Rusztowania na godziny

Jeszcze niedawno na budowach królowały niepodzielnie rusztowania z drewna. Dziś prawie całkiem wyparły je rusztowania stalowe i aluminiowe. Można je kupić w wielu miejscach. Gdy będą potrzebne na kilka dni, warto udać się po nie do wypożyczalni.

Do czego się przydają

Rusztowania niejednokrotnie mogą okazać się bardzo przydatne zarówno podczas budowy, jak i remontu domu jednorodzinnego. Dzięki nim zdołamy sięgnąć do wysoko położonych lub trudno dostępnych miejsc. Inaczej niż na drabinach, na rusztowaniach można wygodnie poukładać materiały i narzędzia. Znacznie większą też mamy swobodę i zakres ruchów.

Metalowe lepsze niż drewniane

Rusztowania mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Stalowe są mocne i niedrogie, lecz także ciężkie. Dużo więcej (około 70-100%) kosztują aluminiowe, ale są równie wytrzymałe i przy tym o wiele lżejsze. W przeciwieństwie do rusztowań zwykle na prędce skleconych z drewnianych bali i desek są o wiele bezpieczniejsze, prostsze w montażu i demontażu. Nowoczesne rusztowania metalowe łatwo jest dostosować do wysokości, na jakiej zamierzamy pracować. Elementy, z których się składają, daje się wygodnie łączyć. Dodając kolejne z nich, można podwyższyć rusztowanie. Należy jednak pamiętać, że po przekroczeniu wysokości 4 m, musi być ono zamocowane do ściany. W przeciwnym razie może stracić stabilność.

Rodzaje rusztowań przydatne podczas budowy domu jednorodzinnego

Rusztowania warszawskie. Z uwagi na prostą budowę i niską cenę od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Montowane są z jednakowej wielkości ram stalowych, które łączy się na czopy. Sposób ten jest szybki, wygodny i ogranicza możliwość popełnienia błędów podczas montażu. Rusztowania takie idealnie nadają się do prac murarskich, tynkarskich i dekarskich.

Rusztowania ramowe. Składają się z lekkich ram metalowych. Mogą być skręcane, łączone zaciskowo oraz za pomocą połączeń klinowych czy zapadkowych. Łatwo jest je złożyć. Najczęściej stosuje się je do wykonywania prac elewacyjnych.

Rusztowania przejezdne. Wyposażone są w koła, dzięki czemu da się je swobodnie przemieszczać. Muszą być ustawiane na idealnie równej powierzchni. Nadają się do prac malarskich, instalacyjnych i  montażowych. Ich wysokość to maksymalnie kilkanaście metrów.Dzięki uniwersalności i łatwości montażu rusztowania warszawskie są wciąż najpopularniejsze.
Autor: Magdalena Murat
Rusztowania ramowe zapewniają wygodę i bezpieczeństwo w trakcie prac elewacyjnych.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Małe rusztowania przejezdne z powodzeniem mogą zastąpić drabinę.
Autor: Robert Szarapka

Do kupienia lub wynajęcia

Ci, którzy budują dom jednorodzinny systemem gospodarczym, rzadko kiedy kupują rusztowania. Bardziej opłaca się im wypożyczyć je od producenta lub od firmy, która w tym pośredniczy. Jednak niektóre modele małych rusztowań są na tyle tanie, że warto się zastanowić nad kupnem i mieć je zawsze pod ręką. Najtańsze rusztowanie typu warszawskiego opłaca się kupić, jeśli będziemy z niego korzystać przez nie mniej niż 50 dni. Dzienny koszt wynajęcia rusztowania wynosi około 1,5-3% jego rynkowej wartości. Przeważnie wypożyczając rusztowanie, inwestor indywidualny musi przedstawić dwa dokumenty ze zdjęciem (na przykład dowód i paszport oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania – mogą to być na przykład rachunki opłat za ostatnie 2 miesiące).
Uwaga! Przed wypożyczeniem rusztowania warto je dokładnie obejrzeć. Jeśli jest pogięte lub miejscami zardzewiałe, nie warto ryzykować. Praca na takim rusztowaniu grozi wypadkiem. Tak samo ważne jest sprawdzenie dodatkowego osprzętu.
Jeśli pomosty robocze lub ich mocowania, kółka, balustrady, drabiny są uszkodzone, dla własnego bezpieczeństwa należy odstąpić od planowanej transakcji. Lepiej poszukać innej firmy świadczącej podobne usługi na wyższym poziomie.

Bezpieczeństwo na rusztowaniach
Rusztowania mogą mieć Certyfikat wystawiony przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego – są wtedy oznaczone Znakiem Bezpieczeństwa "B". Nie jest to jednak obowiązkowe. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest wypożyczać rusztowania, które mają taki dokument. Rusztowania należy montować zawsze zgodnie z instrukcją producenta. Ustawiać powinno się je na płaskiej powierzchni, tak by się nie chwiały. Jeżeli zaś w miejscu wykonywania pracy nie ma równej, płaskiej powierzchni, należy skorzystać z końcówek niwelujących. Trzeba też pod podpory rusztowania podłożyć grube belki drewniane, by konstrukcja nie zapadała się w miękki grunt.

Akcesoria dodatkowe

Nowoczesne rusztowania mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę i zwiększające jej bezpieczeństwo.


Autor: TERMOSPRZĘT

Sprawdziliśmy dla Ciebie!


Rusztowania warszawskie firmy REW-TON
Szerokość pomostu - 1,53 m; wysokość maksymalna - 12,3 m; osprzęt dodatkowy - kółka, podesty otwierane, burty brzegowe. Montaż - elementy łączone są przegubowo (czop, tuleja), bez użycia narzędzi. Cena - 1 rama: 61 zł, podest roboczy: 126 zł. Koszt wypożyczenia – 1 rama: 0,73 zł za dobę, podest roboczy: 1,22 zł za dobę. Usługi dodatkowe - montaż (36 zł/m wysokości), transport (na terenie miasta - 122-305 zł za kurs, na terenie kraju - 1,22-2,19 zł/km), doradztwo.
Autor: Magdalena Murat
Rusztowania ramowe BOSTA 70 firmy THYSSEN-HUNNEBECK, (sprzedaż i wypożyczenie firma R-TECHNIKA)
Szerokość pomostu - 70 cm; wysokość maksymalna - 60 m; wysokość segmentu - 2 m; osprzęt dodatkowy - burty, poręcze, siatki i daszki ochronne, osłony przeciwdeszczowe. Montaż - rusztowanie mogą zmontować dwie osoby. Potrzebne do tego są wiertarka oraz szpilki mocujące z dyblami. Cena - nowe: 150 zł/m2, używane: około 54 zł/m2. Koszt wypożyczenia - 0,20-0,2 zł/m2 za dobę. Usługi dodatkowe - montaż (5,50-6,50 zł/m2), transport, doradztwo.
Autor: Grzegorz OtwinowskiRusztowania przejezdne Snappy 400 firmy Instant - UpRight
Szerokość pomostu - 72 cm; wysokość maksymalna - 2 m; osprzęt dodatkowy - burty, poręcze, siatki i daszki ochronne, osłony przeciwdeszczowe. Montaż - jedna osoba, bez narzędzi (rusztowanie składane). Cena - 1700 zł. Koszt wypożyczenia - 48 zł za dobę, 732 zł za miesiąc. Usługi dodatkowe - transport (firma wysyła rusztowanie do każdego miejsca w Polsce za pośrednictwem firmy kurierskiej), doradztwo.
Autor: Robert Szarapka
Rusztowania ramowe PERI UP 70 firmy PERI
Szerokość pomostu - 72 cm; wysokość maksymalna - 30 m; osprzęt dodatkowy - wsporniki poszerzające rusztowanie o szerokości: 32, 72 i 104 cm. Montaż - rusztowanie może zmontować jedna osoba. Potrzebne są do tego młotek i klucz płaski nr 19. Cena - 131,25 zł/m2. Koszt wypożyczenia - 0,28 zł/m2 za dobę. Usługi dodatkowe - transport i montaż: 7,93 zł/m2, doradztwo i projektowanie.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi