Rekuperator i kominek z rozprowadzeniem ciepła


Chcę zainstalować w domu dwa systemy, które - jak sądzę - pozwolą mi oszczędnie ogrzewać dom, a przy tym mieć w nim zawsze świeże powietrze. Myślę o kominku z rozprowadzeniem ciepłego powietrza i wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Czy można połączyć oba te systemy: dystrybucji gorącego powietrza i wentylacji, tak by rozprowadzenie powietrza odbywało się tymi samymi przewodami?

Połączenie instalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła i systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka w taki sposób, by powietrze było rozprowadzane tymi samymi przewodami, nie jest sprawą prostą. Większość producentów zarówno rekuperatorów, jak i kominków nie ma doświadczeń z tego typu rozwiązaniami. Wielu odradza łączenie tych dwóch systemów, które pracują przecież zupełnie inaczej: kominek działa z przerwami, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – 24 godziny na dobę.
Najtrudniejszym problemem jest regulacja wydajności wentylatorów rekuperatora i systemu dystrybucji gorącego powietrza. Niewiele firm ma w ofercie automatykę przystosowaną do sterowania pracą wentylatorów.
Można zainstalować wspólny wentylator nawiewny dla dwóch systemów, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy oddzielnie kupujemy wymiennik, filtry i wentylatory.
Jest jeszcze jeden problem. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła mają ochronę przeciwzamrożeniową, która zabezpiecza wymiennik przed szronieniem występującym przy niskich temperaturach i dużej wilgotności powietrza. Zasada działania niektórych systemów przeciwzamrożeniowych polega na chwilowych przerwach w pracy wentylatora nawiewnego zasysającego powietrze zewnętrzne. W tym czasie pracuje tylko wentylator wywiewający powietrze z kuchni, łazienek i pomieszczeń gospodarczych, a więc w pokojach może powstać chwilowe podciśnienie. Może ono zakłócić pracę kominka, ponieważ do spalania potrzebna jest odpowiednia ilość tlenu. Z tego względu niektóre firmy proponują, by przy rozdziale powietrza brać pod uwagę lokalizację kominka i do pomieszczenia, w którym się on znajduje, nawiewać więcej powietrza. Dodatkowo do kominka trzeba koniecznie doprowadzić powietrze zewnętrzne przewodem umieszczonym na przykład pod podłogą.


 mecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty