Rolety ładne i skuteczneW ostatnich latach rolety stały się bardzo popularnym, wręcz niezbędnym elementem wykończenia domu. Nic dziwnego, dobrze zamontowane rolety wysokiej jakości skutecznie ochronią nas przed hałasem, ciekawskimi spojrzeniami, a nawet włamaniem.

Jeszcze niedawno rolety były w Polsce nowością, tylko nielicznych stać było na ich montaż. Dzisiaj nie są już przejawem luksusu. Mamy do wyboru produkty wielu firm, a co za tym idzie - wiele wzorów, kolorów, dodatkowych zabezpieczeń. Nieistotne, czy budujemy nowy dom, czy chcemy zamontować rolety w starym. Nietypowe okna także nie stanowią problemu. Rolety można dopasować do każdego stylu domu.
Zanim podejmie się ostateczną decyzję, jakie rolety kupić, warto dowiedzieć się czegoś o ich konstrukcji, technikach montażu i dostępnych na rynku nowościach. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie dobrać ładne i skuteczne rolety do naszych okien.

Autor: Grzegorz Otwinowski

Wybieramy roletę
Wybór rolet w dużej mierze uwarunkowany jest wielkością i kształtem naszych okien, a poza tym - zasobnością portfela.

Autor: HEROAL

Jaka kaseta?
Kasety do domów gotowych nie wymagają docieplenia, ponieważ zakładane są na oknie lub na ocieplonym murze.


Kaseta montowana do muru (elewacji) domu, płaszcz skręca się w lewą stronę. Praktycznie w każdych warunkach można zastosować ten wariant. Pasek podnoszący może być przeprowadzony przez mur lub przez ramę okienną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Standardowa kaseta montowana do ramy okiennej. Skrzynka jest widoczna od wewnątrz pomieszczenia – wchodzi w światło szyby. Dlatego polecana jest przede wszystkim do dużych okien. Dobrze izoluje termicznie i akustycznie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Standardowa roleta prawoskrętna, montowana do ramy okiennej. Głębokość ościeża musi być idealnie równa z szerokością skrzynki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zupełnie inaczej jest z kasetami montowanymi w domach w trakcie budowy. Zaletą jest możliwość ukrycia ich pod tynkiem.


Kaseta podtynkowa. Taką skrzynkę można zamontować tylko w grubym murze, jeśli okno jest głęboko osadzone lub istnieje możliwość jego przesunięcia w głąb.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kaseta styropianowa. Do jej zamontowania potrzebny jest odpowiednio większy otwór okienny, gdyż mocuje się ją pod naprożem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Kaseta-nadproże. To bardzo wygodne rozwiązanie, montaż tej kasety jest bardzo prosty. Jest fabrycznie ocieplona od środka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jaki profil?
Z PCW, aluminium, stali lub drewna. Rolety stalowe są bardzo wytrzymałe, ale drogie i ciężkie, drewniane – prześliczne, lecz bardzo kosztowne. Rolety z PCW są lekkie i niedrogie, ale mają mniejszą wytrzymałość niż pozostałe. Dlatego też najpopularniejsze są rolety z profili aluminiowych. Są w miarę lekkie, więc nie wymagają napędu korbowego czy silnikowego. Mogą być wygięte z aluminiowej blachy lub ekstrudowane.
Profile ekstrudowane są droższe, bo potrzeba do ich wykonania większej ilości aluminium, ale dzięki temu mają grubsze ścianki i są wytrzymalsze. Zazwyczaj profile te wypełnione są usztywniającą pianką poliuretanową.

Z perforacją lub bez. Profile mogą mieć perforację lub nie. Otwory w profilach pełnią dwie funkcje. Po pierwsze, otwieranie okien często powoduje przeciąg. Jeżeli pancerz rolety zaopatrzony jest w perforację, wtedy możemy uniknąć kłopotów – delikatnie wietrzymy dom przy spuszczonych roletach. To udoskonalenie przydaje się zarówno latem, jak i zimą.
Po drugie, perforacja umożliwia nam doświetlenie pomieszczenia. Nie zawsze, chroniąc się przed ucieczką ciepła lub gorącem, chcemy, aby w domu było całkowicie ciemno.
Perforowane rolety przepuszczają światło, nawet gdy są opuszczone.
Autor: STOLIMPEX

Ważny jest też napęd
Są trzy rodzaje napędów: ręczny na taśmę lub korbę i elektryczny.

Tradycyjny. W podstawowym wyposażeniu jest napęd na taśmę, za wszystkie inne udogodnienia musimy dopłacić. Jeśli zdecydujemy się na taśmę – nie możemy kupić do tego ciężkiej rolety (na przykład wykonanej ze stali lub o sporych wymiarach), ponieważ wiele elementów napędu ręcznego wykonanych jest z PCW i może nie wytrzymać dużego ciężaru.
Do rolet o większej powierzchni powinna wystarczyć korba.

Silnikowy. Coraz popularniejsze są silniki elektryczne. Znacznie podwyższają cenę rolety (nawet dwu- lub trzykrotnie), ale są wygodne w użyciu i można je zainstalować do każdego rodzaju rolety. Ponieważ znajdują się na zewnątrz budynku i są narażone na działanie czynników atmosferycznych – muszą mieć hermetyczną obudowę.
To z kolei uniemożliwia zamontowanie chłodzenia. Więc – aby silnik przy częstym używaniu nie spalił się – ma zamontowany wyłącznik termiczny. W razie przegrzania się go roleta przestaje pracować aż do chwili ochłodzenia się silnika.


Napęd ręczny na taśmę.
Autor: HEROAL
Napęd ręczny na korbę.
Autor: HEROAL
Napęd silnikowy.
Autor: HEROAL

Fantazja z roletą w tle

Możemy zamontować roletę w kolorze kontrastującym z elewacją budynku lub dobrać prowadnice kontrastujące z kolorem płaszcza.
Autor: ALULUX
Dostępne są również rolokasety łukowe, które możemy zamontować w oknach zaokrąglonych.
Autor: ALULUX


Na rynku dostępne są też kasety zaokrąglone, nie wyglądają tak surowo jak tradycyjne i świetnie komponują się z nowoczesną bryłą domu.
Autor: WAREMA
Rolety mogą być łączone na krawędziach.
Autor: ALULUX
Rolety z wysokim ilorazem
W ostatnich latach modne stały się domy inteligentne. Również producenci rolet zadbali, aby ich produkty spełniały nowe wymagania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych sterowników do rolet. Są różne rodzaje sterowników – od bardzo prostych, pozwalających na zamykanie i otwieranie jednego okna, przez trochę bardziej skomplikowane (otwierające kilka okien lub rolety w całym domu), aż po sterowniki inteligentne. Można je tak zaprogramować, aby otwierały i zamykały się o określonych porach. Ponadto mogą być wyposażone w czujnik słoneczno-zmierzchowy, który sam decyduje o zamknięciu lub otwarciu rolet w zależności od stopnia zaciemnienia na dworze. Nawet w razie braku prądu czujnik nie traci zaprogramowanych wcześniej ustawień przez 10 dni. Podczas nieobecności mieszkańców dodatkowy program będzie losowo przesuwał godzinę otwarcia i zamknięcia rolet o około 15 minut. Pozwala to stworzyć wrażenie obecności domowników.
Nawet jeśli rolety połączone są w jeden system, w każdej chwili można jedną z nich wyłączyć i sterować nią ręcznie. Jeśli nie chcemy dodatkowo kuć w ścianach i zakładać instalacji do sterowników, możemy w każdej rolecie zainstalować odbiornik na fale radiowe. Polecenia wysyłamy wówczas za pomocą pilota lub innego układu sterującego. Częstotliwość pracy urządzeń sterujących powinna być tak dobrana, aby nie wchodziła w konflikt z telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Producenci zapewniają, że nikt z zewnątrz nie będzie mógł za pomocą swoich nadajników sterować naszymi roletami.

Ochrona przed insektami
Coraz więcej firm ma w swojej ofercie rolety połączone z siatkami przeciw owadom. Siatki są w różnych kolorach, mają osobny napęd, można je tak samo jak rolety podłączyć do centralnego systemu sterowania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie na ciepłe letnie wieczory, gdy chcemy wpuścić do mieszkania jak najwięcej świeżego powietrza, a zatrzymać w bezpiecznej odległości komary i muchy. Podnosimy wówczas roletę i pozostawiamy tylko zasuniętą siatkę. Siatki przeciwinsektowe można doczepić do dolnej listwy rolety. W ten sposób nawet w czasie podnoszenia rolety nie będzie możliwości, aby owady przedostały się do naszego domu.

Rolety, które zdobią
Jeszcze kilka lat temu rolety spełniały przede wszystkim funkcję zabezpieczenia przed słońcem, zimnem, hałasem i ewentualnym włamaniem. Dzisiaj są też ważnym składnikiem estetyki budynku. Dostępne są w dziesiątkach kolorów i odcieni, wszystko zależy od naszej fantazji i upodobań.

Ostatnio modne są wyraziste kolory płaszczy – na przykład czerwone
Autor: WAREMA
Rolety tkaninowe zapobiegają nasłonecznieniu i przegrzaniu pokoju, nie ograniczając widoczności.
Autor: HUNTER DOUGLAS

Tkaninowa alternatywa

Często montujemy w domach wielkie okna w nadziei, że rozświetlą dom, zapewniając jego mieszkańcom komfort psychiczny. Niestety, w upalne dni nieograniczony dostęp promieni słonecznych może być uciążliwy. Rolety tkaninowe pozwalają ograniczyć dostęp słońca i ciepła bez zaciemniana pomieszczeń. Poza tym chronią mieszkańców przed ciekawskimi spojrzeniami. Co najważniejsze – z wewnątrz nadal widać to, co dzieje się na zewnątrz, a światło dzienne w pomieszczeniu pozostaje bardzo jasne, naturalne. Świetnie nadają się do dużych przeszklonych powierzchni, na przykład ogrodów zimowych.
Rolety wykonywane są z tkanin z włókien szklanych i pokryte PCW. Dzięki temu długo zachowują kształt i kolor. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, ogniotrwałe, mają też właściwości antystatyczne (zapobiega to osiadaniu na nich kurzu).

Rolety – utrudnienie dla złodzieja
Wiele firm, wprowadzając na rynek rolety zewnętrzne, nazywało je roletami antywłamaniowymi. Każda roleta odstrasza złodzieja, bo z zewnątrz trudno ocenić, na ile jest odporna na włamanie. Nie można jednak używać określenia „antywłamaniowe” w stosunku do rolet wykonanych z delikatnego profilu PCW lub aluminium o grubości poniżej 5 mm. Te rolety zabezpieczają przed wandalizmem, na przykład wybiciem szyby, nie stanowią jednak poważniejszej przeszkody dla doświadczonego złodzieja. Rolety mocniejsze i wyposażone w dodatkowe opcje zabezpieczające są zdecydowanie droższe od standardowych. Znawcy tematu wiedzą, że określając skuteczność antywłamaniową, bada się tak zwany czas przejścia. Zależy on od rodzaju rolety i sposobu jej montażu.

Pancerz
Jeśli chcemy, aby roleta utrudniała „pracę” złodziejowi, musimy zwrócić uwagę na sztywność pancerza. Do wyboru mamy pancerze stalowe nierdzewne lub aluminiowe wypełnione twardą żywicą albo pianką poliuretanową.

Blokada
Kolejnym ważnym elementem jest blokada zabezpieczająca pancerz przed podniesieniem z zewnątrz. Najprostszym rozwiązaniem są zasuwki w listwie końcowej. Są też ręczne zasuwy, które zatrzaskuje się po opuszczeniu rolety. To oczywiście sprawia trochę kłopotu (trzeba otworzyć okno i zamknąć ręcznie zasuwę, potem, aby podnieść roletę – także trzeba otworzyć okno). Takie rozwiązanie staje się przydatne w razie dłuższych wyjazdów.
Jest też blokada, która automatycznie blokuje pancerz w skrzynce. Producenci mają w swojej ofercie jeszcze kilka innych rodzajów blokad, ale ich skuteczność jest zadowalająca dopiero przy zastosowaniu napędu silnikowego. Silnik rurowy wyposażony jest w hamulec, który uniemożliwia obracanie nim, jeśli nie jest sterowany z pomieszczenia.

Prowadnice
Płaszcz rolety powinien wchodzić głęboko w prowadnicę, aby trudniej było go wyłamać. Nawet najmocniejsza prowadnica szybko przestanie być przeszkodą dla włamywacza, jeśli tylko będzie słabo przymocowana do muru. Dla lepszego zabezpieczenia zamiast zwykłych śrub można przeprowadzić przez całą szerokość ściany stalowy pręt gwintowy (o średnicy około 10 mm) i nim przymocować prowadnicę.
Prowadnice powinny być dobrze osadzone w murze.
Autor: ALULUX

Listwa końcowa
Włamywacze najczęściej przykładają łom właśnie do listwy końcowej. Standardowa roleta w listwie końcowej ma stalowy płaskownik. Dla lepszego zabezpieczenia może być wyposażona w sztangę stalową, można też domontować do niej poprzeczną część zwaną popularnie stopką. Stopka również wyposażona jest w sztangę, lecz ułożoną poziomo. Taki zestaw uniemożliwia podważenie pancerza.

Rolety z atestem
Założenie jakiejkolwiek rolety chroni nas przed włamaniem choćby w ten sposób, że złodziej będzie musiał trochę się namęczyć, zanim ją podważy, przy tym na pewno narobi hałasu. Ale oczywiście są możliwe dodatkowe zabezpieczenia.
Dla najbardziej wymagających – są to przeważnie osoby, którym już ktoś próbował włamać się do domu – są specjalne rolety atestowane. Zbudowane są z solidniejszego materiału, ponadto mają dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają wyrwanie płaszcza z prowadnicy. Tylko takie rolety posiadają atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i mają prawo być reklamowane jako antywłamaniowe. Atesty wydawane są na kilka lat, a pracownicy Instytutu mają prawo do niezapowiedzianych kontroli zakładu przez cały ten czas.

Czego oczekiwać od dystrybutora? (Krzysztof Burzykowski, właściciel firmy produkującej i montującej rolety)

- Dystrybutorzy radzą, żeby nie montować rolet samodzielnie. Potrzeba chociaż odrobinę wprawy. Ważnym elementem jest poprawne wymierzenie rolet i okien. Nawet kilkumilimetrowa różnica wymiarów uniemożliwi prawidłową instalację rolet i ich poprawne funkcjonowanie. Dobry dystrybutor powinien przed montażem przyjechać do naszego domu i sam dokonać potrzebnych pomiarów.
- Dystrybutor powinien dokładnie zapoznać się z wyglądem naszego domu i doradzić, jakie wybrać profile, napędy, rodzaj skrzynki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi