Porady budownictwo. RynnyPraktyczne porady.

Przy budowie tego domu rola kierownika budowy prawdopodobnie ograniczy się do wypełnienia i ostemplowania dziennika budowy. Nie wykonano stopy fundamentowej ani konstrukcji schodów. Dlatego drewniany słupek, na którym opiera się dach, podparto prętem. Taka konstrukcja na pewno nie wytrzyma dużej warstwy śniegu lub silnego wiatru. To kuriozum, które powinno być pokazywane studentom na Wydziałach Architektury i Inżynierii Lądowej w całym kraju jako przestroga dla przyszłych projektantów i wykonawców.

Autor: Andrzej T. Papliński

Autor: Andrzej T. Papliński

Czy ten murek okalający osiedle domów jednorodzinnych może się  podobać? Zapewne tak, raczej każdy, kto go z daleka ogląda, pochwali w myślach i projektanta, i wykonawcę. Przecież ażurowa forma tego muru jest atrakcyjna, a klinkier, z którego jest wykonany, ma świadczyć o jego trwałości i zamożności mieszkańców.
Niestety, gdy podejdzie się bliżej, pewnie każdy zweryfikuje swoją opinię. Razi niestaranne wykonanie muru, nierówne spoiny, betonowa nakrywa bez wyrobionego spadku i bez nadwieszenia, czyli kapinosu, oraz najważniejsze – zastosowanie cegły klinkierowej z otworami (zmniejszającymi wagę elementów). Przecież tego typu wyroby przeznaczone są do wznoszenia ścian elewacyjnych, w których woda nie ma dostępu do wewnętrznych otworów. To ogrodzenie za kilka lat ulegnie zniszczeniu. Przyczynią się do tego deszcz, śnieg i wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się w szczelinach. A zamarzająca w otworach woda dopełni zniszczenia.
Szkoda tylko, że z powodu niedouczenia, a może zwykłego niechlujstwa i braku odpowiedniego nadzoru w tak bezmyślny sposób szasta się pieniędzmi inwestorów.

Autor: Andrzej T. Papliński

Rynny odprowadzające wodę z tarasu to u nas rzadki widok. Rozwiązanie to jest godne pochwały i polecenia szczególnie w przypadku wykonywania tarasów nad pomieszczeniami mieszkalnymi, piwnicami czy garażami. Jednak właściciel tego domu pomimo widocznej dbałości o budynek nie ustrzegł się błędów. Wystające bazy, czyli podstawy słupów, są przyczyną zawilgocenia i zabrudzenia tynku. Jeśli usterki tej szybko się nie naprawi (na przykład nie zaimpregnuje tynku), to po następnej zimie te fragmenty tynku zapewne popękają i odpadną. Zawilgocone są również ściany piwnic. Przyczynia się do tego woda opadowa odbijająca się od chodnika. W tym przypadku zamiast tynku na ścianach warto by było zastosować płytki elewacyjne, czyli materiał o znacznie mniejszej nasiąkliwości.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi