Praktyczne porady .Ogród

Piękny, gęsty żywopłot z przycinanego ligustra pospolitego łagodnym łukiem otacza posesję i schodkowo obniża się wraz ze spadkiem ulicy. Takie roślinne ogrodzenie jest bardzo efektowne, niestety łatwe do sforsowania. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, lepiej ogrodzić działkę siatką i posadzić blisko niej ligustry. Z upływem czasu, gdy rośliny przerosną przez oczka siatki, stanie się ona niewidoczna.Autor: Piotr Gorączko

Irga pozioma na opustoszałej, jesiennej rabacie przyciąga wzrok jaskrawoczerwonymi owocami, które gęsto oblepiają pędy. Owoce utrzymują się na roślinie od września do grudnia, a czasami dłużej. W sezonie, od wiosny do jesieni, irgi poziome tworzą w ogrodzie plamy ciemnej zieleni – doskonałe tło dla innych roślin.


Autor: Mirosław Krogulec

Żywotniki zachodnie, zwane potocznie tujami, są często sadzone w ogrodach. Zwykle zakładane są z nich gęste, zimozielone żywopłoty. Tu posadzone obok siebie żywotniki zachodnie (odmiana o złotych igłach) przycięto, tworząc sześcienne korony. Powstał szpaler identycznych roślin, które niczym żołnierze pilnują granicy ogrodu ozdobnego. Żywotniki zachodnie dobrze znoszą przycinanie – można je formować, nadając różne kształty.


Autor: Jerzy Romanowski

Drzewo rosnące na granicy działki skazane jest na wycięcie w trakcie budowy ogrodzenia. Tu uratowano je, przesuwając fragment drewnianego płotu.


Autor: Grzegorz Otwinowski

Rośliny wyrastają z kamieni. Zamiast ściółką, na przykład z kory – obłożono je niewielkimi otoczakami. Pełnią one rolę podobną do ściółki: zmniejszają parowanie wody z ziemi i ograniczają wyrastanie chwastów. Jest to interesujące połączenie roślin, drobnych kamieni i granitowej kostki, z której zrobiono obrzeża rabat.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi