Pod natryskiem. Przegląd kabin prysznicowych

Swoją popularność kabiny prysznicowe zawdzięczają modzie. Modzie na mniej wody, mniej ścieków, zdrową kąpiel oraz oszczędność czasu i miejsca.


Klient zazwyczaj rozumie kabinę prysznicową jako komplet: brodzik i zamontowany na nim parawan. Inaczej traktują ją producenci i sprzedawcy. Dla nich kabina to sam parawan, do którego można oddzielnie dokupić brodzik. Ten sam parawan pasuje zwykle do kilku różnych brodzików, ale bez brodzika jest on praktycznie nieprzydatny.

Miejsce kabiny w łazience

Do najpopularniejszych rodzajów kabin należą kabiny narożne - ustawiane w rogu łazienki, przylegające do jej dwóch ścian. Producenci oferują bardzo duży wybór wzorów kabin narożnych. Kabiny otoczone z trzech stron ścianami nazywane są wnękowymi. Kabiny przylegające tylko do jednej ściany łazienki nazywane są przyściennymi. Najmniej popularne są kabiny wolno stojące - nie przylegające żadnym z boków do ścian łazienki. Najczęściej sprzedawane są w komplecie z brodzikiem i baterią.Kabiny narożne zajmują niewiele miejsca, często więc wybiera się je do niewielkich, remontowanych łazienek, wstawiając na przykład w miejsce wanny.
Autor: DUSCHOLUX
Gdy we wnęce zamontujemy kabinę z drzwiami harmonijkowymi, przed kabiną nie będzie potrzebna wolna przestrzeń na ich otwieranie.
Autor: HUPPE

Instalując kabinę przyścienną na jedynej ścianie, montuje się baterię i słuchawkę prysznicową.
Autor: HUPPE
Kabiny wolno stojące są bardzo dekoracyjne. Wymagają jednak dużo miejsca i specjalnego poprowadzenia instalacji.
Autor: HANSGROHE

Kabina w profilu lub z zawiasami


Patrząc na kabinę, ma się wrażenie, że składa się przede wszystkim ze ścianek. Mogą one być wykonane z hartowanego szkła lub z tworzywa - najczęściej polistyrenu. Ścianki z plastiku są bardzo popularne, głównie ze względu na niższą cenę. Nie są jednak tak trwałe jak szklane. Ścianki kabiny mogą być płaskie lub profilowane (gięte). Mogą być osadzone w profilach albo łączone za pomocą zawiasów.
Profile najczęściej wykonane są z aluminium i pokryte lakierem bądź powłokami z innych metali. Mogą być płaskie (o przekroju prostokątnym) lub zaokrąglone. Zawiasy są najczęściej dostosowywane do koloru profili - są lakierowane lub chromowane. W niektórych kabinach zawiasy i zaczepy są zakryte - wtedy kabina ładniej się prezentuje.

Wzorzyste ścianki

Ścianki kabin mogą być przezroczyste, matowe, kolorowe, przydymione, z nadrukiem lub tłoczonym wzorem. Nadruki wykonuje się na powierzchniach szklanych, tłoczenia - na plastikowych. Szkło może być w odcieniu zieleni, brązu, szarości lub błękitu, podobną kolorystykę mogą mieć ścianki plastikowe.


Różne firmy proponują różne wzory nadruków i tłoczeń na ściankach kabin.
Autor: KORALLE

Bez nalotu - bez kłopotu

Każda woda zostawia na ściankach kabiny nalot. Na ściankach z nadrukiem czy wytłoczonym wzorem jest on mniej widoczny. Niektóre firmy pokrywają szklane powierzchnie kabin powłoką uniemożliwiającą osadzanie się kamienia i powstawanie zacieków. Zależnie od producenta powłoki te mają różne nazwy.
Tak wyglądają dwie szklane powierzchnie: z lewej strony tradycyjna...
Autor: HUPPE
...z prawej – pokryta powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia.
Autor: HUPPE

Kształt i wielkość

Najpopularniejsze są kabiny półokrągłe, a także kwadratowe i pięciokątne. Spotyka się również kabiny prostokątne, sześciokątne i o nietypowych kształtach. Najmniejsze kabiny mają wymiary 70 x 70 cm. Jednak swoboda ruchów w takiej kabinie jest znacznie ograniczona. Większą popularnością cieszą się zdecydowanie kabiny o wymiarach 80 x 80 i 90 x 90 cm. Większe kabiny przeznaczone są do dużych łazienek lub pokoi kąpielowych.


Sporym powodzeniem cieszą się kabiny pięciokątne – zajmują mniej miejsca niż kwadratowe i są tańsze od półokrągłych.
Autor: HUPPE

Jaki brodzik?

Do większości gotowych kabin prysznicowych można dobrać brodzik - dopasowany zarówno kształtem, wielkością, jak i głębokością. Najpopularniejsze i najtańsze są brodziki akrylowe. Droższe, ale równie chętnie kupowane są stalowe. Najmniejsze powodzenie, również ze względu na cenę, mają brodziki ceramiczne. Powierzchnia brodzika może być gładka lub pokryta antypoślizgową powłoką.
Najpłytsze gotowe brodziki mają tylko 3-4 centymetry głębokości. Najgłębsze - blisko 30 cm. Na taki głęboki brodzik warto się zdecydować, gdy w łazience nie ma wanny.
Zawsze można w nim namoczyć pranie lub wykąpać małe dziecko. Głębsze brodziki mogą mieć siedzisko.
Nie należy mylić głębokości brodzika z jego wysokością. Głębokość brodzika mierzy się od jego krawędzi do dna, natomiast wysokość - od podłogi do górnej krawędzi. Wysokość brodzika jest zazwyczaj większa od głębokości ze względu na zainstalowany pod nim syfon. Gdy instalujemy brodzik na gotowej podłodze, od razu wiadomo, że jego wysokość będzie około 20 cm większa od głębokości. Jeśli chce się zainstalować głęboki brodzik, najlepiej zaplanować to odpowiednio wcześnie i „wpuścić” go w podłogę, niwelując w ten sposób niekorzystną różnicę wysokości i sprawiając, że będzie się do niego wygodnie wchodziło.

Brodzik skrojony na miarę

Chociaż do każdej kabiny można dobrać odpowiedni kształt brodzika, lepiej, gdy brodzik i kabina stanowią komplet. Mamy wtedy pewność, że będą do siebie idealnie pasować. Ma to znaczenie zwłaszcza w kabinach owalnych lub o nietypowych kształtach. Do takich kabin trudno jest dobrać brodzik o odpowiednim profilu powierzchni poziomej i promieniu krzywizny krawędzi.
Rzadko kabinę dobiera się do brodzika. Jest to jednak łatwiejsze, gdy obudowa kabiny ma możliwość regulacji szerokości ścianek.

Montaż
Do miejsca, gdzie ma być zainstalowana kabina prysznicowa, trzeba najpierw doprowadzić wszystkie potrzebne instalacje: zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacyjną. Zanim przymocuje się brodzik, trzeba ustawić go na odpowiedniej wysokości i wypoziomować. Nie wolno zapominać o miejscu na podłączenie syfonu. Po zamontowaniu brodzik można obudować płytkami lub osłonić gotową obudową z tworzywa. Dopiero do przymocowanego brodzika montuje się kabinę.

Szczelna kabina

Brodzik i kabina muszą być idealnie dopasowane - muszą szczelnie do siebie przylegać. Podobnie jak profil kabiny i ściana łazienki. Szczelne musi być również zamknięcie drzwi kabiny. Wszystko po to, by woda nie wydostawała się na zewnątrz.
Szczeliny między ścianą łazienki a profilem kabiny, jak również między obudową a brodzikiem, uszczelnia się najczęściej silikonem. Jednak niektóre firmy sprzedają w komplecie z kabiną specjalne elastyczne uszczelki, likwidujące niewielkie nierówności między profilem a ścianą. Do połączeń profili z szybami stosuje się gumowe uszczelki. Podobna uszczelka zapewnia również szczelność drzwi kabiny. W niektórych modelach kabin drzwi wyposażone są w magnesy.

Przydatne dodatki

Producenci starają się w różny sposób zachęcić potencjalnych klientów, by wybrali właśnie ich kabinę. Oferują więc różnego rodzaju wieszaczki, uchwyty, mydelniczki czy siedziska stylistyką dopasowane do konkretnych modeli kabin. Niektóre kabiny fabrycznie wyposażają w lustro lub/i siedzisko, a modele najbardziej ekskluzywne nawet w słuchawkę telefonu i głośniki radia.

Zanim kupisz

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj i model kabiny, wejdź do niej. Sprawdź, czy możesz się w niej swobodnie obracać, czy nic ci nie przeszkadza. Jeśli nie masz dostatecznej swobody ruchów, zastanów się, czy nie warto (jeśli to oczywiście możliwe) zainstalować kabiny większej lub o innym kształcie.
Dowiedz się, czy wybrana kabina nie wymaga specjalnego montażu, a jeśli tak, kto powinien ją zamontować. Sprawdź też, na jak długo i na jakie elementy producent udziela gwarancji oraz czy dostępne są części zamienne. Poradź się sprzedawcy - w jego interesie jest sprzedać dobrą kabinę.

Pod dobrą opieką

Chcąc utrzymać ścianki kabiny w idealnej czystości, należałoby po każdej kąpieli wytrzeć je do sucha, chyba że pokryte są specjalną powłoką chroniącą przed kamieniem. Zabrudzone osłony należy myć miękką szmatką, zmoczoną w wodzie z dodatkiem delikatnych środków myjących. Do szklanych powierzchni firmy oferują preparaty impregnujące, które zapobiegają powstawaniu zacieków i utrudniają osadzanie się na nich kamienia. Prowadnice drzwi rozsuwanych, i rolki, na których się poruszają, będą sprawnie działać, jeśli raz na kilka tygodni posmarujemy je wazeliną kosmetyczną lub techniczną.
Do pielęgnacji powierzchni szklanych lub polistyrenowych nie wolno używać ziarnistych preparatów do szorowania (mleczek lub proszków) ani rozpuszczalników organicznych (acetonu, benzyny, fenolu). Ostre gąbki mogą uszkodzić plastikowe powierzchnie lub nadruki.

Z łaźnią parową

Klienci o bardziej zasobnych portfelach i upodobaniu do gorących kąpieli mogą kupić kabinę natryskową wyposażoną w instalację łaźni parowej. Kabina taka różni się nieco od tradycyjnej. Ma większe wymiary, jest przykryta specjalną kopułą i wyposażona w generator pary oraz dysze. Temperatura kąpieli parowej waha się od 40 do 55°C. W takiej kabinie może zażywać kąpieli jednocześnie nawet sześć osób.
O łaźniach parowych pisaliśmy w Muratorze 9/2000.Autor: DUSCHOLUX

Moda na hydromasaż
Obecnie coraz więcej zwolenników zyskują panele prysznicowe. Panel prysznicowy to płyta, w której zamontowane są dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody, a także dodatkowe udogodnienia - na przykład wylewka bidetowa albo rozkładane krzesełko. Panel można łatwo zainstalować w kabinie (wystarczy przymocować go do ściany i podłączyć do instalacji wodnej) i uczynić kąpiel pod prysznicem bardziej przyjemną, relaksującą, a nawet leczniczą.
Ceny paneli prysznicowych zaczynają się od około 1700 zł, ale za wersje ekskluzywne trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy.

Drzwi na cztery sposoby

Najpopularniejsze są drzwi rozsuwane - na rolkach lub prowadnicach. Mogą się składać z jednej, dwóch lub nawet trzech części, rozsuwanych na jedną lub dwie strony. Przy rozsuwaniu poszczególne części ścianki zachodzą jedna za drugą. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo otwieranie kabiny nie wymaga dodatkowej przestrzeni w łazience.
Drzwi harmonijkowe mogą się składać nawet z pięciu elementów. Łatwo się je montuje, bo zwykle nie wymagają prowadnic nad krawędziami brodzika.
Drzwi montowane na zawiasach  (nazywane niekiedy skrzydłowymi) i otwierane tradycyjnie, są zdecydowanie szersze od innych. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Aby je otworzyć, przed kabiną potrzebne jest dodatkowe miejsce. Takie drzwi najczęściej montowane są w kabinach wnękowych.
Drzwi wahadłowe obracają się wokół własnej osi lub mają tak zwaną przesuniętą oś obrotu.
Kabina prostokątna, drzwi trzyczęściowe, otwierają się w jedną stronę, do kabiny wchodzi się z boku.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kabina narożna, kwadratowa, drzwi rozsuwane w dwie strony, wejście narożne.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kabina półokrągła, drzwi rozsuwane na dwie strony.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kabina wnękowa, drzwi harmonijkowe.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kabina wnękowa, drzwi jednoskrzydłowe, zawiasy przymocowane do ściany.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiKabina narożna, półokrągła, drzwi dwuskrzydłowe, zawiasy przymocowane do ściany.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kabina wnękowa, drzwi jednoskrzydłowe o przesuniętej osi obrotu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Kabina dla niepełnosprawnych

Kabina prysznicowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Musi być jednak zaprojektowana i wykonana tak, by osoba poruszająca się o kulach lub na wózku mogła z niej korzystać, nie narażając się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Brodzik. Korzystanie ze zwykłego, gotowego brodzika może być dla osoby niepełnosprawnej, zwłaszcza poruszającej się na wózku inwalidzkim, zbyt trudne. Dlatego lepiej ustawić kabinę bezpośrednio na podłodze, ułożonej z niewielkim spadkiem w kierunku zainstalowanego w niej wpustu podłogowego (jak zrobić taki brodzik, piszemy na s. 119). Powierzchnia brodzika powinna być wyłożona łatwą do utrzymania w czystości, ale nie śliską terakotą. Dobrze jest ułożyć na niej maty antypoślizgowe, by zapobiec  przewróceniu się osoby korzystającej z prysznica lub ślizganiu się wózka.

Wejście. Wejście do kabiny, z której ma korzystać osoba starsza lub niepełnosprawna, powinno być przy ścianie, która stanowić będzie dodatkowe oparcie - łatwiej wchodzi się do kabiny, trzymając się bezpośrednio ściany lub zamontowanych na niej uchwytów. Przed wejściem do kabiny przeznaczonej dla osoby poruszającej się na wózku musi być miejsce na manewrowanie wózkiem.

Akcesoria. Dodatkowym wyposażeniem kabin są specjalne  poręcze i uchwyty, a także krzesełka do siedzenia podczas kąpieli. Wysokość, na jakiej umieszczone będą uchwyty, zależy od stopnia niepełnosprawności osoby korzystającej z kabiny i jej indywidualnych potrzeb. Inaczej będą rozmieszczone uchwyty dla osoby mogącej poruszać się o kulach, inaczej dla poruszającej się jedynie na wózku.


Autor: HANSA

Pamiętaj - zanim kupisz kabinę:
- w dwóch kolumnach na kartce wypisz swoje potrzeby i możliwości, a następnie je porównaj;
- dokładnie zmierz łazienkę i sprawdź, ile miejsca można przeznaczyć na kabinę, jak mogłaby się otwierać, jaki kształt kabiny będzie najbardziej odpowiedni;
- zdecyduj, gdzie w łazience ma stać kabina. Pod uwagę weź wygodę korzystania z kabiny, ale też lokalizację instalacji wodnej, a zwłaszcza kanalizacyjnej. Podejście kanalizacyjne (odległość odpływu brodzika od pionu) nie powinno być dłuższe niż 3 m. W przeciwnym razie, po to by ułożyć przewód kanalizacyjny z wymaganym 2-procentowym spadkiem i jeszcze zmieścić pod brodzikiem syfon, trzeba będzie zainstalować brodzik  na wysokiej podmurówce lub nogach (wtedy trudniej będzie do niego wchodzić) albo w podłodze łazienki wykonać bruzdę, w której zostanie ukryty przewód;
- przeprowadź analizę swoich możliwości finansowych i oceń, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na kabinę.

Oferta firm


Kabina Woodline firmy Artweger, rodzaj: półokrągła, narożna; ścianki: szkło hartowane, gięte; profile: drewno cedrowe; drzwi: dwuskrzydłowe, na zawiasach z drewna cedrowego; zamknięcie: listwa magnetyczna; wymiary: 90 x 90 x 187 cm; cena: 18 606 zł; inne: sprzedawana w komplecie z cedrowym brodzikiem i panelem prysznicowym.
Autor: ARTWEGER
Kabina Optima Plus Round firmy Duscholux, rodzaj: półokrągła, narożna; ścianki: szkło hartowane gięte, bez nadruku; profile: aluminiowe; drzwi: jednoskrzydłowe, wahadłowe; zamknięcie: listwa magnetyczna; wymiary: 80 x 80 x 185 cm; cena: od 4760 zł; inne: dostępne inne rodzaje zamknięć, kabiny w innych rozmiarach (90 x 90 i 100 x 100 cm), asymetryczne (80 x 90 i 80 x 100 cm) i pięciokątne, dodatkowo powłoka CLEARtec, zabezpieczająca przed kamieniem, różne kolory profili.
Autor: DUSCHOLUXKabina JAVA firmy AQUAFORM, rodzaj: półokrągła, narożna; ścianki: hartowane szkło gięte, wzór w fale; profile: aluminiowe w kolorze CHROM OPTIC; drzwi: dwuczęściowe, rozsuwane na łożyskowanych rolkach; zamknięcie: listwa magnetyczna; wymiary: 90 x 90 x 185 cm; cena: 1862 zł; inne: bezbarwne uszczelki pomiędzy szybą a profilem.
Autor: AQUAFORM
Kabina MAGNA 3000 firmy Hüppe, rodzaj: półokrągła, narożna; ścianki: szkło hartowane gięte; profile: aluminiowe; drzwi: jednoskrzydłowe, osadzone w brodziku na obrotowych zawiasach; zamknięcie: listwa magnetyczna; wymiary: 90 x 90 x 187 cm; cena: 6133 zł; inne: dostępna wersja ze wzorem karo, profile w 7 kolorach, również z powłoką chromową, ścianki dodatkowo z powłoką Anti-Plaque; kabina dostępna również w wymiarach 100 x 100 x 187 cm.
Autor: HUPPEKabina OrbisPlus firmy KORALLE, rodzaj: okrągła, przyścienna; ścianki: szkło hartowane gięte, bez nadruku; profile: aluminiowe, galwanizowane srebrne; drzwi: jednoczęściowe, rozsuwane, otwierane od lewej strony; zamknięcie: „na zakładkę”; wymiary: 100 x 96 x 195 cm; cena: 8346 zł; inne: dostępna wersja narożna, dodatkowe wyposażenie: panel prysznicowy, powłoka GlasPlus – chroniąca szkło przed zabrudzeniem i osadzaniem kamienia, profile dostępne w 32 kolorach.
Autor: KORALLE
Kabina Akcent firmy SANITEC KOŁO, rodzaj: półokrągła, narożna; ścianki: szkło hartowane gięte, bez nadruku; profile: aluminiowe, białe; drzwi: dwuczęściowe, rozsuwane; zamknięcie: listwa magnetyczna; wymiary: 90 x 90 x 190 cm; cena 1920 zł; inne: dostępna wersja półokrągła 80 x 80 x 190 i pentagonalna.
Autor: SANITEC KOŁO

Kabina AVANTGARDE II firmy Sanplast, rodzaj: półokrągła, narożna; ścianki: szkło hartowane gięte; drzwi: dwuskrzydłowe uchylne na zawiasach chromowanych lub malowanych; zamknięcie: uszczelka magnetyczna; wymiary: 90 x 90 x 185 cm; cena: od 2836 zł; inne: dwustronne uszczelki pionowe, uszczelki poziome wyposażone w pionową płetwę oraz okapnik - odprowadzający do brodzika ściekającą z szyb wodę, dostępna w wymiarach 80 x 80 x 185 oraz 100 x 100 x 185 cm, zawiasy w 11 kolorach.
Autor: SANPLAST

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi