Rekuperator i kominek z rozprowadzeniem ciepła


Chcę zainstalować w domu dwa systemy, które - jak sądzę - pozwolą mi oszczędnie ogrzewać dom, a przy tym mieć w nim zawsze świeże powietrze. Myślę o kominku z rozprowadzeniem ciepłego powietrza i wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Czy można połączyć oba te systemy: dystrybucji gorącego powietrza i wentylacji, tak by rozprowadzenie powietrza odbywało się tymi samymi przewodami?

Połączenie instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła i systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka w taki sposób, by powietrze było rozprowadzane tymi samymi przewodami, nie jest sprawą prostą. Większość producentów zarówno rekuperatorów, jak i kominków nie ma doświadczeń z tego typu rozwiązaniami. Wielu odradza łączenie tych dwóch systemów, które pracują przecież zupełnie inaczej: kominek działa z przerwami, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – 24 godziny na dobę.
Najtrudniejszym problemem jest regulacja wydajności wentylatorów rekuperatora i systemu dystrybucji gorącego powietrza. Niewiele firm ma w ofercie automatykę przystosowaną do sterowania pracą wentylatorów.
Można zainstalować wspólny wentylator nawiewny dla dwóch systemów, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy oddzielnie kupujemy wymiennik, filtry i wentylatory.
Jest jeszcze jeden problem. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła mają ochronę przeciwzamrożeniową, która zabezpiecza wymiennik przed szronieniem występującym przy niskich temperaturach i dużej wilgotności powietrza. Zasada działania niektórych systemów przeciwzamrożeniowych polega na chwilowych przerwach w pracy wentylatora nawiewnego zasysającego powietrze zewnętrzne. W tym czasie pracuje tylko wentylator wywiewający powietrze z kuchni, łazienek i pomieszczeń gospodarczych, a więc w pokojach może powstać chwilowe podciśnienie. Może ono zakłócić pracę kominka, ponieważ do spalania potrzebna jest odpowiednia ilość tlenu. Z tego względu niektóre firmy proponują, by przy rozdziale powietrza brać pod uwagę lokalizację kominka i do pomieszczenia, w którym się on znajduje, nawiewać więcej powietrza. Dodatkowo do kominka trzeba koniecznie doprowadzić powietrze zewnętrzne przewodem umieszczonym na przykład pod podłogą.


 mecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi