Praktyczne porady .Ogród 2

Zwykły dom, prosta, drewniana furtka, chodnik z betonowych płyt. A jednak miejsce pełne jest uroku. To zasługa roślin tworzących przedogródek. Starannie dobrane tworzą klimat starego ogrodu. Zachęcają do przekroczenia furtki obietnicą, że po jej drugiej stronie znajduje się tajemniczy ogród.
Niski żywopłot zrobiono ze strzyżonego bukszpanu, środek przedogródka wypełniają funkie, po kratce przy ścianie wspina się róża, obok kwitnie fuksja prowadzona w formie
drzewka - wynoszona na lato na dwór, a przenoszona na zimę do chłodnego pomieszczenia.
Autor: Mariusz Pasek

Co zrobić z wodą deszczową z dachu? Można ją skierować wprost do stawu w ogrodzie. Z kamiennych otoczaków zrobiono kaskadę, po której zwykle spływa woda, tłoczona pompą ze stawu, a w czasie opadów - także deszczówka. Zamiast rynny zamontowano łańcuchy wykonane z niekorodującego materiału (mogą to być łańcuchy ze stali ocynkowanej, miedziane, mosiężne lub aluminiowe), po których woda spływa z dachu w czasie deszczu.


Autor: Jerzy Romanowski

Nietypowy - ceglany i ażurowy - płot okazał się świetnym tłem dla kwitnących roślin, które posadzono w dużych kępach. Rosną tu różne odmiany tawułek (czerwone, białe i różowe wiechowate kwiatostany) i liatry kłosowe (różowe kłosy). Całość trochę przypomina rabatę jak z angielskiego ogrodu.
Takie ogrodzenie powinno być zbudowane z cegieł odpornych na niszczące działanie czynników atmosferycznych – najlepiej klinkierowych lub pełnych klasy 15.


Autor: Adam Młynik

Dwa duże płaskie kamienie zamiast regularnych stopni schodów. Obrośnięte płożącą trzmieliną Fortune’a o biało-zielonych liściach, lekko omszałe - w sposób doskonały wtopiły się w ogród. Te proste schodki sprawiają wrażenie, jakby były dziełem natury, a nie człowieka. W bardzo dyskretny sposób łączą położone na różnych wysokościach płaszczyzny ogrodu.


Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi