Silikon pomiędzy umywalką a glazurą

Wokół umywalki i wanny mam stare spoiny, wykonane z zaprawy do spoinowania płytek. Chciałbym je usunąć, ponieważ są nieestetyczne i popękane. Wiem, że można wykonać w tych miejscach spoiny silikonowe, ale takie podobno często pleśnieją.

Aby spoiny między płytkami ceramicznymi a wanną czy umywalką nie pękały, do ich wypełniania powinno się stosować materiały trwale plastyczne. Najczęściej stosuje się wodoszczelne i nienasiąkliwe silikony. Powinny to być silikony sanitarne (na przykład Ceresit CS 25, Tytan sanitarny czy Silirub S), specjalnie przeznaczone do tego celu, które zawierają środki grzybo- i pleśniobójcze.
Spoina będzie łatwa do utrzymania w czystości, gdy jej brzegi będą dobrze przywierać do uszczelnianych elementów, a powierzchnia spoiny będzie gładka. Powierzchnie uszczelnianych elementów muszą być czyste i suche. Warto przed wypełnieniem spoin  przemyć je rozpuszczalnikiem, na przykład acetonem. Zaraz po wypełnieniu spoinę trzeba uformować gładkim przedmiotem (lub palcem w rękawicy gumowej) zwilżonym wodą z mydłem. Kształt przekroju spoiny musi zapewniać swobodne spływanie wody. Pełne utwardzenie silikonu trwa 2-3 dni i do tego czasu spoinę należy zostawić „w spokoju”. Silikony podczas twardnienia zmniejszają swoją objętość o kilkanaście procent i jeśli nałożymy mało silikonu, spoina może uzyskać wklęsły kształt. Jeśli woda będzie się gromadzić na spoinie, to substancje pleśniobójcze z biegiem czasu mogą ulec wypłukaniu z powierzchni silikonu. Spoiny wypełnione silikonem wymagają stałych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy okazji czyszczenia wanny czy umywalki powinno się je przemywać środkiem dezynfekującym, a następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Łazienka powinna mieć dobrą wentylację. Ograniczy to powstawanie warunków sprzyjających do rozwoju pleśni: wysoką wilgotność powietrza i skraplanie się pary wodnej. Jeśli spoiny są już zaatakowane przez pleśń, tak że czyszczenie ich nie daje rezultatów, to jedynym wyjściem jest ich usunięcie i ponowne silikonowanie, zgodnie z powyższymi zaleceniami. Prawidłowo wykonane i eksploatowane uszczelnienia powinny mieć trwałość nie mniejszą niż 5-7 lat.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi