Ściana w nowej kreacji. Proste tynkarskie techniki dekoracyjne.

Coraz częściej zamiast gładkich, sterylnie białych ścian decydujemy się na wykonanie tynków z fakturą, w zdecydowanych, nawet bardzo jaskrawych kolorach. Przy odrobinie wysiłku możemy samodzielnie odmienić nasze ściany, gdyż nie jest to trudne.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Krzysztof ZasuwikAutor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Krzysztof Zasuwik

Zanim zaczniemy zmieniać wygląd naszych ścian, powinniśmy zabezpieczyć folią malarską wszystko to, co mogłoby się zabrudzić podczas malowania. Trzeba rozłożyć ją na podłodze, przykryć nią meble, zakleić okna i drzwi.

Najważniejszy pierwszy krok
Najpierw trzeba dobrze przygotować podłoże. Nowy tynk nie może być nanoszony na podłoże słabe, zbyt nasiąkliwe, zakurzone, zatłuszczone lub zabrudzone. Wszelkie rysy, ubytki należy wypełnić, na przykład tynkiem podkładowym, a nierówności wygładzić masą szpachlową.
Podłoże powinno się także oczyścić z pozostałości po starej farbie. Ściany pokryte starą, ale w dobrym stanie, farbą olejną, dyspersyjną lub lakierem można otynkować, ale należy je wcześniej dobrze umyć i zmatowić papierem ściernym albo przetrzeć szmatką nasączoną wodnym roztworem amoniaku.
Większość producentów zaleca, aby podłoże wzmacniać środkiem gruntującym. Dzięki temu ogranicza się też jego chłonność. Podłoża różnobarwne należy pomalować podkładem gruntującym, najlepiej w kolorze takim samym, jak warstwa końcowa. Barwny podkład gruntujący stosuje się po to, aby uniknąć ewentualnego przebijania koloru podłoża przez tynk.
Tynków żywicznych (na przykład akrylowych) nie można układać ani na świeżym betonie ani na świeżych tynkach cementowo-wapiennych. Takie podłoże powinno być sezonowane co najmniej 4 tygodnie, potem umyć wodą z mydłem malarskim i kiedy wyschnie obowiązkowo zagruntować. Do gruntowania pod tynki żywiczne nie można stosować mleka wapiennego.

Dekoruj tylko gładkie ściany!
Jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z efektu końcowego naszej pracy, pamiętajmy, że cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych nie można nakładać na surowe mury o nierównych powierzchniach. Lepiej będzie, jeśli ściany wcześniej otynkujemy tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym lub wykończymy płytami gipsowo-kartonowymi.

Nie tynkuj, gdy jest za ciepło!
Ze względu na zbyt szybkie wysychanie i problemy z zacieraniem, w momencie nanoszenia zaprawy tynkarskiej temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 25°C.

Akrylowe chropowatości


W jaskrawych kolorachPrzed nałożeniem masy tynkarskiej, ścianę wykończoną płytami gipsowo-kartonowymi malujemy akrylowym podkładem gruntującym w kolorze, takim samym jak kolor wierzchniej warstwy tynku. Po 4 godzinach, gdy podkład będzie już suchy, możemy rozpocząć tynkowanie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Po otwarciu pojemnika gotową masę tynkarską dokładnie mieszamy wiertarką z mieszadłem. Na wyschnięty podkład nakładamy pacą niewielkie ilości tynku. Po 12-24 godzinach, gdy pierwsza warstwa wyschnie, można nałożyć drugą warstwę tynku. Tym razem bardziej obficie niż w pierwszej warstwie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Dzięki temu, że zastosowana tu zaprawa tynkarska ma długi czas użycia (1-2 godziny) możemy spokojnie nadać tynkowi fakturę. Na przykład delikatnie przesuwając masę pacą, tą samą, którą nakładaliśmy tynk na ścianę. W normalnych warunkach (20°C, wilgotność powietrza 55%) tynk będzie schnąć przez około 24 godziny.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Inne narzędzia – inne fakturyFakturować możemy pędzlem, gąbką, łyżką stołową, a nawet butelką albo tak jak tu, zbierając stalową szpachelką (lub kielnią) masę i nakładając ją w różnych kierunkach.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Ciekawy efekt uzyskamy też przy pomocy stalowej pacy – tej, którą wcześniej nakładaliśmy masę na ścianę – przykładając ją i odrywając od świeżego tynku na powierzchni ściany.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wykorzystując zwinięty fragment zwykłej folii (może być niepotrzebna reklamówka), uzyskamy tynk wyglądający jak pomięty materiał.
Autor: Krzysztof Zasuwik


 
W kolorach naturyTym razem ściana tynkowana będzie na jasny pastelowy kolor, dlatego stosujemy grunt w kolorze białym, który jest dobrym podkładem pod jasne tynki. Możemy też użyć gruntu w kolorze takim, jak warstwa wierzchnia tynku.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Po około 12 godzinach, na suchy podkład, nakładamy masę tynkarską. Zaprawę nanosimy równomiernie od dołu do góry za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Jej nadmiar ściągamy, tak by warstwa ułożonego tynku miała grubość zbliżoną do grubości ziaren kruszywa. Zebrany materiał możemy użyć ponownie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Tynk nakładamy tylko jedną warstwą i zacieramy go krótką płaską plastikową pacą. Pacę lekko dociskamy i prowadzimy ruchami kolistymi, równomiernie po całej powierzchni. Otrzymamy w ten sposób delikatną powierzchnię o fakturze drobnej kaszki.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Inne narzędzia – inne faktury


Stosując dwa podstawowe narzędzia tynkarskie pacę i szpachelkę, możemy uzyskać ciekawe faktury. Zacierając tynk pacą ze stali nierdzewnej i wykonując przy tym niezbyt duże okrężne ruchy uzyskujemy fakturę nazywaną przez tynkarzy „muszelką”.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wykorzystując średniej wielkości plastikową szpachelkę, możemy uzyskać wzór przypominający „cegiełkę”.
Autor: Krzysztof Zasuwi


 
Z ceglanym wzorem


Ścianę malujemy podkładem gruntującym w kolorze takim, w jakim chcemy mieć spoiny „muru”.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Tym razem do uzyskania wzoru ceglanego muru, posłużymy się szablonem. Po wyschnięciu kolorowego gruntu, naklejamy na ścianę szablon grubości około 1 mm imitujący spoiny między cegłami.
Autor: Krzysztof ZasuwikSzablon trzeba docisnąć do powierzchni ściany pacą stalową, aby dokładnie do niej przylegał. Nakładany na ścianę tynk nie dostanie się wtedy pod szablon, wzór będzie wyraźny, a spoiny „muru” czyste.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Na tak przygotowaną powierzchnię stalową pacą nakładamy masę tynkarską o ziarnach grubości 0,6 mm. Warstwa tynku powinna mieć grubość zbliżoną do średnicy ziaren kruszywa.
Autor: Krzysztof ZasuwikPo całkowitym wyschnięciu tynku, to jest po około 24 godzinach, powoli odklejamy szablon.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Ponieważ powierzchni tynku nie wygładzaliśmy, ale pozostawialiśmy nierówną, wzór imituje cegłę rustykalną.
Autor: Krzysztof Zasuwik


  
Odlot w ciapki

W jednej warstwie...Pod ten tynk podłoże przygowujemy preparatem gruntującym rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1. Gdy wyschnie, czyli po około 4 godzinach, rozpoczynamy tynkowanie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wymieszaną masę rozprowadzamy cienką, równomierną warstwą za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Warstwa nie powinna mieć grubości większej niż średnica ziaren kruszywa.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Nałożony tynk wyrównujemy długimi przeciągnięciami pacy, prowadząc ją z góry na dół, równomiernie po całej powierzchni ściany. W ten sposób uzyskujemy bardzo równą, ale lekko chropowatą fakturę.
Autor: Krzysztof Zasuwik


  
... lub dwu warstwachPodłoże malujemy gruntem w kolorze dopasowanym do dominującego koloru kruszywa w masie tynkarskiej. Potem stalową pacą nakładamy i wygładzamy pierwszą warstwę tynku.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Na świeżo naniesioną, mokrą jeszcze pierwszą warstwę natryskujemy drugą warstwę, najpierw prowadząc pistolet poziomo, potem pionowo.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Grubość obu warstw tynku nie powinna przekraczać 4 mm. Po wyschnięciu powierzchnię tynku należy pomalować środkiem uszczelniającym, który dodatkowo zabezpieczy tynk przed zabrudzeniami.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi