Pożegnanie z pleśnią. Jak pozbyć sie pleśni w domuPleśnie pojawiają się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Niszczą materiały budowlane i są szkodliwe dla zdrowia. Trzeba je bezzwłocznie zwalczać oraz usuwać przyczyny ich powstawania.

Niebezpieczny intruz

Zarodniki grzybów pleśniowych, zwanych pospolicie pleśniami, są niemal wszędzie. Gdy natrafią na sprzyjające warunki atmosferyczne, gwałtownie się rozwijają.

Ofiara pierwsza – budulec. Pleśnie żywią się substancjami mineralnymi, których nie brakuje w materiałach budowlanych. Niszczą tynki, powodując ich przebarwienia, spękanie i odspajanie się. Atakują spoiny w ścianach murowanych. Są przyczyną łuszczenia się farb i tapet. Szpecą też powierzchnię drewna, nie niszcząc jednak jego struktury.

Ofiara druga – człowiek. Grzyby pleśniowe wywołują wiele chorób. Mogą być przyczyną alergii, astmy, reumatyzmu, niedotlenienia mózgu. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla, zwiększając jego zawartość w powietrzu.

Pleśń czy sól?

Grzyby pleśniowe łatwo jest pomylić z wykwitami solnymi zwanymi popularnie wysoleniami. Powstają one na zawilgoconych ścianach w czasie, gdy mur wysycha.
Są dwa proste sposoby na odróżnienie wykwitów solnych od pleśni:
- można zebrać nalot ze ściany, włożyć do naczynia i zalać wodą. Jeśli się rozpuści, to znaczy, że mamy do czynienia z solą, jeśli nie - jest to grzyb pleśniowy,
- można też przetrzeć nalot niewielką ilością środka wybielającego. Jeśli zmieni się kolor nalotu, najprawdopodobniej jest to pleśń.
Wykwity solne nie są aż tak groźne jak pleśnie, ale też trzeba je usuwać. Powodują bowiem uszkodzenia tynku, powłok malarskich i tapet.

Preparaty – tak, ale jak?
Większość preparatów grzybobójczych ma postać płynu gotowego do użycia. Niektóre jednak trzeba rozcieńczyć wodą. Preparat nanosi się dwu- lub trzykrotnie (w zależności od zaleceń producenta). Można się w tym celu posłużyć pędzlem lub wałkiem. Gdy zainfekowane powierzchnie są duże, najwygodniej jest użyć spryskiwacza.

Najpierw przyczyny, potem skutki

Zanim brzydkie narośla przestaną szpecić pomieszczenie, koniecznie trzeba sprawdzić, co jest przyczyną ich pojawienia się. Być może winę ponosi wadliwa wentylacja. A może woda przenika do ściany z gruntu, bo izolacja przeciwwilgociowa jest wadliwie wykonana? Przyczyn może być mnóstwo. Jakakolwiek by ona była, niezwłocznie trzeba ją zlikwidować, by pleśń się nie odradzała.

Mały atlas grzybów pleśniowych

Pleśnie tworzą kolorowe skupiska płaskich, watowatych narośli lub proszkowatych nalotów. Ich owocniki przypominają kuleczki wielkości łebków od szpilek. O ich obecności mogą też świadczyć wybrzuszenia, spękania i przebarwienia tynku, łuszczenie się farb i odspajanie tapet.
Uwaga! Pleśnie, czyli grzyby pleśniowe, w odróżnieniu od grzybów domowych, które pojawiają się tylko tam, gdzie jest drewno, nie tworzą sznurów, nitkowatych skupisk grzybni i wyraźnie rozpoznawalnych owocników.


Kropidlak cytrynowy.
Autor: Piotr Kozarski
Kropidlak czarny.
Autor: Piotr Kozarski
Pleśniak zielony.
Autor: Piotr Kozarski


Pędzlak zielony.
Autor: Piotr Kozarski
Kropidlak czerwony.
Autor: Piotr Kozarski

Jak się pozbyć pleśni

W zależności od tego, w jakim stopniu pleśń zaatakowała ścianę lub sufit, wybiera się jeden z dwóch sposobów jej usunięcia.

Niewielkie skupiska pleśni


Gdy zauważymy na ścianie pleśń, sprawdzamy, czy przerasta tynk, czy osadziła się tylko na jego powierzchni. Możemy to zrobić ręką, mając nałożone rękawice, lub szpachelką.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pleśń usuwamy delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na mokro lub na sucho.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Na zainfekowane miejsce nanosimy preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W taki sam sposób można się pozbyć pleśni ze ścian drewnianych. Trzeba jednak pamiętać,
by zastosować preparat pleśniobójczy do drewna.

Rozległe porażenie pleśniąGdy na ścianie widoczne są duże skupiska pleśni, przebarwienia i spękanie, świadczy o tym, że pleśń przerosła tynk.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Najpierw trzeba skuć tynk w miejscu, które porasta pleśń...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
... i w odległości 0,5 m od niego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Pleśń znajdującą się pod tynkiem usuwamy szpachelką lub szczotką drucianą.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Szczególnie starannie oczyszczamy spoiny między cegłami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Oczyszczone miejsca pokrywamy preparatem pleśniobójczym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Gdy preparat całkowicie wniknie w ścianę, można przystąpić do nanoszenia nowego tynku.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Praca w szkodliwych warunkach

Nie wolno zapominać, że wszelkie preparaty do zwalczania grzybów są szkodliwe dla zdrowia. Używając ich, trzeba chronić oczy i skórę. Nieodzowna jest więc odzież ochronna, okulary i maska. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno palić i jeść. Po zakończeniu prac trzeba wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty zawierają związki chloru. Takich środków nie wolno łączyć z kwasami lub środkami czystości, gdyż wytworzą się wówczas trujące gazy. Niektóre zaś w ogóle nie mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń (informacja o tym musi znajdować się na opakowaniu). One nawet po wyschnięciu są niebezpieczne dla zdrowia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi