskowy
Pistolet natryskowy PSP 260 służy do wszystkich prac malarskich. Za jego pomocą można też lakierować i bejcować. Nadaje się również do impregnowania powierzchni drewnianych. Używając go do malowania, unika się nieestetycznych smug, które zazwyczaj pozostawia pędzel. Na malowanej powierzchni nie zostają też poprzyklejane włosy z pędzla. Pistolet ten działa po podłączeniu do prądu. Nie wymaga stosowania sprężarki. Wyposażony jest w regulator, który zapewnia płynne sterowanie wielkością strumienia. Ma filtr ssący, który zapobiega zapychaniu się dyszy. PSP 260 ma moc 60 W. Umożliwia natrysk pod ciśnieniem nieprzekraczającym 160 barów.
Wydajność natrysku sięga 260 g/min. Pistoletem można nanosić płyny o maksymalnej lepkości 80 DIN-sec, na przykład farby wodorozcieńczalne, lakierobejce, impregnaty, lakiery (z wyjątkiem lakierów chemoutwardzalnych); w zestawie jest naczynie służące do pomiaru lepkości). Waży 1,1 kg i kosztuje około 360 zł.
Pistolet natryskowy BOSH PSP 260.
Autor: Robert Szarapka

Pistolet do wiercenia

Wiertarka udarowa Ergomax na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą wkrętarkę. Łączy jednak wszelkie zalety wiertarki udarowej z niewielkim rozmiarem i poręcznością wkrętarki. Jest tak skonstruowana, że można obsługiwać ją jedną ręką. Gdy konieczny jest pewniejszy chwyt, wystarczy doczepić do niej dodatkową plastikową rączkę. Dzięki temu można trzymać urządzenie dwoma rękoma. Wiertarka wyposażona jest w elektroniczny regulator prędkości wiercenia. Ma również samozaciskowy uchwyt mocujący, dzięki któremu wymiana wierteł odbywa się bez konieczności użycia kluczyka. Wiertarka waży 2,1 kg i ma moc 750 W. Kosztuje około 700 zł.
Wiertarka udarowa Ergomax AEG.
Autor: ATLAS COPCO

Pistolet do opalania
 
Opalarka SKIL 8000 jest niezastąpiona w bezpyłowym usuwaniu starej farby lub lakieru. Można nią też suszyć farby i lakiery termoutwardzalne oraz roztapiać lub rozgrzewać różne substancje i materiały (plastik, materiały bitumiczne), a nawet użyć jej do rozpalenia grilla. Opalarka składa się z dwóch zasadniczych elementów - dmuchawy i elementu grzewczego, który ogrzewa wydmuchiwane powietrze. Urządzenie ma moc 1600 W, dzięki czemu szybko nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Strumień rozgrzanego powietrza może mieć 300 lub 550°C. Temperatura ta jest ustawiana dwustopniowym przełącznikiem. W wypadku przegrzania element grzewczy wyłącza się automatycznie. Dmuchawa pracuje jednak nadal i chłodzi urządzenie. Gdy temperatura się zmniejszy, nagrzewanie jest kontynuowane. Wylot gorącego powietrza jest osłonięty metalową siatką, dzięki czemu do środka nie dostaną się żadne przypadkowe przedmioty. Od zewnątrz jest on też obudowany osłoną, która zabezpiecza przed poparzeniem się. Osłonę tę można jednak zdejmować. Dysza jest wtedy dłuższa oraz węższa i można nią sięgnąć w trudno dostępne miejsca. Opalarka SKIL 8000 waży 1,2 kg i kosztuje około 200 zł.
Opalarka SKIL 8000.
Autor: BOSCH

Kabury
Aby zapewnić sobie maksimum wygody, do pistoletu warto dokupić kaburę. Niestety, nie do wszystkich narzędzi się ona nadaje. W kaburach umieszcza się głównie wkrętarki akumulatorowe i wiertarki, ale można w nich też trzymać opalarki. Kabura musi być wówczas wykonana z mocnej skóry, której nie uszkodzi rozgrzana dysza urządzenia. Mocuje się ją do paska i podczas krótkich przerw w pracy można do niej wkładać narzędzie. Kabury mogą być przystosowane tylko do konkretnego urządzenia produkowanego przez konkretną firmę, ale mogą być też uniwersalne - pasują do nich wówczas wiertarki lub wkrętarki różnych producentów.


Kabury są ze skóry...
Autor: GTC
...lub z mocnego materiału.
Autor: GTC
Kabury do wiertarek i innych urządzeń zasilanych z sieci mają specjalne szlufki, przez które przeplata się kabel.
Autor: GTC

 .

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi