Podłoga tworzy wnętrze...Podłoga bierze udział w tworzeniu przestrzeni: może ją zamykać lub otwierać, powiększać lub zmniejszać. Można nią uzyskać wrażenie przestronności lub uczynić wnętrze bardziej przytulnym. Podłoga tworzy styl i charakter domu. Spójrzmy, jak zaprojektowno podłogi w czterech domach wybudowanych w Józefosławiu.

Wnętrze naturalne i neutralne
Projekt posadzki parteru domu  "Doskonały". Podłoga z paneli bukowych i płytek ceramicznych stanowi dobre tło zarówno dla tradycyjnego, jak i nowoczesnego wyposażenia wnętrz.
Autor: Aneta Błażej
Parter domu  „Doskonały” w całości przeznaczono na część dzienną. Miejsca o poszczególnych funkcjach oddzielono jedynie fragmentami ścianek działowych – przestrzeń małego domu wydaje się wtedy większa. Materiały na podłogę dobrano i zestawiono tak, aby nie zatracić efektu przestronności.
W mniej uczęszczanych miejscach – jadalni i części wypoczynkowej salonu – ułożono panele bukowe. Podłoga z jasnego buku jest dobrym tłem – dobrze zagra zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i stylowym. Jednocześnie duża płaszczyzna jasnej, jednolitej podłogi powiększy optycznie wnętrze.
Na podłodze w kuchni, holu i części komunikacyjnej salonu ułożono bardziej odporne i trwałe płytki gresowe. Wybór padł na bardzo popularny ostatnio gres porcelanowy. Faktura płytek przypominająca strukturalną powierzchnię naturalnych kamieni stanowi kontrast z gładką powierzchnią sąsiadujących z nią paneli. Powierzchnia gresu jest szkliwiona, ale matowa, dzięki czemu jest to materiał nieśliski.
Podłoga jest więc bezpieczna nawet w miejscach bardziej narażonych na wilgoć – w kuchni i przedsionku.
W tym domu podłoga różnicuje funkcje, a jednocześnie podkreśla płynność podziałów funkcjonalnych. W części komunikacyjnej między kuchnią a jadalnią ułożono te same płytki co w kuchni, różnicując jedynie ich kolorystkę. Ciemniejszymi kwadratami płytek wyróżniono środek kuchni, jaśniejszymi podkreślono szlak komunikacyjny.
Kolorystyka, faktura i matowa powierzchnia nadają płytkom charakter rustykalny. Nie przesądza to jednak o takim charakterze wnętrza. Ułożenie ich równolegle do ścian i zestawienie z nowoczesnymi panelami sprawia, że staną się one dobrym tłem również dla nowoczesnego wyposażenia domu. Prostotę podkreślają  regularne linie łączące części podłóg z różnych materiałów.

Panele ułożono równolegle do linii wejścia. W ten sposób wydłużono optycznie część pokoju na wprost wejścia. Ten sam kierunek ułożenia zachowano w drugiej części pomieszczenia. Dzięki temu podłoga ma spójny, jednolity charakter.
Autor: Andrzej Szandomirski
Z jednej serii wybrano płytki w kolorze przytłumionej pomarańczowej ochry imitującej naturalną, spieczoną glinę lub czerwone skały i połączono je z płytkami w kolorze jasnobeżowego piasku. Płytki stanowią bardzo dobre tło dla mebli.
Autor: Mariusz Bykowski


Płytkami ceramicznymi zaznaczono szlak komunikacyjny.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Miejsce przeznaczone na kominek lub kozę również wyłożono płytkami.
Autor: Mariusz Bykowski

O czym warto pamiętać
- sąsiadujące ze sobą materiały powinny być dobierane na zasadzie podobieństwa, na przykład koloru, kształtu, faktury czy wielkości używanych elementów, lub na zasadzie kontrastu. Dobrze, aby dobór uwzględniał nie tylko elementy wizualne, ale również wrażenia dotykowe czy dźwiękowe;
- łącząc różne materiały na jednej podłodze, pamiętajmy, aby miały one tę samą lub zbliżoną do siebie grubość – inaczej trudno je będzie ułożyć tak, aby podłoga była równa;
- elementem podłogi wykonanej z różnych materiałów są też linie łączące. Ich kształt, sposób wykończenia powinien harmonizować z innymi liniami i kątami – ścian, okien, podwieszanych sufitów, mebli.

Wnętrze ciepłe i tradycyjneProjekt posadzki domu  "Z wykuszami". Całość współgra z architekturą domu i tworzy dobre tło dla tradycyjnego wyposażenia wnętrz.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Podział wnętrza parterowego domu „Z wykuszami” na strefę nocną i dzienną podkreślono, różnicując materiały na podłogi; w części nocnej położono drewniane panele, w dziennej – płytki ceramiczne.
Zestawienie ciepłego w dotyku drewna i płytek ceramicznych uważanych za materiał twardy i zimny nie wywołuje jednak kontrastu. Płytki dobrano tak, aby cała podłoga tworzyła wrażenie ciepłej i przytulnej. Osiągnięto to dzięki kolorowi i fakturze płytek. Terakota o półmatowej powierzchni ma fakturę przypominającą powierzchnię gliny, która wywołuje skojarzenia z ciepłem słońca śródziemnomorskich krajów. Powierzchnia płytek harmonizuje z ich piaskowo-glinianym kolorem o ciepłym, słonecznym odcieniu.
W części dziennej podłoga jest wzorzysta. Wzór tworzą „dywaniki” z płytek, które pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną – podkreślają różne strefy części dziennej: pokój wypoczynkowy, jadalnię, dwie części holu, kuchnię.
Wszędzie użyto płytek z jednej serii, wybierając z niej płytki w trzech wielkościach i w dwóch kolorach. Użyto ich jednak w bardzo różnych wariantach. Na przykład najmniejsze płytki o wymiarach 10 x 10 cm posłużyły jako dekoracyjne wstawki w części podłogi ułożonej we wzór diagonalny, innym razem jako bordiury okalające dywanik z większych płytek. Dzięki tym zabiegom podłoga nie jest monotonna.
Rysunek fug wynikający z użycia płytek różnej wielkości i ułożenia ich prostopadle i skośnie do ścian wprowadza element dynamiczny. Jednocześnie użycie w całej strefie dziennej płytek z tej samej serii pozwala traktować tę część domu jako jedną całość.
Ten sposób ułożenia sprawia, że wnętrze domu wydaje się optycznie mniejsze, ale przez to przytulne – tworzy bardzo dobrą atmosferę swojskiego, rodzinnego domu.
W części nocnej ułożono panele sosnowe, wybierając ten sam kierunek ułożenia wzoru desek, dzięki czemu podłoga w całej cześci nocnej stanowi jedną całość. W przedpokoju i dwóch pokojach ułożone są one prostopadle do linii wejścia, co daje efekt poszerzenia pomieszczenia.
Pomyślano również o znalezieniu wspólnego mianownika podłóg obu stref domu – na cokoły użyto tych samych sosnowych listew przypodłogowych, którymi wykończono panele w części nocnej.

O czym warto pamiętać
- układając te same płytki na podłodze w pomieszczeniach o różnych funkcjach, ich parametry techniczne, a szczególnie klasę ścieralności, odporność na plamienie i antypoślizgowość należy dostosować do najbardziej wymagającego pomieszczenia;
- decydując się na łączenie na jednej podłodze płytek o różnych wymiarach, najlepiej wybierać je z jednej serii – są one dopasowane tak, aby wymiary większych były wielokrotnością najmniejszej płytki. Kolorystyka i wielkość płytek jednej serii są projektowane tak, aby utworzyć różne warianty podłóg. Mamy wtedy gwarancję, że nie spotkają nas niespodzianki w postaci krzywo przebiegających fug.
Jeśli używamy płytek z innej serii, spawdźmy dokładnie ich wymiary i kalibrację;
- serie wzornicze obejmują zwykle płytki w kilku kolorach i wymiarach oraz listwy i dekory dopasowane do wszystkich płytek z serii. Mimo że wszystkie kolory i wzory pasują do siebie, lepiej się ograniczyć do dwóch lub trzech kolorów i jednego wzoru na dekorach – unikniemy w ten sposób efektu przeładowania;
- „dywaniki” z płytek i obramowania podłóg przy ścianach należy zaplanować, uwzględniając umeblowanie. Unikniemy wtedy sytuacji takich jak ta, kiedy część dekoracyjnej bordiury skryje się pod szafą.


Podłoga współgra z innymi elementami wykończenia - przecieranymi ścianami w piaskowo-glinianym kolorze, oknami ze szprosami, drzwiami w ciepłym odcieniu wiśni - i stanowi dobre tło dla mebli.
Autor: Mariusz Bykowski
Dekoracyjne inserty rozbijają monotonię podłogi, ale też harmonizują z kolorem płytek piaskowca, którymi obłożono kominek.
Autor: Mariusz BykowskiBordiura z ciemniejszych płytek odcina podłogę od ścian. W ten sposób optycznie zmniejsza pomieszczenie.
Autor: Mariusz Bykowski
Drewniane listwy zostały dobrane tak, aby z częścią drewnianej podłogi stanowiły spójną całość, a z płytkami - kontrastowały.
Autor: Mariusz Bykowski

Wnętrze nowoczesne i eleganckieProjekt posadzki domu  "Przestronny". Podłoga nie podkreśla podziału na część nocną i dzienną. Materiały dobrano, kierując się sposobem użytkowania pomieszczeń.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wybór materiałów na podłogę w domu  „Przestronny” podyktowały względy użytkowe: w pomieszczeniach częściej używanych, bardziej narażonych na wilgoć i zniszczenie wybrano trwalszy materiał – gresowe płytki ceramiczne, a w części nocnej i pokoju dziennym – drewno.
Charakterystyczną cechą części dziennej domu jest jej przestronność podkreślona między innymi brakiem wyraźnie zaznaczonych granic holu. Czy taka część ma być pokojem, czy holem? Czy lepiej w takim wypadku ujednolicać, czy różnicować podłogę? Czy podłoga ma hol bardziej związać z pokojem, czy z kuchnią?
Projektanci postanowili postawić kropkę nad i – użyciem innego materiału na posadzce w części pokojowej i komunikacyjnej podkreślili odrębność tych miejsc. Podłoga podpowiada, że to fragment części dziennej przeznaczonej na komunikację – wybrano gres tak jak w przedsionku. Jednocześnie od przedsionka różni go inny rodzaj powierzchni gresu – w przedsionku zastosowano nieśliską powierzchnię matową, w holu zaś bardziej „pokojowy” gres polerowany. Natomiast granicę między kuchnią a holem podłoga nieco zaciera.
W kuchni zastosowano ten sam rodzaj płytek, tyle że urozmaicony pasami polerowanego gresu w tym samym kolorze. Elementem rożnicującym ją od holu jest tu kontrast, jaki tworzy zestawienie płytek matowych i błyszczących.
Urozmaicenie podłogi osiągnięto bardzo oszczędnymi środkami – przy użyciu tylko dwóch, ale kontrastujących w dotyku i kolorystyce materiałów: zimnych szarobeżowych płytek i ciepłego drewna dębowego. Połączono tu też tradycję z nowoczesnością: parkiet dębowy ułożono w nowoczesny wzór, a z tradycyjnej ceramiki wybrano najnowocześniejszą jej odmianę – gres.
Powagi i elegancji dodaje wnętrzu ułożenie podłogi w proste wzory i zachowanie tego samego kierunku ułożenia płytek i parkietu. Neutralne wzory ułożenia sprawiają, że podłoga nie dominuje we wnętrzu i tworzy dobre tło dla mebli i innych elementów wyposażenia domu.

O czym warto pamiętać

- gres polerowany ma otwarte pory, dlatego jest mniej odporny na plamienie. Jeśli na etapie produkcji nie pokryto płytek środkami zabezpieczającymi przed wchłanianiem brudu i plamieniem, należy je zaimpregnować po ułożeniu;
- mokry gres polerowany jest śliski, dlatego w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć lepiej zrezygnować z jego ułożenia. Dobrym sposobem na uniknięcie śliskiej podłogi jest mieszanie płytek polerowanych i matowych;
- przed przystąpieniem do układania warto sprawdzić, czy płytki są tej samej kalibracji. Może się zdarzyć, że płytki matowe i polerowane różnią się wymiarami – podłoga będzie robiła wrażenie niechlujnie ułożonej. Wykluczone jest wtedy ułożenie podłogi w szachownicę. Można ją ułożyć w pasy, w cegiełkę z przesunięciem – taki sposób ułożenia gubi różnice w wymiarach;
- układanie płytek należy zacząć od miejsca najbardziej wyeksponowanego – w tym wypadku od kominka – inaczej istnieje zagrożenie, że w tym miejscu „wypadną”docinane  płytki.


Klepki dębowe mają tę samą szerokość i aż pięć różnych długości.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Ułożone we wzór zwany deską pokładową tworzą jednolitą powierzchnię podłogi. Wnętrze wygląda bardzo przesronnie.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Tradycyjna, solidna podłoga z dębu wykończona również dębowymi listwami może być bardzo dobrym tłem dla nowoczesnego wystroju wnętrza.
Autor: Mariusz Bykowski


Podłoga dzieli o łączy. Gres użyty w holu okala kominek zwrócony w stronę części wypoczynkowej.
Autor: Mariusz Bykowski
Ułożenie obok siebie płytek matowych i polerowanych daje ciekawe efekty estetyczne - rozbija monotonię podłogi - polerowane płytki rozjaśniają wnętrze.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Wnętrze przestronne i przytulne
Projekt posadzki domu  "Przytulny". W strefie dziennej miejsca o różnych funkcjach podkreślono kolorami i sposobem ułożenia płytek ceramicznych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W domu „Przytulny” podłoga dzieli parter na dwie części – wydzieloną część sypialną, gdzie w pokojach i holu ułożono panele laminowane w kolorze drewna wiśniowego, i część dzienną przeznaczoną dla wszystkich domowników, w której zastosowano gresowe płytki ceramiczne. Gres porcelanowy o strukturalnej fakturze przypominającej wypłukany kamień pokryty wapiennym lub solnym nalotem to materiał przywodzący na myśl stare domy Południa. Postarzane płytki rustykalne nie przesądzają jednak o charakterze wnętrza. Mogą być stosowane nawet we wnętrzach bardzo nowoczesnych.
Nowoczesny charakter podłogi osiągnięto tu przez oszczędność dekoracji: jedyną dekorację stanowi zróżnicowanie kolorystyczne płytek – z kolekcji wybrano płytki w trzech neutralnych kolorach – oraz sposób ich ułożenia.
Przy ułożeniu płytek zastosowano zasadę: ciemniejsze tło i jaśniejsze elementy podłogi przeznaczone do wyeksponowania. Tło pokoju dziennego i jadalni tworzą płytki w kolorze rudobeżowego kamienia o wymiarach 33 x 33 cm, ułożone brzegami równolegle do ścian. Centralną część salonu zaznaczono „dywanikiem”, który wyznacza miejsce na meble wypoczynkowe. Z boku przylegającego do wyjścia na taras „dywanik” jest pozbawiony brzegu – w ten sposób osiągnięto wrażenie, jakby podłoga miała swoją dalszą część na tarasie.
Te same co w pokoju dziennym płytki znalazły się w kuchni i w holu. Jednak dzięki zmianie kierunku ułożenia – w obu pomieszczeniach ułożono je w karo – podkreślono odrębność tych miejsc. Jednocześnie tak prostymi środkami wprowadzono do tego spokojnego wnętrza odrobinę dynamiki.
Wybór płytek o niejednolitej fakturze i kolorystyce równoważy prostotę i chłód elementów wyposażenia – obszerny dom staje się bardziej przytulny. Jednocześnie taka podłoga staje się doskonałym tłem dla zupełnie innej aranżacji – jest to rodzaj posadzki dostosowującej się do każdego stylu.
Wybór neutralnych barw również nie jest bez znaczenia – we wnętrzu z nowoczesnymi meblami podłoga nie przyciąga uwagi.

O czym warto pamiętać
- płytki rustykalne, ale w neutralnych kolorach, ułożone z minimalną ilością dekoracji, będą pasowały także do wnętrz nowoczesnych;
- na podłodze ułożonej z tych samych płytek zmiana kierunku ułożenia da efekt dynamizmu i podkreśli miejsca o różnych funkcjach;
- ułożenie płytek w karo kryje wszelkie nierówności, w tym również te wynikające z wymiarów samych płytek;
- bordiury okalające „dywaniki” można tworzyć z płytek różniących się jedynie kolorem. Jeśli jednak płytki są duże, taki sposób sprawdzi się jedynie w dużych pomieszczeniach.

"Dywanik" wyznaczający miejsce mebli ułożono z jasnych szarobeżowych płytek i okolono bordiurą składającą się z szachownicy płytek w dwóch kolorach - tła i koloru "dywanika".
Autor: Zbigniew Doliński , Piotr Ligier
Płytki w jadalni ułożone w prosty wzór tworzą dobre tło dla nowoczesnych mebli.
Autor: Zbigniew Doliński , Piotr Ligier


Jasna podłoga z płytek ułożonych w karo sprawia, ze kuchnia staje się wnętrzem bardziej przestronnym.
Autor: Mariusz Bykowski
W części holu, gdzie znajdują się schody z drewna bukowego, podłogę ułożono z harmonizujących z nimi paneli drewnianych.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi