Polecamy bez czarnyPodobają mi się krzewy bzu czarnego i chciałbym posadzić taki krzew w ogrodzie, niestety, pomysł niezbyt podoba się żonie. Proszę, napiszcie coś dobrego o tej roślinie, może to przekona do niej moją żonę.

W Polsce bez czarny Sambucus nigra powszechnie uważany jest za chwast, ale w wielu krajach (na przykład w Niemczech i Szwecji) sadzi się go w ogrodach jako roślinę ozdobną. Ma on liczne zalety.
Krzew ten szybko rośnie i tworzy rozłożystą, bardzo malowniczą koronę. Dobrze znosi formowanie - można go więc prowadzić w formie niewysokiego drzewa. Wiosną obficie kwitnie, a białokremowe kwiaty zebrane są w płaskie, duże kwiatostany. Jesienią pędy uginają się pod ciężarem ciemnogranatowych owoców. I kwiaty, i dobrze wybarwione owoce mają właściwości lecznicze, nadają się też na przetwory (uwaga - niedojrzałe owoce zawierają substancję trującą). Owoce przywabiają ptaki, niestety, ich mankamentem jest granatowy sok - ptaki po uczcie plamią okolicę ciemnymi odchodami. Dlatego dla bzu czarnego najlepsze jest miejsce oddalone od domu, ale dobrze widoczne z okien czy tarasu.
Krzew ten warto też posadzić w pobliżu pryzmy kompostowej, bo wydzielane przez jego korzenie substancje doskonale wpływają na procesy zachodzące w kompoście. Liście bzu wydzielają olejki eteryczne, które odstraszają owady, także liczne szkodniki.
Trudno jest kupić sadzonki bzu czarnego, ale można wykopać młodą roślinę na jakimś nieużytku lub w zaprzyjaźnionym ogrodzie - przesadzona z bryłą ziemi szybko się przyjmie. W niektórych szkółkach hodowane są odmiany bzu czarnego, między innymi złotolistna Aurea, pstrolistna Variegata i pierzastolistna Laciniata.
Bez czarny uformowany w kształcie niewysokiego drzewka.
Autor: Mariusz Pasek

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi