Rośliny szybko rosnące czyli sposób na bujny ogródW poprzednim miesiącu w Przewodniku Muratora opisaliśmy, jak urządzić ogród po skończeniu budowy. Dziś podpowiadamy, co należy posadzić, by pusty w chwili zakładania ogród jak najszybciej zachwycał bujną zielenią.

Przy nowo wybudowanym domu zwykle najpierw powstaje trawnik i przez następne lata dominuje nad otoczeniem. Tylko gdzieniegdzie widać na rabatach malutkie krzewy i drzewa półmetrowej wysokości. Takie otoczenie domu, choć zadbane, trudno nazwać ładnym. Można oczywiście posadzić duże drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach, ale to spory wydatek. Lepiej więc sięgnąć po rośliny, które szybko urosną.

Wypełnić pustkę

Na dużej działce można sadzić - jako osłonę i tło - szybko rosnące drzewa (osiągają one po 10 latach 5-6 m wysokości) i krzewy. Na mniejszej działce lepiej ograniczyć się tylko do krzewów lub wybrać odmiany drzew, które rosną wolno i nie osiągają znacznych rozmiarów.
Najszybszy efekt - już w roku posiania czy posadzenia - można osiągnąć wtedy, gdy zastosuje się wysokie i rozłożyste rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny.Ten ogród ma dopiero trzy lata, ale dzięki rabatom gęsto obsadzonym bylinami i roślinami jednorocznymi nie widać tu pustych przestrzeni. W przyszłości, gdy ukryte wśród tych roślin krzewy i drzewa urosną - podzielą ogród na mniejsze zakątki.
Autor: Jerzy Romanowski
Brzozy należą do najszybciej rosnących drzew. Te na zdjęciu posadzono na obrzeżach działki 15 lat temu. Chronią ogród przed wiatrem wiejącym od strony sąsiadujących z posesją stawów i zamykają perspektywę rozległego trawnika.
Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
W nowo zakładanym ogrodzie warto posadzić wysokie trawy, na przykład miskant chiński, trawę pompasową lub trzcinnik piaskowy. Szybko rosną, tworzą szerokie kępy i ładnie wyglądają w kompozycji z innymi roślinami.
Autor: Jerzy Romanowski

Wzbogacić kompozycję
Wśród drzew i krzewów stanowiących szkielet kompozycji warto posadzić niewysokie ozdobne rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny i rośliny cebulowe. Dzięki nim co roku można zmieniać kompozycję wnętrz ogrodowych i ich nastrój. Rośliny mogą mieć kwiaty różnobarwne lub w jednej tonacji. Można dobrać je tak, by rozkwitały równocześnie lub by we wnętrzu ogrodowym kolorowe akcenty pojawiały się od wiosny do jesieni.

Osłonić od świata

Dla wielu posiadaczy ogrodów znaczną niedogodnością - zwłaszcza w pierwszych latach po założeniu ogrodu - jest brak poczucia kameralności. Aby odseparować się od otoczenia, można posadzić żywopłoty strzyżone lub lepiej naturalne (ponieważ się ich nie przycina, już po kilku latach tworzą zwartą i gęstą przesłonę) albo posadzić przy ogrodzeniu pnącza.
Można też razem posadzić pnącza i szpaler krzewów na żywopłot i gdy krzewy odpowiednio urosną, pnącza wyciąć. Taka ściana zieleni stanowi doskonałe tło dla innych roślin.

Roślinny parawan

Rośliny szybko rosnące są także niezastąpione w sytuacjach, gdy trzeba zasłonić mało atrakcyjną część ogrodu albo jakiś brzydki element. Swobodnie rosnące krzewy, żywopłot, pnącza na kratce czy wysokie byliny doskonale pełnią funkcję parawanu.


Aby szybko się oddzielić od sąsiada albo ulicy, można posadzić przy ogrodzeniu pnącza. Są one bardzo dobrym tłem dla innych roślin, na przykład iglaków kolumnowych, które gdy urosną, utworzą malowniczy szpaler.
Autor: Piotr Gorączko
Rabata, na której rosną tylko niewielkie krzewy i drzewa (kolumnowy jałowiec, magnolia i dereń o biało-zielonych liściach), wyglądałaby pusto, dlatego uzupełniono ją różnymi bylinami.
Autor: Mariusz Pasek
Szybko rosnące krzewy (na zdjęciu z przodu pęcherznica kalinolistna 'Luteus') już po dwóch-trzech latach tworzą duże, rozłożyste korony.
Autor: Jerzy Romanowski

Drzewa liściaste
Ailant gruczołkowaty Ailanthus altissima - najlepiej rośnie na żyznych glebach, ale toleruje też słabe, lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Ma dekoracyjne, duże, pierzaste liście.

Brzoza Betula sp., topola Populus sp., wierzba Salix sp. - nadają się na duże działki jako osłona przed wiatrem i na tereny podmokłe, gdyż osuszają glebę. Dobrze rosną w słonecznych miejscach.

Dąb czerwony Quercus rubra - dobrze rośnie na słabych glebach, w słonecznych miejscach. Jesienią przebarwia się na czerwono.

Jesion pensylwański Fraxinus pennsylvanica - dobrze rośnie na wilgotnych glebach, które osusza, w miejscach słonecznych i półcieniu.

Klon srebrzysty Acer saccharinum - rośnie najlepiej na glebach żyznych i w miejscach dobrze nasłonecznionych, tworzy szeroką, ładną koronę, ale ma łamliwe gałęzie.

Oliwnik wąskolistny Elaeagnus angustifolia - dobrze rośnie w piaszczystej i suchej glebie w słonecznych miejscach. Tworzy rozłożystą koronę o kruchych konarach.

Robinia, popularna akacja, Robinia pseudoacacia i sumak octowiec Rhus typhina – polecane na gleby przeciętne i słabe, nawet piaszczyste i kamieniste, oraz na słoneczne stanowiska. Mają piękne pokroje. Tworzą odrosty korzeniowe, zwłaszcza w miejscach skaleczenia korzeni. Gdy się rozrosną, trudno je wytępić.

Drzewa iglaste

Jedlica Douglasa Pseudotsuga taxifolia - najlepiej rośnie w słonecznych miejscach, w żyznej i wilgotnej glebie, w środowisku o dużej wilgotności powietrza. Bardziej odporna na suszę jest odmiana sina Pseudotsuga taxifolia var. glauca.

Metasekwoja chińska Metasequoia glyptostroboides - drzewo światłolubne, dobrze rośnie na żyznych glebach. Ma delikatne, miękkie igły, które przebarwiają się jesienią, a na zimę opadają.

Modrzewie Larix sp. - dobrze rosną w słońcu, na żyznych glebach. Mają piękne pokroje, nadają się na żywopłoty strzyżone.

Sosna wejmutka Pinus strobus - nie znosi suszy, dobrze rośnie na przeciętnych glebach w słonecznych miejscach. Ma bardzo dekoracyjne, delikatne igły.

Świerk serbski Picea omorika - może rosnąć na niezbyt urodzajnych, suchych glebach, w słonecznych miejscach.

Żywotnik olbrzymi Thuja plicata - rośnie szybko na glebach żyznych, w wilgotnym środowisku. Może rosnąć w półcieniu.

Krzewy
Budleja Dawida Buddleia davidi, forsycja pośrednia Forsythia x intermedia, krzewuszka cudowna Weigela florida, żylistek szorstki Deutzia scabra - w okresie kwitnienia są bardzo dekoracyjne, nadają się na gleby żyzne i przeciętne, na słoneczne stanowiska. Źle znoszą długotrwały mróz.

Dereń biały Cornus alba (pędy czerwone), dereń rozłogowy odmiana złotokora Cornus stolonifera ‘Flaviramea’ (pędy żółtozielone) - krzewy o barwnych pędach dekoracyjne zwłaszcza zimą, najlepiej rosną w żyznych glebach, w słonecznych miejscach.

Irga błyszcząca Cotoneaster lucida - doskonała na formowane żywopłoty, liście jesienią pięknie się przebarwiają. Może być sadzona w każdej glebie, w miejscach słonecznych i półcieniu.

Irga pomarszczona Cotoneaster bullata - dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, na glebach przeciętnych lub słabych i suchych, a źle znosi wilgotne.

Jaśminowce Philadelphus sp. - krzewy odporne na gorsze warunki siedliskowe, mogą rosnąć w półcieniu, w okresie kwitnienia obsypane białymi, pachnącymi kwiatami.

Ligustr pospolity Ligustrum vulgare - ma małe wymagania, świetnie nadaje się na formowane żywopłoty. W łagodne zimy liście pozostają na krzewie.

Perukowiec podolski Cotinus coggygria - dobrze rośnie na glebach wapiennych, w słonecznych miejscach. Bardzo dekoracyjny dzięki puszystym owocostanom. Ma odmiany o purpurowych liściach.

Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius, rozłożysty krzew, odmiana Luteus ma żółte liście - dobrze rośnie w każdej glebie, w słońcu lub półcieniu, nadaje się na żywopłoty formowane.

Porzeczka alpejska Ribes alpinum - mało wymagający krzew, może rosnąć w słońcu i cieniu, nadaje się na żywopłoty formowane.

Róża dzika Rosa canina - mało wymagający, dość ekspansywny krzew (może tworzyć zarośla), ma dekoracyjne kwiaty i owoce pozostające na krzewach przez całą zimę.

Róże pnące i wielkokwiatowe Rosa sp. - najpiękniej kwitnące krzewy. Wymagają żyznej gleby, stanowiska słonecznego i starannej pielęgnacji.

Sorbaria jarzębolistna Sorbaria sorbifolia - nadaje się na gleby przeciętne lub żyzne i słoneczne miejsca. Tworzy odrosty korzeniowe - zaniedbana bardzo się rozrasta.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi