Rosną dzieci, rośnie dom. Jak rozbudować parterową kostkę

Córka wychodzi za mąż i chcielibyśmy przebudować dom tak, aby mogły w nim zamieszkać dwie rodziny. Nasz dom jest typową parterową kostką na rzucie o wymiarach 10 na 10 metrów. Od strony północnej przylega do sąsiedniego budynku, który został już podwyższony o jedną kondygnację.

Budynek, w którym mieszka pani Woźniak, jest charakterystyczny dla dawnych podmiejskich dzielnic Łodzi. Także jego położenie względem ulicy i okolicznych budynków jest typowe dla tej formy zabudowy – ze względu na ograniczoną szerokość działek domy te najczęściej jedną ścianą przylegają do domu sąsiada.
Wznoszone systemem gospodarczym w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, mają często różne, wynikające z etapowej realizacji, elementy konstrukcji. Podobnie jest w tym wypadku: Dom budowany był w trzech etapach, nie ma jednolicie wylanych fundamentów, również strop nad parterem nie jest jednolity, lecz częściowo drewniany, częściowo żelbetowy. W takiej sytuacji przed jakąkolwiek decyzją o rozbudowie trzeba wykonać ekspertyzę konstrukcyjną.

Nadbudowa o konstrukcji szkieletowej

Ze względu na małą szerokość działki (15 metrów) oraz sąsiedztwo budynku, który został już o podwyższony o jedną kondygnację, w tym wypadku najlepszym sposobem powiększenia domu jest, moim zdaniem, nadbudowa. I tak trzeba będzie przeprowadzić remont i zmiany w części istniejącej.
Aby w jak najmniejszym stopniu dociążyć fundamenty, proponuję wykonać nadbudowę o lekkiej konstrukcji stalowej. Szkieletowa konstrukcja nadbudowy pozwala na swobodne zagospodarowanie piętra. W mojej propozycji przedstawiam dwa warianty piętra – z jedną i dwiema sypialniami.
Ze względu na małą powierzchnię domu klatkę schodową zaprojektowałem na zewnątrz. Proponuję także w trakcie przebudowy wyrównać podłogi parteru i zlikwidować kotłownię w piwnicy – dzisiaj kotły centralnego ogrzewania w instalacjach z wymuszonym obiegiem można montować w odpowiednio dużej i wentylowanej łazience. Architektura budynku bryłą i kolorem może podkreślać odrębność części adaptowanej i nadbudowanej.

Jak to zrobić?

Niedawno sam przeżywałem podobną przebudowę, więc zdaję sobie sprawę, jakie komplikacje niesie za sobą prowadzenie prac budowlanych w zamieszkiwanym budynku.
Proponuję następujące fazy nadbudowy:
- Zabezpieczenie robót. Może to być częściowy demontaż dachu i zrobienie na tej części zabezpieczenia przed zalaniem w trakcie wykonywania prac.
- Modernizacja stropu nad parterem – należy zdemontować drewnianą część stropu i w tym miejscu wykonać strop żelbetowy, a istniejący strop żelbetowy ewentualnie wzmocnić i całość związać wieńcem.
- Budowa konstrukcji szkieletowej na stropie parteru. Wcześniej przygotowane elementy szkieletu można skręcić na śruby i pokryć blachą w jeden dzień, uzyskując osłonę od deszczu dla dalszych prac. Ta technologia umożliwia wykonanie całej nadbudowy w ciągu kilku tygodni.
- Zabudowa ścian zewnętrznych – ścianę można wykonać jako lekką ścianę warstwową (płyty gipsowo-kartonowe, paroizolacja, wełna mineralna lub styropian, izolacja przeciwwilgociowa i wykończenie zewnętrzne).
- Wykonanie stropodachu – z blachy trapezowej i styropianu pokrytego papą termoizolacyjną.
- Docieplenie ścian parteru.

Przed rozbudową


Dom częściowo podpiwniczony, parterowy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Dom przed rozbudową. Kuchnia, łazienka, pokój dzienny i dwie sypialnie, w tym jedna przechodnia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Po rozbudowie


Dom piętrowy, niepodpiwniczony.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Parter po przebudowie. Zmiany na parterze: powiększenie kuchni i łazienki, pokój dzienny, jedna sypialnia, osobne WC lub pomieszczenie gospodarcze.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiNadbudowane mieszkanie na piętrze - wariant I. Nowe mieszkanie na piętrze: kuchnia, łazienka, WC, pokój dzienny i sypialnia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Nadbudowane piętro - wariant II. Nowe mieszkanie na piętrze: kuchnia, łazienka, pokój dzienny i dwie sypialnie. Zewnętrzna klatka schodowa zapewnia niezależne wejście do dwóch mieszkań.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Nadbudowa o konstrukcji szkieletowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Oczywiście nie jest to przepis do zastosowania w każdym wypadku. Dokładna ocena stanu technicznego budynku może podpowiedzieć również inne rozwiązanie. Pozwoli także przewidzieć koszty przedsięwzięcia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi