Płytki na różne sposoby. Płytki dobre na wszystkoProducenci oferują gotowe zestawy płytek ściennych i podłogowych - najprościej taki wzór przenieść do własnego pomieszczenia. Ale można też zdecydować się na własną kompozycję.

Jak z katalogu

Serie wzornicze zawierają płytki podstawowe w różnych wymiarach i harmonizujących ze sobą kolorach, a także płytki dekoracyjne, listwy, wałki, bordiury, inserty. Dekory i listwy często zdobione są drewnem, marmurem, szkłem, metalem. W zestawach dostępne są też odpowiednio przycięte płytki podstawowe, do których można dobrać niewielkie inserty, czyli specjalne wstawki. Bordiury, czyli listwy wypełnione dekoracyjnym ornamentem, służą jako szlaki zamykające kompozycje, są też ozdobą ceramicznych dywanów, obrazów i rozet. Elementy dekoracyjne dynamizują wnętrze, ułatwiają funkcjonalny podział mieszkania, pozwalają harmonijnie połączyć różne sposoby ułożenia tych samych płytek.
Korzystając z płytek pochodzących z tej samej serii, mamy pewność, że wszystkie mają te same parametry, w tym kalibrację i grubość, co umożliwia odpowiednie zgranie płytek, a także znacznie ułatwia pracę glazurnikowi. Jest to również rozwiązanie bezpieczne – efekt estetyczny jest zazwyczaj przewidywalny.
           
Z jednej serii, ale inaczej

Wybierając płytki z jednej serii, niekoniecznie musimy powtarzać zestawienia i wzory katalogowe. Bogactwo formatów i dekorów stwarza możliwość tworzenia własnych kompozycji, a nawet zabawy płytkami. Wykorzystując te same płytki podstawowe, można za pomocą dekorów nadać dowolny charakter urządzanemu wnętrzu. W zależności od dekorów łazienka może się stać nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem albo antyczną łaźnią, a kuchnia – wnętrzem w stylu wiejskim lub sterylnym laboratorium.
Łączenie płytek różnych producentów i różnych serii jest już przedsięwzięciem bardziej ryzykownym. Szczególnie należy uważać, gdy ułożone płytki będą się ze sobą stykały – wszelkie niezgodności w grubości i kalibracji będą widoczne. Czasami jednak warto podjąć taki wysiłek ze względów finansowych, gdy na przykład do prostych, tanich płytek z jednej serii chcemy dobrać inne, bardziej nam odpowiadające dekoracje pochodzące od znacznie droższego producenta.

Zamiast wzoru – faktura

W wielu kolekcjach faktura wyparła wzór graficzny. Modne ostatnio są płytki o fakturze cegiełek, rowków, bardzo drobnej mozaiki, starego tynku, faktury przypominającej zarysowania rylcem, a także płytki naśladujące tkaniny o różnych splotach. Faktury nadają płytkom miękkość i głębię, nie są tak zimne w odbiorze jak płytki o powierzchni gładkiej.
Użycie płytek fakturowanych jako jedynej dekoracji to nowy sposób na wnętrze. Często jednak te same płytki występują w wersji matowej i błyszczącej, gładkiej i fakturowanej. Bogactwo powierzchni i faktur umożliwia różnorodność zestawień.


Z bogatej w elementy dekoracyjne serii płytek w stylu angielskim wybrano tylko płytki podstawowe, które ułożono nietypowo: płytki jednobarwne tworzą na kawałkach ścian obramowania wypełnione płytkami w paski.
Autor: Andrzej Szandomirski
Listwy dekoracyjne zwykle układane poziomo mogą tworzyć również pionowe pasy.
Autor: STEULER/BARTICO
Wzór na ścianie i podłodze tworzą płytki gładkie i fakturowane o różnych formatach.
Autor: Piotr Mastalerz

Małe i duże na jednej ścianie
Wiele firm oferuje specjalne serie płytek „dla architektów” przeznaczone do dowolnego łączenia. Z takich płytek można tworzyć bardzo indywidualne, ściśle dopasowane do charakteru wnętrza zestawienia. Najczęściej są to takie same płytki o różnych formatach – według najnowszych tendencji we wzornictwie płytek to format ma tworzyć wzór, styl pomieszczenia. Takie kompozycje umożliwiają serie płytek modularnych w kształcie prostokątów, a także – dająca dużą swobodę w kształtowaniu i dekorowaniu przestrzeni – mozaika.
Ceramiczna, gresowa, a ostatnio również bardzo popularna mozaika szklana występuje najczęściej w postaci naklejonych na siatkę kwadracików, a także rombów, prostokątów, kółek i kamyków o nieregularnych kształtach. Ułożona na całej powierzchni pozwala uzyskać jednolitą przestrzeń. Często jednak mozaiki używa się jako elementu rozbijającego zbyt duże, jednostajne powierzchnie. Jest też wspaniałą dekoracją: posłuży jako listwa dekoracyjna, ale można też za jej pomocą wykreować skomplikowane wzory. Mozaika nie narzuca żadnego stylu – obtłuczona, zrobiona na starą stworzy klimat bizantyjskiego lub rzymskiego pałacu, zaś równo przycięta, o gładkiej powierzchni może być wykończeniem ascetycznego, surowego wnętrza.


Faktura przypominająca drobną mozaikę może być jedyną dekoracją jednobarwnych płytek.
Autor: SANITEC KOŁO
Mozaikę łączy się z jednobarwnymi płytkami o większych formatach. Dzięki drobnym elementom mozaika pozwala również na wykończenie zaokrąglonych powierzchni.
Autor: CERAMIKA TUBĄDZIN
Imitującą potłuczone kawałki ceramiki mozaikę wkomponowano w płytki obudowujące wannę.
Autor: DUSCHOLUX

Ściana bez fug?

Wyłożenie płytkami dużej powierzchni zawsze prowadzi do jej poszatkowania w mniejszą lub większą kratkę. Jedna ze współczesnych tendencji polega na próbie ucieczki od takiego efektu. Niekiedy o wyborze decyduje strona praktyczna: łatwiej zadbać o czystość powierzchni, na której jest niewiele fug. Taką możliwość dają płytki bezspoinowe. Założeniem ich producentów było, aby tworzyły jednolitą płaszczyznę o prawie niewidocznych fugach. Mniej widoczne będą też spoiny na ścianie wyłożonej płytkami o wielkich formatach. Wbrew pozorom efekt płaszczyzny bez fug osiągniemy, układając również mozaikę – nawet jeśli składa się ona z idealnie równych geometrycznych elementów, patrząc na nią, prawie nie odbieramy rysunku spoin. Inny sposób ukrycia spoin polega na podkreśleniu miejsca ich przebiegu dekoracyjnym wzorem – zamiast fugi widzimy wtedy szlaczki.

Gres porcelanowy ułożony z minimalnymi fugami tworzy na ścianie jednolitą powierzchnię.
Autor: SALONI/SOFTBUD
Linie spoin zastąpiła dekoracyjna kratka z kamiennej mozaiki.
Autor: VIVES

Niestandardowo

Ostatnio odchodzi się od układania płytek na całej powierzchni ścian i podłóg. Tendencję tę widać szczególnie w łazienkach: coraz częściej płytki na ścianach układa się tylko do pewnej wysokości albo tylko na fragmentach ścian i podłóg. Często dokonując takiego wyboru, kierujemy się względami funkcjonalnymi – zadaniem płytki jest ochrona ścian w strefie mokrej czy podłogi w miejscu szczególnie narażonym na wilgoć i zabrudzenia. Możemy też ograniczyć powierzchnię z płytek ze względów estetycznych. Popularne stają się różnorodne zestawienia płytka – goła ściana: płytki tworzą „schodki” na ścianach, obramowania lustra, delikatne pasy podkreślające kształt pomieszczenia. Pojedyncze płytki mogą stworzyć obraz na zupełnie gładkiej ścianie pokrytej tylko wodoodporną farbą akrylową.
Niestandardowy sposób użycia płytek polega również na innym użyciu niż ich pierwotne przeznaczenie. Antypoślizgowe płytki ryflowane przeznaczone do wykładania schodów wspaniale sprawdzają się w roli dekoracji ściennych, tworząc efektowne szlaki w łazience albo delikatne pasy podkreślające układ szafek kuchennych.

Nie tylko płytki

Bardzo modne jest także łączenie płytek ceramicznych z innymi materiałami. W tej chwili dostępne są już płytki ozdobione małymi, drewnianymi wstawkami, kamieniem, szkłem, metalem. Ale połączenia tych materiałów można wprowadzić na większych płaszczyznach. Dzięki dostępnym dzisiaj różnym rodzajom odpornego na wilgoć drewna egzotycznego zestawienie płytka – drewno jest dziś możliwe również w łazience. Ceramiczna podłoga lub ściana może więc zyskać nową dekorację w postaci drewnianych wstawek. Elementy drewniane rozbijają monotonię płytki, mogą także wyznaczać ciągi komunikacyjne. W kuchniach, szczególnie na ścianach, spotyka się połączenia ceramiki z blachą metalową, często ryflowaną, tapetami i coraz powszechniej z marmurami, trawertynem, corianem.


Zamiast ściany szczelnie pokrytej glazurą – barwna układanka kwadratów.
Autor: MEBEL RUST
Płytki ceramiczne połączone z drewnem. Panel z wodoodpornego drewna stanowi łącznik między dwoma częściami ściany - wyłożoną płytkami i pomalowaną farbą.
Autor: Aleksander Rutkowski
Ceramiczne rozety - zwykle służące jako dekoracje podłóg - ozdobią również ścianę.
Autor: GRASS CAVAGNA GROUP POLSKA

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi