Przejściowe ogrzewanie

Szukasz urządzenia, które by grzało, gdy jest za zimno, chłodziło w upalne dni, a na dodatek było niedrogie i proste w obsłudze? Przyjrzyj się termowentylatorom.

Nawet poza sezonem grzewczym zdarzają się chłodne dni. Niechętnie decydujemy się wtedy na włączenie kotła i ogrzewania. Zakładamy dodatkowy sweter i... czekamy na lepszą pogodę. Niepotrzebnie, wystarczy kupić małe, przenośne urządzenie dogrzewające  – termowentylator.

Do niewielkich pomieszczeń


Termowentylatory używane są do ogrzewania zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i użytkowych. Ze względu na niewielką moc – od 700 do 2000 W – najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli zechcemy ogrzewać nimi duże i mocno wyziębione pomieszczenie. Można je zamontować na stałe (na przykład powiesić na ścianie), ale bardziej popularne są termowentylatory przenośne.


Nawet mały termowentylator, taki który można ustawić na regale z książkami, musi mieć zapewniony dopływ powietrza z tyłu.
Autor: OMAS
Ważne jest, by termowentylator, umieszczony w łazience, nie tylko był do takiej funkcji przystosowany, ale też odpowiednio zamontowany.
Autor: OMAS

Jak działa termowentylator?
Spirala grzejna termowentylatora rozgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem przepływu prądu. Umieszczone za nią śmigło wentylatora przez szczeliny wylotowe „wypycha” ogrzane powietrze na zewnątrz. Wylot powietrza umieszczony jest z przodu urządzenia, a wlot – z tyłu. Powietrze cyrkuluje, dzięki czemu ciepło szybko rozchodzi się po pomieszczeniu, a temperatura w nim jest wyrównana. Przy wlocie (otworze zasysającym) może być założony filtr – jak w odkurzaczu – na którym zatrzymywany jest kurz.

Podłączenie do prądu
Termowentylatory zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym (o napięciu 220 V i częstotliwości 50 Hz). Podłącza się je do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki.
Obwód elektryczny, do którego podłączony będzie termowentylator, powinien być zabezpieczony 10-amperowym bezpiecznikiem.
Urządzenia powinny mieć Znak Bezpieczeństwa "B".

Wyposażenie
Termowentylatory wyposażone są w dwa lub trzy pokrętła – jedno do włączania i wyłączania urządzenia oraz ustawienia trybu jego pracy – na przykład włączenia tylko części mocy (zwykle połowy – tak zwana dwustopniowa regulacja mocy). Drugie pokrętło to przeważnie termostat, dzięki któremu można precyzyjnie ustawić temperaturę w pomieszczeniu. Trzecie – występujące tylko w droższych modelach urządzeń – to zegar (programator) do programowania pracy termowentylatora.
Gdy urządzenie jest włączone, pali się lampka kontrolna.


Pracą termowentylatorów możemy sterować za pomocą trzech pokręteł. Licząc od lewej, są to: regulator termostatu, zegar i przełącznik wyboru funkcji.
Autor: EWT
Największy jest zegar, wyglądający podobnie w różnych modelach termowentylatorów. Zazwyczaj umożliwia on programowanie urządzenia na 24 godziny.
Autor: EWT

Nie tylko ciepło
Większość termostatów w termowentylatorach obsługiwana jest w podobny sposób. Pokrętło termostatu ustawia się na najwyższą temperaturę, przekręcając w kierunku ruchu wskazówek zegara. Gdy urządzenie osiągnie żądaną przez nas temperaturę, trzeba przekręcić pokrętło w przeciwną stronę, do momentu, gdy samoczynnie się wyłączy. Żądana temperatura będzie utrzymywana.
Większość modeli może pracować z wyłączoną grzałką, pełniąc latem funkcję wentylatora.

Bezpieczeństwo
Ważne, by urządzenie przez nas kupione i eksploatowane było bezpieczne dla nas i wszystkich domowników. Termowentylator powinien być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, to znaczy do ogrzewania pomieszczeń, a nie na przykład suszenia mokrej bielizny.
Większość termowentylatorów ma funkcję utrzymania temperatury dyżurnej – zabezpieczającą przed zamarzaniem. Po włączeniu do sieci i odpowiednim ustawieniu pokrętła termostat utrzymuje w pomieszczeniu temperaturę nie niższą niż 5°C.
Część urządzeń w razie usterki lub przegrzania wyłącza się samoczynnie. Niektóre wyłączają się automatycznie, na przykład gdy się przewrócą.
Termowentylator powinien być ustawiony w odległości co najmniej 50 cm od materiałów łatwopalnych.
Urządzenia zawieszone na stałe w łazience bądź tylko w niej używane muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 60 cm od urządzeń sanitarnych: wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, czyli poza strefą, w której ze względu na możliwość zachlapania wodą dopuszcza się jedynie instalowanie sprzętu elektrycznego o stopniu ochrony IPX4 – ochrona przed bryzgami wody.
Uwaga! Nie wszystkich termowentylatorów można używać w łazience. W instrukcji (i na opakowaniu) urządzeń, które się do tego nadają, znajduje się odpowiednia informacja lub oznaczenie graficzne (różne u różnych producentów).

Konserwacja
Termowentylator trzeba systematycznie czyścić z kurzu, gromadzącego się zazwyczaj na kratkach przy otworach wlotowym i wylotowym. Można używać do tego odkurzacza, pędzelka lub miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Podczas czyszczenia wentylator musi być wyłączony z sieci.
Wszelkie naprawy zarówno podczas obowiązywania gwarancji, jak i po jej wygaśnięciu, należy zlecać wyłącznie w autoryzowanych punktach usługowych.

Jeśli chcesz, by termowentylator służył ci długo i niezawodnie:


Nie dotykaj go mokrymi rękoma.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Nie zdejmuj obudowy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiNie wystawiaj go na bezpośrednie działanie wody lub słońca.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Nie zakrywaj otworów wlotowych i wylotowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Słowo o wzornictwie
Ogromna różnorodność w tej grupie ogrzewaczy pozwala na dobranie urządzenia najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom i gustom. Są termowentylatory pionowe, płaskie, łazienkowe, do ogrzewania stóp itd. Większość urządzeń ma nowoczesne, opływowe kształty. Niektóre wyglądem przypominają głośniki. Dostępne są w wielu kolorach. Są lekkie. Niekiedy mają wygodne uchwyty, by przeniesienie urządzenia w inne miejsce nie sprawiało kłopotu. Kosztują od 70 do 400 zł.

Oferta rynku
Odwiedziliśmy kilka supermarketów, by sprawdzić, jakie termowentylatory można kupić.
Oto niektóre z propozycji.

Wszystkie prezentowane wentylatory mają termostat i funkcję utrzymywania temperatury dyżurnej.

 


PICO PK2 (OMAS). Mały, lekki...
...dostępny w kilku kolorach. Cena: 129 zł.
GIO CTO (OMAS). Jest lekki, łatwy w obsłudze. Może być ustawiony poziomo na nóżkach lub powieszony na ścianie (wersja przeznaczona do wieszania uruchamiana jest przez pociągnięcie sznureczka – podobnie jak wentylatory łazienkowe). Cena: 129 zł.
HTM 02 (DeLonghi). Klawisze włączników termowentylatora są podświetlane (nawet w ciemności widać, że urządzenie jest włączone). Cena: 129 zł.
E09 (Moulinex). Można zmieniać kąt nadmuchu powietrza. Cena: 169 zł.
CLIMA 568 TLT (EWT). Termowentylator łazienkowy. Cena: 299 zł.
V03 (Moulinex). Jest przystosowany do montażu na ścianie. Cena: 219 zł.
CLIMA 183 TLT (EWT). Dzięki zabezpieczeniu przed kroplami wody, może być używany w łazienkach pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości od przyborów sanitarnych. Cena: 389 zł.
HRB 02 (DeLonghi). Termowentylator łazienkowy. Urządzenie jest zintegrowane z suszarką do włosów. Cena: 279 zł.
HPB 252 (DeLonghi). Termowentylator łazienkowy. W jego obudowie zamontowane jest radio. Cena: 279 zł.
BBC 200 T24 (OMAS). Pokrętła schowane są za osłoną. Cena: 239 zł.


Autorzy zdjęć: Krzysztof Zasuwik, DELONGHI, MOULINEX, OMAS.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi