Samochodem na posesję. Przegląd bram wjazdowych

Bramy wjazdowe powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne w użyciu. Ważne też, by po otwarciu zapewniały nam dogodny wjazd na posesję.

Brama, w połączeniu z ogrodzeniem, jest wizytówką posesji. Powinna więc być dopasowana do charakteru budynku. Do surowych brył nowoczesnych domów najlepiej pasują proste bramy metalowe. Przy budynkach stylizowanych na dworki lub pałacyki niezastąpione są ozdobne bramy kute. Bramy z drewna najlepiej prezentują się przy domach drewnianych lub takich, które mają wiele drewnianych elementów wykończeniowych. Lokalizację, rodzaj i wygląd bramy najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania domu. Jej szerokość i usytuowanie powinny być tak dobrane, by nic nie utrudniało wjazdu na posesję. Także wybór rodzaju bramy będzie miał tu ogromne znaczenie. Na rynku dostępne są dwa typy bram: rozwieralne i przesuwne.
Bramy, zarówno drewniane...
Autor: Grzegorz Otwinowski
...jak i metalowe, powinny być dopasowane do charakteru budynku i ogrodzenia.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Bramy rozwieralne

Zwane są również skrzydłowymi lub uchylnymi. Mają jedno albo dwa skrzydła przymocowane do słupków bocznych za pośrednictwem zawiasów. Materiał, z jakiego są zrobione słupki, oraz ich przekrój powinny być dobrane do wielkości i ciężaru bramy.
Niezwykle istotnym elementem bram rozwieralnych są zawiasy. To one utrzymują ich ciężar i umożliwiają otwieranie. Najprostsze zawiasy zbudowane są z trzpienia przyspawanego lub przykręconego do skrzydła i tulei przyspawanej do słupka bocznego. Bramy wyposażone są również w rygiel blokujący, który chroni skrzydła przed przypadkowym otworzeniem, lub w niewielki metalowy ogranicznik przymocowany do podłoża od strony ulicy, dzięki któremu brama nie otworzy się na zewnątrz posesji. Mają też zamek i klamkę lub miejsce przeznaczone na kłódkę.
Brama rozwieralna dwuskrzydłowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Brama rozwieralna jednoskrzydłowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Bramy przesuwne
Mają jedno skrzydło, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie. Przy jednym końcu bramy zamocowany jest słupek prowadzący, przy drugim – skrajny. Słupek prowadzący utrzymuje skrzydło w pionie i odpowiada za jego prawidłowy ruch. Słupek skrajny jest po to, aby po zamknięciu skrzydło nie wysunęło się całkowicie z prowadnicy. Ze względu na sposób poruszania się skrzydła bramy przesuwne mogą być:
- szynowe – ich skrzydło porusza się na kółkach po szynie zamocowanej w nawierzchni wzdłuż bramy. Szyna musi być równa dwóm jej długościom. Na słupku prowadzącym zamontowana jest prowadnica utrzymująca bramę we właściwej pozycji i zapewniająca jej płynny ruch;
- samonośne – ich skrzydło porusza się tuż nad gruntem, nie dotykając go. Jest to możliwe dzięki temu, że w dolnej, wydłużonej części słupka prowadzącego są rolki, po których przesuwa się skrzydło. Taka brama musi mieć jednak przeciwwagę, która będzie równoważyła ciężar skrzydła. Trzeba o tym pamiętać, bo na otwarcie bramy z przeciwwagą potrzeba będzie więcej miejsca.
Brama przesuwna szynowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Brama przesuwna samonośna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Z drewna i z metalu
Materiał, z którego wykonuje się bramy, powinien być lekki i wytrzymały. Nic zatem dziwnego, że bramy od dawna wyrabiane są z drewna, metalu lub z obu tych tworzyw naraz. Są one na tyle lekkie, że bramy łatwo się otwierają, i na tyle mocne, że trudno je przypadkowo uszkodzić.

Bramy metalowe
Najczęściej montowane są z profili stalowych bądź aluminiowych. Wykonywane są również ze stalowych prętów o różnych kształtach. Nieustanną popularnością cieszą się bramy kute ze stali lub żelaza.
Bramy metalowe zabezpiecza się przed rdzewieniem. W tym celu poddaje się je cynkowaniu, metalizowaniu łukowemu lub po prostu maluje podkładową farbą antykorozyjną. Dopiero po tym są pokrywane farbą nawierzchniową. Bramy, zwłaszcza kute, mogą być dodatkowo poddane patynowaniu, co sprawi, że będą mieć zabytkowy wygląd.

Bramy drewniane
Zbudowane są z drewna litego lub klejonego. Aby jak najdłużej opierały się szkodliwemu działaniu wody, słońca, grzybów, pleśni i insektów, drewno poddawane jest impregnacji. Gotowe bramy są bejcowane, lakierowane lub malowane.
Odmianą bram drewnianych są bramy mieszane. Ich rama wykonana jest z metalu, a wypełnienie – z desek. Niektórzy producenci sprzedają też same metalowe ramy bram, klientom pozostawiając dobór wypełnienia.

Gotowe ogrodzenia drewniane bardzo często są niewysokie.
Autor: Mariusz Pasek
Aby brama przesuwna szynowa dobrze się otwierała, trzeba dbać o to, aby w szynie nie zalegały liście, piasek, błoto czy śnieg.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Właściwa brama na właściwym miejscu
Brama wjazdowa powinna być tak dobrana i umiejscowiona, by wjechanie samochodem na posesję nie wymagało serii skomplikowanych manewrów. Trzy metry wystarczą, aby bez trudu przejeżdżały przez nią samochody różnych gabarytów. Powinna też łatwo i wygodnie się otwierać. Decydując się na bramę przesuwną, trzeba pamiętać, że ogrodzenie po jednej stronie powinno być na tyle długie, by po otwarciu zmieściło się za nim całe jej skrzydło. Nie będzie się więc nadawała na wąskie działki. Jest jednak niezastąpiona tam, gdzie nie można zamontować bramy uchylnej. Takim miejscem są na przykład posesje, na których dom lub garaż usytuowany jest zbyt blisko ogrodzenia. Zamontowanie tam bramy rozwieralnej sprawiłoby, że jej skrzydeł nie udałoby się otworzyć, gdyby na podjeździe stał samochód. Jedno- lub dwuskrzydłowe bramy rozwieralne można natomiast montować tam, gdzie podjazd dla samochodu jest dłuższy od skrzydła bramy.
Jeśli ulica jest wąska i wjeżdżanie samochodem na posesję może być kłopotliwe, wtedy dobrze jest cofnąć nieco bramę względem ogrodzenia. Można też umiejscowić ją skośnie.


Lampy przy bramie oświetlą nocą wjazd i zniechęcą potencjalnych złodziei.
Autor: Jarosław Kąkol
Bramy rozwieralne są niezastąpione na wąskich działkach domów szeregowych.
Autor: Dorota Czernek
Bramy przesuwne często są wykonywane z metalu, ale można zamówić ramę metalową i wypełnić ją drewnem.
Autor: Mirosław Krogulec

Brama dobrze zamontowana
Montażem bram zajmują się najczęściej wyspecjalizowane ekipy. Można też zrobić to samodzielnie według instrukcji dostarczonej przez producenta.
Bramy rozwieralne mocuje się zazwyczaj do słupków ogrodzenia posadowionych na fundamencie. Słupki mogą być metalowe, murowane bądź betonowe. Do słupków mocuje się zawiasy i na nich zawiesza skrzydła bramy.
Montując bramę rozwieralną, trzeba pamiętać o ryglu, czyli o pręcie, który blokuje bramę, lub zaczepie .
Bramy przesuwne wymagają oddzielnych słupków, które dostarcza producent. Montuje się je z tyłu, za słupkami ogrodzenia, po uprzednim przygotowaniu fundamentów. Gdy skrzydło bramy porusza się po szynie, także pod nią trzeba wykonać ławę fundamentową.

Przy bramie rozwieralnej niezbędne jest przygotowanie w nawierzchni otworu lub specjalnej kształtki, w które będzie się wsuwał rygiel blokujący.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Zamiast rygla można zamontować zakotwiony w nawierzchni zaczep.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Złodzieje zostają przed bramą

Brama jest stosunkowo łatwą przeszkodą dla złodzieja, który chce ukraść samochód lub włamać się do domu. Może on ją wyważyć, sforsować zamek lub po prostu przeskoczyć. Mimo wszystko brama nie powinna być pozbawiona kilku podstawowych zabezpieczeń. Zawsze mogą one na tyle pochłonąć cenny czas złodzieja, że zanim wedrze się na posesję, ktoś go zauważy lub zatrzyma. Podstawowe elementy chroniące bramy przed włamywaczami to:
- zamek – powinien być połączony z ryglem blokującym. Musi mieć wymienną wkładkę i trudny do podrobienia klucz. Budowa zamka powinna utrudniać wszelkie próby rozwiercenia lub wyłamania go;
- zawiasy – powinny być tak skonstruowane, by nie można było zdjąć z nich skrzydła bramy. Najczęściej zabezpiecza przed tym metalowa nakładka lub śruby zrywne (ich łebki odrywa się po przykręceniu);
- oświetlenie – jest niezmiernie ważne zwłaszcza wtedy, gdy brama jest słabo widoczna z ulicy (zasłonięta żywopłotem, cofnięta w stosunku do linii ogrodzenia, usytuowana za załomem ogrodzenia). W stronę bramy powinien być skierowany reflektor, który świeci się przez całą noc, lub reflektor sprzężony z czujką ruchu. Ten ostatni zapala się wtedy, gdy ktoś wejdzie w pole działania promieni wysyłanych przez czujkę.

Sama brama to nie wszystko

W firmach oferujących bramy można dokupić inne przydatne elementy i urządzenia. Przede wszystkim warto wzbogacić bramę o automat otwierający. Często jest on sprzedawany razem z nią w komplecie. Niektórzy producenci proponują też skrzynki na listy, ozdobne tabliczki z nazwą ulicy i numerem domu, balustrady, pojemniki na śmieci. Wybór może ograniczyć jednie wrodzony umiar lub zasobność portfela.

Furtki, czyli bramy dla pieszych
Firmy produkujące bramy zazwyczaj mają też w swej ofercie furtki. Są one wykonane z tego samego materiału i utrzymane w identycznej stylistyce co bramy. Zgodnie z przepisami ich szerokość w świetle słupków nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Nie mogą też mieć progów utrudniających wejście osobom nie w pełni sprawnym lub na wózkach inwalidzkich.

Bramy w świetle prawa
Miejsce usytuowania bramy powinno być określone w projekcie zagospodarowania terenu, który stanowi część składową projektu budowlanego. Można je w każdej chwili zmienić pod warunkiem, że brama ulokowana w nowym miejscu nie będzie utrudniać dostępu do innych posesji i kolidować z urządzeniami umieszczonymi na ulicy. Wjazd na posesję wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi. Bramy wjazdowe, podobnie jak furtki, nie mogą otwierać się na zewnątrz. Ich minimalna szerokość powinna wynosić 2,4 m. Nie ma zaś ograniczeń co do ich maksymalnej szerokości i wysokości.

Propozycje firm

BEKAERT KOTLARNIA
brama ROBUSTA-Ub Rodzaj: rozwieralna, dwuskrzydłowa. Materiał: stalowe profile zamknięte. Wymiary: wysokość 153 cm, szerokość 300 cm. Wykończenie: ocynkowana i pokryta farbą poliestrową. Cena: 2745 zł. W cenie: zamek, zawiasy, klamki, blokady skrzydeł, transport. Za dodatkową opłatą: montaż.
Autor: BEKAERT KOTLARNIA
WERTH-HOLZ
brama KENT Rodzaj: rozwieralna, dwuskrzydłowa. Materiał: drewno świerkowe klejone. Wymiary: wysokość 80-120 cm, szerokość 350 cm. Wykończenie: lakierowana. Cena: typ 1: 2956 zł. W cenie: zawiasy, zamek, transport. Za dodatkową opłatą: słupki boczne, montaż.
Autor: WERTH-HOLZ POLSKA


PALEF
brama Model 7C Rodzaj: rozwieralna, jednoskrzydłowa. Materiał: aluminiowe profile zamknięte. Wymiary: wysokość 150 cm, szerokość 350 cm. Wykończenie: malowana farbą poliestrową. Cena: 2800 zł. W cenie: zamek. Za dodatkową opłatą: słupki boczne.
Autor: PALEF
ART MET
brama wjazdowa kuta Rodzaj: rozwieralna, dwuskrzydłowa. Materiał: pręty o przekroju kwadratowym 12 x 12 mm kute ze stali oraz stalowe profile zamknięte 40 x 40 mm. Wymiary: wysokość w najwyższym punkcie 220 cm, szerokość 400 cm. Wykończenie: ocynkowana, malowana i patynowana. Cena: 4500 zł. W cenie: rygiel blokujący, transport do 20 km. Za dodatkową opłatą: napęd wraz z niezbędnymi akcesoriami, montaż, transport powyżej 20 km.
Autor: ART MET


SAWO
Rodzaj: rozwieralna, dwuskrzydłowa. Materiał: pręty stalowe o przekroju kwadratowym i stalowe płaskowniki. Wymiary: wysokość 180 cm, szerokość 400 cm. Wykończenie: brama młotkowana lub żłobiona dla uzyskania faktury przypominającej słoje drewna, pomalowana farbą podkładową chlorokauczukową i czarną farbą nawierzchniową matową. Cena: 2100 zł. W cenie: zamek, rygiel blokujący, transport. Za dodatkową opłatą: napęd, cynkowanie i malowanie proszkowe, montaż.
Autor: SAWO
FPHU WIŚNIOWSKI
brama POSESYJNA z napędem Rodzaj: przesuwna samonośna. Materiał: konstrukcja z kształtowników stalowych wypełniona kształtownikami stalowymi lub panelami kratowymi. Wymiary: szerokość 350 cm, wysokość 145 cm. Wykończenie: cynkowana. Cena: 2428 zł. W cenie: urządzenie sterujące montowane w słupku prowadzącym, dwa nadajniki dwukanałowe, lampa sygnalizacyjna, zewnętrzna antena do zdalnego sterowania. Za dodatkową opłatą: zestaw fotokomórek, montaż, transport.
Autor: WIŚNIOWSKI


PLETTAC-ADRONIT
brama ADRONOVA z napędem Rodzaj: przesuwna samonośna. Materiał: stalowe profile zamknięte. Wymiary: wysokość od 130 cm, szerokość od 300 cm. Wykończenie: ocynkowana lub metalizowana łukowo i malowana proszkowo. Cena: 34744 zł. W cenie: napęd elektryczny sterowany pilotem, fotokomórka, lampa sygnalizacyjna. Za dodatkową opłatą: domofon, listwa bezpieczeństwa, pętla indukcyjna, czytnik kart magnetycznych, transport, montaż.
Autor: PALETTAC-ADRONIT
PROFI
brama PROFI – mała Rodzaj: rozwieralna, dwuskrzydłowa. Materiał: zamknięte profile stalowe (słupki: 80 x 80 x 2 mm, ramy: 60 x 40 x 2 mm, wypełnienie: 30 x 20 x 2 mm). Wymiary: wysokość 150 cm, szerokość 300 cm. Wykończenie: malowana farbą podkładową i nawierzchniową. Cena: 1600 zł. W cenie: zamek, okucia aluminiowe, rygiel blokujący. Za dodatkową opłatą: drugi rygiel blokujący, listwa zębata jako górne zakończenie zabezpieczające przed złodziejami, transport, montaż.
Autor: PROFI

Prezentowane bramy dostępne są także w innych wymiarach, można też wybrać inny sposób ich wykończenia. Często tę samą bramę można kupić jako otwieraną ręcznie lub z napędem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi