Praktyczne porady.budowlane

Zdarzają się jeszcze tacy wykonawcy, którzy najwyraźniej nie mają pojęcia, po co układa się zbrojenie w konstrukcjach żelbetowych. Nie rozumieją, że w prawidłowo wykonanym zbrojeniu stalowe pręty muszą odpowiednio współpracować z otaczającym je betonem. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy są nim otulone ze wszystkich stron. Minimalna warstwa betonu (zwana otuliną) powinna mieć 2 cm. W warunkach budowy można to uzyskać w bardzo prosty sposób – stosując podkładki dystansowe. Przedstawiony na zdjęciu spód schodów jest przykładem wyjątkowo niechlujnej roboty. Schody z tak wadliwie wykonanym zbrojeniem mogą zagrażać zdrowiu użytkowników.
Dla kontrastu na kolejnym zdjęciu pokazujemy zbrojenie wykonane wzorowo.


Autor: Leszek Kraskowski

Autor: Grzegorz Otwinowski

Taki idealny porządek i dbałość o zabezpieczenie przed zniszczeniem już wykonanych elementów domu chciałoby się oglądać na każdej budowie. Folia będzie wystarczającą ochroną dla cegieł klinkierowych w czasie mocowania izolacji termicznej i tynkowania elewacji. Należy jedynie zadbać o to, aby nie została przypadkowo rozerwana i nie była zbyt długo wystawiona na niszczące działanie promieni ultrafioletowych, ponieważ stanie się bardzo krucha.

Autor: Rafał Kuchta

Nawet w domach budowanych metodą tradycyjną ścianki działowe na poddaszach często wykonuje się w technologii szkieletu drewnianego. Są one lżejsze od murowanych i bardzo łatwo dostosować je do kształtu dachu. Jednak często zapomina się o rozdzieleniu drewnianej konstrukcji ściany od betonowego stropu pasami folii lub papy. Tego typu ochrona powinna być układana zawsze, a nie tylko w pomieszczeniach „mokrych” (jak na przykład łazienki). Pas folii lub papy powinien być dwukrotnie szerszy od belki podwalinowej, pozwoli to zabezpieczyć drewno przed wilgocią pochodzącą z gładzi betonowej.

Autor: Magdalena Kosińska

Potrzeba jest matką wynalazków! Wystarczy kilka kawałków styropianu oraz mocna taśma samoprzylepna i w ciągu kilku minut możemy mieć gotowe deskowanie stopy fundamentowej. Jest ono tanie i łatwe do wykonania, dlatego godne polecenia. Jednak jest jeden warunek. Rozwiązanie to będzie skuteczne tylko w wypadku niewielkich elementów betonowych wymagających niedużego deskowania. Gdyby betonowany element miał więcej niż 50 cm wysokości, ciężar betonu spowodowałby zniszczenie tego prowizorycznego deskowania.
Korzystne jest także zastosowanie stalowego wspornika słupa drewnianego. Połączenie takie ma dużą nośność, łatwo je usytuować w wyznaczonym miejscu, a ponadto umożliwia zabezpieczenie drewnianego elementu przed szkodliwym działaniem wilgoci. Drewno i betonowe podłoże nie stykają się wówczas ze sobą, a w ten sposób deszcz czy śnieg, które gromadzą się na betonie, nie będą zawilgacały drewna.


Autor: Grzegorz Otwinowski

Autor: Grzegorz Otwinowski

Na zdjęciach wyraźnie widać, że wykonawca bardzo się starał przy okładaniu płytkami klinkierowymi tej ścianki wokół tarasu. Spoiny są jednakowe, płytki równo ułożone i zabezpieczone przed opadami rodzajem gzymsu (poziomo ułożonymi elementami tworzącymi kapinos). Niestety jego praca została zniweczona przez złą jakość podłoża (w tym wypadku muru z cegły). Tak kiepskiej jakości cegły ze źle wyrobionej i źle wypalonej gliny nie nadają się właściwie do wykonania żadnego elementu, a zwłaszcza takiego, który znajduje się na zewnątrz domu.
Do murowania ścian fundamentowych, osłonowych i ogrodzeń powinno się używać cegieł pełnych co najmniej klasy 10, które mają odpowiednią mrozoodporność, nasiąkliwość i wytrzymałość. Jest to szczególnie istotne, gdy płytki okładzinowe układa się, używając gotowych zapraw klejowych, które wysychając – znacznie się kurczą. Jak widać na zdjęciach siły wywołane skurczem mogą być większe od wytrzymałości podłoża.


Autor: Magdalena Kosińska

Autor: Magdalena Kosińska

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi