Praktyczne porady ogrodnicze

Praktyczne porady.

Ten delikatny, niski płot został wypleciony z nieokorowanej wikliny. Razem z domem i piękną nawierzchnią z drobnej, granitowej kostki, którą wyłożono dziedziniec, tworzy klimat wiejskiej posiadłości. Uwagę zwracają kamienne otoczaki, które jakby przypadkowo wyrastają z nawierzchni. Wszystko oplecione długimi pędami nasturcji, którą posadzono na skrawkach ziemi pozostawionych przed płotem.
Taki płot można zrobić z wiklinowych paneli, bywają one sprzedawane w niektórych sklepach ogrodniczych.


Autor: Mariusz Pasek

Taras pod dachem z gałęzi i liści. Jest to zwykły taras z drewnianych desek zamocowanych w obramowaniu z podkładów kolejowych. Siermiężny i „niewykończony” doskonale się wtapia w ogród utrzymany w stylu naturalnym. Niebanalnym uzupełnieniem tarasu jest rozłożysty krzew (może to być leszczyna), wyrastający z otworu specjalnie pozostawionego w podłodze. Dzięki krzewowi od wiosny do jesieni taras osłonięty jest od słońca nietypowym dachem.

Autor: Mariusz Pasek

Żywopłot z ligustra niczym zielona fala wśród łanów traw i pól. Jest to doskonały sposób
dostosowania ogrodzenia do okolicy. Zieleń żywopłotu, posadzonych za nim drzew i krzewów oraz otaczających posesję pól, tworzą harmonijną całość. Nie bez znaczenia jest kształt żywopłotu. Zwykły, przycięty równo na jednej wysokości stwarzałby wrażenie monotonii, falisty przyciąga uwagę, urozmaicając krajobraz.
Ligustr pospolity ma małe wymagania – dobrze rośnie nawet w niezbyt urodzajnych, piaszczystych, przesychających glebach. Można go sadzić w cieniu, ale wtedy jest mniej gęsty niż posadzony w miejscu dobrze oświetlonym. Bardzo dobrze znosi cięcie – można z niego formować gęste żywopłoty do kilku metrów wysokości.

Autor: Anna Wrońska

Na tej rabacie dominuje żwir. Tylko gdzieniegdzie posadzono rośliny: kosaćce bródkowe, które kwitną wczesnym latem, potem zaś pozostają zielone kępy liści, oraz czosnki olbrzymie, które tworzą duże, kuliste, fioletowe kwiatostany, dekoracyjne także po zaschnięciu (liście czosnków zamierają po przekwitnięciu roślin). Taką „półpustynną” rabatę można założyć w miejscu z mało urodzajną i suchą glebą, w której źle rośnie większość roślin. Żwir chroni glebę przed parowaniem wody, zapobiega też wzrostowi chwastów.

Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi