Przegląd misek ustępowych

Elegancka forma, wysokiej jakości ceramika, skuteczny system spłukujący - to oblicze nowoczesnych misek ustępowych.

Oferta sklepów i hurtowni z ceramiką sanitarną jest dziś tak bogata, że nawet wybór miski ustępowej niejednej osobie może sprawić prawdziwy kłopot. Zwłaszcza że zwykle jest to wybór na wiele lat. Warto dobrze się do niego przygotować.Oferta rynku jest dzisiaj tak bogata, że zaspokoi najwybredniejszy gust.
Autor: ROCA
Górnopłuk to zbiornik spłukujący zawieszony pod sufitem.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Stojące, kompaktowe i wiszące

Stojące. Są najstarszym, tradycyjnym rodzajem misek ustępowych. Do ich spłukiwania potrzebny jest oddzielny zbiornik, w którym gromadzi się wodę, tak zwany rezerwuar. Zbiornik może być zamontowany na poziomie miski ustępowej (dolnopłuk) lub zawieszony wysoko na ścianie (górnopłuk). Górnopłuki spotyka się jeszcze tylko w starych łazienkach, a i tam ze względów estetycznych i funkcjonalnych coraz częściej zastępuje się je dolnopłukami. Stylizowane modele górnopłuków stosowane są w utrzymanych w starym stylu łazienkach.

Kompaktowe. Miski kompaktowe, nazywane często w skrócie kompaktami, składają się z miski ustępowej i zbiornika spłukującego. Zbiornik może być dostawiony z tyłu miski lub stanowić z nią jedną bryłę.

Wiszące. Cieszą się coraz większą popularnością. Zawiesza się je na stelażach, które obudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi lub obmurowuje. Taki sposób montażu pozwala ukryć w ścianie instalację wodno-kanalizacyjną i rezerwuar. Wokół wiszącej miski łatwiej jest utrzymać czystość. Nad obudowanym zbiornikiem spłukującym zyskuje się dodatkową półkę, przydatną zwłaszcza w małej łazience. Sedes podwieszany (wraz ze stelażem) zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca co stojący.


Miska ustępowa w komplecie ze zbiornikiem spłukujacym...
Autor: INDUSA
...to tak zwany kompakt.
Autor: CERSANITTradycyjnym rozwiązaniem jest stojąca miska ustępowa z plastikowym rezerwuarem, powieszonym na ścianie na poziomie miski.
Autor: SANITEC KOŁO
Miska wisząca ma zbiornik spłukujący ukryty w ścianie.
Autor: ROCA


Stojąca i wisząca miska ustępowa (wraz ze stelażem) zajmują mniej więcej tyle samo miejsca.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Z jakich materiałów


Miski ustępowe wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Ceramika jest odporna na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, odpryski i stłuczenia), a także na wysoką temperaturę i środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym. Oprócz tego ma idealnie gładką, łatwą do utrzymania w czystości, powierzchnię. Im jest bardziej porowata, tym jest bardziej nasiąkliwa i szybciej się niszczy. Ceramika może być szkliwiona i nieszkliwiona. Szkliwo używane przez poszczególnych producentów różni się składem, a więc i jakością. Ale tę jakość jesteśmy w stanie zweryfikować niestety dopiero po pewnym czasie. Najlepsze, ale i najdroższe są wyroby z porcelany, która ma najmniejszą nasiąkliwość.

Odpływ pionowy lub poziomy

Miska ustępowa może być lejowa albo z tak zwaną półką. Modele z półką wychodzą jednak z użycia. Ponadto miski różnią się między sobą rodzajem i sposobem podłączenia: do misek z odpływem poziomym (tak zwanych poznańskich) podejście kanalizacyjne musi być wykonane w ścianie, do misek z odpływem pionowym (warszawskich) - w podłodze.


Miska z odpływem poziomym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Miska z odpływem pionowym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zbiornik na wodę

Do niedawna powszechnie stosowane były zbiorniki zużywające do jednego spłukania 9 lub 10 litrów wody. W nowoczesnych zbiornikach ilość wody ograniczono do 6 litrów. Część zbiorników ma dwudzielny przycisk, dzięki któremu (zależnie od potrzeb) możliwe jest spłukiwanie 3 lub 6 litrami wody. Innym sposobem na ograniczenie zużycia wody są przyciski "stop"- umożliwiające przerywanie spłukiwania w dowolnym momencie. Zbiorniki wchodzące w skład urządzenia kompaktowego zwykle wykonane są z tego samego materiału co miska ustępowa.
Rezerwuary wieszane na ścianie muszą być lekkie, dlatego większość z nich wykonana jest z tworzywa sztucznego. Są bardziej płaskie od ceramicznych, idealne do małych łazienek, gdzie ważny jest każdy centymetr zaoszczędzonej przestrzeni. Producenci oferują też spłuczki narożne.

Dwudzielny przycisk to rozwiązanie, które pozwala oszczędzać wodę.
Autor: CERSANIT

Wzornictwo

Miski ustępowe są tak projektowane, aby były łatwe do utrzymania w czystości. Dlatego mają zwykle proste formy. Wnętrze muszli jest tak wyprofilowane, aby woda podczas spłukiwania docierała do wszystkich miejsc i równomiernie czyściła całą powierzchnię.
Większość producentów ma w swojej ofercie kilka serii ceramiki sanitarnej. W skład serii wchodzą: miska stojąca, wisząca, kompakt, a także umywalka i bidet, utrzymane w tej samej stylistyce.
Są również wyroby ceramiczne pozwalające urządzić łazienkę specjalnie dla maluchów. Takie miski ustępowe są znacznie mniejsze, dostosowane do wzrostu 3-6-latka. Trzeba jednak pamiętać, że z takiej łazienki dziecko szybko wyrośnie, a wymiana sprzętów często łączy się z generalnym remontem pomieszczenia.Ozdobne miski ustępowe nie pasują może do każdej łazienki...
Autor: DURAVIT
...ale są bardzo oryginalne.
Autor: VILLEROY & BOCH
Można kupić miski ustępowe w innym niż biały kolorze, na przykład błękitne lub zielone.
Autor: DURAVIT

Kolorystyka

Zdecydowanie najwięcej jest białych misek ustępowych. Do białej miski najłatwiej dobrać pozostałe elementy wyposażenia łazienki.
Uwaga! Biała ceramika różnych producentów może się różnić odcieniem (różnicę najlepiej widać w sklepie, gdzie różne modele stoją obok siebie). Dlatego najlepiej wyposażyć łazienkę w wyroby ceramiczne nie tylko jednej firmy, ale też z jednej serii.
Można kupić miski ustępowe w innym niż biały kolorze: różowe, zielone i błękitne. Ich cena jest zwykle wyższa niż cena ich białych odpowiedników. Ale nie zawsze. Zdarza się, że markety budowlane co pewien czas sprzedają kolorowe wyroby ceramiczne (jako mniej popularne od białych) po promocyjnych cenach. Ceramikę do łazienki można wówczas kupić nawet za 1/4 ceny.
Można spotkać ceramikę ręcznie malowaną. Drobne kwiatki czy nieregularne wzory geometryczne nie pasują może do każdej łazienki, ale i takie wyroby mają swoich zwolenników.

Gwarancja, ceny
Wyroby ceramiczne są coraz lepszej jakości i coraz trwalsze. Większość producentów udziela na nie rocznej, a niektórzy nawet 6-letniej gwarancji. Ceny misek ustępowych różnych firm mogą różnić się nawet kilkakrotnie. Miski ustępowe stojące kosztują od 45 zł w górę.
Ceny kompaktów, podobnie jak misek podwieszanych, zaczynają się od około 250 zł.
Za stelaż do zabudowy ciężkiej zapłacimy 350-530 zł, a do zabudowy lekkiej – 530-600 zł.
Koszt przycisku spłukującego do miski wiszącej to 60-100 zł. Gdzie ustawić miskę?
- Między miską a innymi elementami wyposażenia łazienki powinny być zachowane odpowiednie odległości.

Odległości miski ustępowej od innych elementów wyposażenia łazienki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- Średnica podejścia kanalizacyjnego, łączącego miskę z pionem, powinna wynosić 0,1 m.
- Długość podejścia nie powinna być większa niż 1 m (jeśli jest, trzeba na podejściu zamontować dodatkowy przewód wentylacyjny), a różnica wysokości między syfonem a miejscem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m.
- Konieczne jest również zachowanie odpowiedniego spadku podejścia – nie mniejszego niż 2%.
- Do odcinka przewodu kanalizacyjnego, łączącego miskę ustępową z pionem, nie powinny być podłączone odpływy z innych urządzeń sanitarnych.
- Odpływ z miski ustępowej powinien być podłączony do pionu poniżej wszystkich innych odpływów na danej kondygnacji.
- Jeśli miska umieszczona jest poniżej punktu podłączenia do pionu lub w znacznej od niego odległości, można zainstalować urządzenia do rozdrabniania i przepompowywania ścieków.

W komplecie z miską sprzedawane są zwykle wszystkie elementy potrzebne do jej zamontowania (o tym jak zamontować miskę, pisaliśmy szczegółowo w Muratorze 1/2001).
Wiszące miski ustępowe mocuje się na stelażach - zależnie od konstrukcji ścian - do zabudowy lekkiej lub ciężkiej. Muszlę trzeba zawiesić na odpowiedniej wysokości - zalecana przez producentów to około 40 cm od podłogi do siedziska.

Jeśli miska ustępowa zamontowana jest poniżej przewodów kanalizacyjnych, potrzebne jest urządzenie do przepompowywania ścieków.
Autor: GRUNDFOS

Jak wybierać miskę ustępową?


Przede wszystkim nie warto się spieszyć, tylko dokładnie obejrzeć miskę, usiąść na niej. Nie powinna mieć żadnych uszkodzeń, pęknięć, przebarwień. Najczęściej spotykane wady to niedokładne pokrycie szkliwem, zacieki (wyglądające, jakby szkliwo było za gęste), drobne kamyczki, chropowata powierzchnia. Zdarzają się też wady ukryte, ale te niestety ujawniają się w trakcie użytkowania. Są przyczyną późniejszych przebarwień powierzchni, płowienia koloru lub pękania szkliwa.
Jeśli wyrób jest uszkodzony nawet w niewielkim stopniu, lepiej poprosić o inny egzemplarz. Sklepów z ceramiką jest wiele, można znaleźć w nich to, co nam się podoba i w odpowiednim gatunku.

Dobra miska

Cechy dobrej miski ustępowej trudno ocenić gołym okiem. Zwykle ujawniają się podczas użytkowania. W dobrej misce jednorazowe spłukanie usunie do kanalizacji wszystkie nieczystości. Podczas spłukiwania woda dociera do krawędzi miski, ale nie wychlapuje się z niej. Dobrej jakości szkliwo ułatwia utrzymanie w czystości wnętrza muszli - nic się na nim nie osadza.

Miska ustępowa dla niepełnosprawnych

W domu, gdzie mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne, łazienkę lub toaletę warto wyposażyć w odpowiednią miskę ustępową. Dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim, górna krawędź miski powinna znajdować się na wysokości siedziska wózka (45-5 cm).
Dla osób używających kuli wygodniejszy może być podwyższony sedes. Możemy wybrać na przykład:
- zwykłą miskę ustępową stojącą, którą można podwyższyć za pomocą postumentu lub nakładki około 5 cm;
- miskę podwieszaną, którą można przedłużyć około 16 cm za pomocą adaptera, umożliwiającego wygodniejszy podjazd;
- specjalnie zaprojektowaną, podwieszaną, wydłużoną, z wyprofilowanym sedesem, umożliwiającym korzystanie dodatkowo z prysznica bidetowego.

Miskę podwieszaną łatwiej dostosować do potrzeb osoby poruszającej się na wózku. Można ją umieścić na dowolnej wysokości. Łatwiej do niej podjechać i swobodnie manewrować wózkiem bez obijania postumentu. Łatwiej także utrzymać w czystości podłogę.
Obok miski ustępowej warto zamocować uchwyty i poręcze odpowiednie dla danej osoby. Muszą one wytrzymać obciążenie do 120 kg.Seria WABI 2P firmy BOCCHI (AKCJUM). Miska ustępowa wisząca, kompaktowa. Odpływ poziomy. Spłuczka ceramiczna 7-litrowa. Długość 75 cm. Deska podwyższa miskę około 2 cm. Otwór w części przedniej muszli ułatwia użytkownikowi zabiegi higieniczne oraz korzystanie z prysznica bidetowego. Nakładka z polipropylenu zapobiega kontaktowi z zimną ceramiką. Cena kompaktu 2640 zł. Dodatkowo trzeba dokupić specjalny stelaż montażowy za 747 zł, nakładkę lub deskę sedesową za 289 zł oraz baterię bidetowo-natryskową.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Seria WABI 2 firmy BOCCHI (AKCJUM). Miska ustępowa stojąca, kompaktowa, lejowa. Odpływ pionowy. Spłuczka ceramiczna 7-litrowa. Wysokość 46 cm (z deską 48 cm), długość 75 cm. Otwór w przedniej części muszli ułatwia użytkownikowi zabiegi higieniczne oraz korzystanie z prysznica bidetowego. Nakładka zapobiega kontaktowi z zimną ceramiką. Muszla dostępna także w wersji z powłoką Vitraclean, gwarantującą stałą czystość bez potrzeby używania chemicznych środków czystości. Cena kompaktu 1980 zł (można dokupić nakładkę lub deskę sedesową za 289 zł i baterię bidetowo-natryskową).
Autor: AKCJUM
Seria OMNIA firmy VILLEROY & BOCH. Miska ustępowa wisząca. Odpływ poziomy. Spłuczka 6-litrowa. Długość 70 cm. Zdejmowana nakładka (podwyższa miskę około 5 cm) wyprofilowana tak, aby ułatwić korzystanie z prysznica bidetowego. Cena 300-340 euro (1220-1380 zł).
Autor: Krzysztof ZasuwikSeria EUROTREND CARE firmy SANITEC KOŁO. Miska ustępowa wisząca, z półką lub lejowa. Odpływ poziomy. Spłuczka 6-litrowa. Deska podwyższa miskę około 2 cm, długość 54 cm, możliwość łączenia z adapterem wydłużającym miskę do 70 cm. Cena 343 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
Seria NOVA firmy SANITEC KOŁO (wersja dla niepełnosprawnych). Miska ustępowa stojąca, kompaktowa, lejowa. Odpływ poziomy. Spłuczka ceramiczna 6-litrowa, z mechanizmem spustowym z funkcją „stop”. Wysokość 46 cm (z deską 48 cm), długość 65 cm. Ceny: kompakt – 360 zł, deska – 170 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik

O stelażach instalacyjnych


Stelaż do zabudowy ciężkiej można montować tylko do ścian murowanych, czyli wytrzymałych na tyle, by przenieść obciążenie miski ustępowej i korzystającej z niej osoby.
Stelaż do zabudowy lekkiej ma konstrukcję na tyle stabilną, aby wytrzymać obciążenie do 400 kg. Przeznaczony jest do lekkich ścian działowych, ale można go też stosować do ścian masywnych.
W skład stelaża wchodzą: metalowa rama montażowa z zamocowanym zbiornikiem spłukującym, przyłącza do instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz elementy mocujące miskę ustępową.
Są także stelaże z zamontowanym na elemencie odpływowym zaworem redukcyjnym, którego zadaniem jest wytworzenie chwilowego podciśnienia w muszli w czasie spłukiwania. Umożliwia to szybszy odpływ nieczystości.
W komplecie ze stelażem nie jest sprzedawany przycisk spłukujący. Wybiera się go osobno. Przyciski dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Konstrukcja stelaża pozwala na jego szybki i prosty montaż. Ramę wraz ze zbiornikiem przykręca się śrubami do ściany lub/i podłogi, a następnie podłącza się instalację wodną i kanalizacyjną. Gdy odpływ z miski ustępowej jest pionowy, wystarczy rurę kanalizacyjną przykryć ścianką szerokości stelaża. Jeśli odpływ jest poziomy, za ścianką trzeba również ukryć poziomy odcinek rury kanalizacyjnej.
Uwaga! Zanim wybierze się stelaż, warto sprawdzić, czy automat spłukujący w zbiorniku można naprawić bez rozbierania całej konstrukcji. W stelażach renomowanych firm jest taka możliwość.


Stelaż do zabudowy ciężkiej można zamontować tylko na ścianie murowanej.
Autor: WAVIN
Stelaż do zabudowy lekkiej nadaje się zarówno do lekkich ścian działowych, jak i do ścian murowanych.
Autor: GEBERIT

Rozwiązania nietypowe


Podwieszane kompakty to rozwiązanie, które ma niewielu zwolenników, dlatego niełatwo spotkać je w sklepach. Do zawieszenia kompaktu potrzebny jest specjalny, inny niż do misek wiszących, stelaż instalacyjny. Stojąca kompaktowa miska ustępowa może mieć zbiornik spłukujący ukryty w ścianie.


Kompakt może być podwieszany...
Autor: JIKA LAUFEN
...lub mieć zbiornik spłukujący schowany w ścianie.
Autor: DURAVIT

Oferta firm: miski kompaktoweKompakt Eko 2000 firmy CERSANIT. Zestaw złożony z białej miski lejowej i zbiornika. Wymiary 35 x 64,5 cm. Odpływ poziomy lub pionowy. System spłukiwania 3/6-litrowy. Gwarancja 6 lat. Cena 460 zł.
Autor: CERSANIT
Kompakt ALFA firmy INDUSA. Zestaw złożony z białej miski lejowej, zbiornika i deski sedesowej. Wymiary 37,5 x 70 cm. Odpływ poziomy lub pionowy. Mechanizm spłukujący zwykły. Możliwość zamówienia wersji dekorowanej lub kolorowej. Gwarancja rok. Cena 657 zł.
Autor: INDVSA
Kompakt VICTORIA firmy ROCA. Zestaw złożony z białej miski lejowej, zbiornika, elementów mocujących i deski sedesowej z plastikowymi zawiasami. Wymiary 40,5 x 66,5 cm. Odpływ poziomy. System spłukiwania z przyciskiem „stop”. Gwarancja 5 lat. Cena 481 zł.
Autor: ROCA
Kompakt GALLERY firmy JIKA LAUFEN. Zestaw złożony z miski lejowej, zbiornika, elementów mocujących, deski sedesowej. Wymiary 36 x 70 cm. Odpływ poziomy lub pionowy (również poziomy-ukośny). System spłukiwania 3/6-litrowy. Gwarancja 5 lat.
Autor: JIKA LAUFEN
Kompakt IMPULS firmy SANITEC KOŁO. Zestaw złożony z białej miski lejowej i zbiornika. Wymiary 36 x 66 cm. Odpływ poziomy lub pionowy. System spłukiwania 3/6-litrowy. Gwarancja 5 lat. Cena 592 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
Kompakt OMNIA classic firmy VILLEROY & BOCH. Zestaw złożony z białej miski lejowej, zbiornika i deski sedesowej. Wymiary 37 x 70 cm. Odpływ poziomy lub pionowy. System spłukiwania 3/6-litrowy. Gwarancja 2 lata. Cena 922 zł.
Autor: VILLEROY & BOCH

Oferta firm: miski wisząceMiska wisząca Delfi firmy CERSANIT. Zestaw złożony z miski lejowej, zbiornika spłukującego, deski sedesowej i przycisku spłukującego. Wymiary 35 x 52 cm. System spłukiwania 3/6-litrowy. Gwarancja 6 lat. Cena zestawu: do zabudowy ciężkiej – 642 zł, do zabudowy lekkiej – 743 zł.
Autor: CERSANIT
Miska wisząca JADE firmy INDUSA. Zestaw złożony z miski lejowej i deski sedesowej. Wymiary 36 x 66 cm. Gwarancja rok. Cena 673 zł.
Autor: INDUSA
Miska wisząca SWING firmy JIKA LAUFEN. Wymiary 36 x 71 cm. Gwarancja 5 lat. Cena 665 zł.
Autor: JIKA LAUFENMiska wisząca Dama firmy ROCA. Zestaw złożony z miski lejowej, elementów mocujących i deski sedesowej z chromowanymi zawiasami. Wymiary 35,5 x 57,5 cm. Gwarancja 5 lat. Cena 568 zł.
Autor: ROCA
Miska wisząca APLAUZ firmy SANITEC KOŁO. Wymiary 36 x 59 cm. Gwarancja 5 lat. Cena 408 zł.
Autor: SANITEC KOŁO

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi