Sposób na kamień w instalacji. Magnetyzery

Osadzanie się kamienia kotłowego w instalacjach i urządzeniach domowych źle wpływa na ich pracę. Magnetyzery zapobiegają powstawaniu kamienia i niszczą już istniejący.

Nawet najczystsza woda zawiera dziesiątki różnych związków chemicznych. Są to między innymi sole wapnia i magnezu, których część podczas podgrzewania osadza się na ścianach naczyń i tworzy kamień.

Jak w czajniku
 

Wie to każdy, kto widział wnętrze czajnika po kilku miesiącach używania. Ilość kamienia wzrasta z czasem. Im jest go więcej, tym więcej czasu i energii potrzeba na podgrzanie tej samej ilości wody. Naczynia, w których osadził się kamień, trzeba więc systematycznie czyścić. A powierzchnie poddawane zabiegom odkamieniania szybko się niszczą.
Podobne problemy dotyczą instalacji grzewczych i ciepłej wody użytkowej, a także wielu urządzeń domowych, na przykład pralek i zmywarek do naczyń. Osadzający się w nich kamień jest przyczyną zwiększenia nawet o kilkadziesiąt procent wydatków na energię, konserwację i naprawy, może też doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia urządzeń.

Co kto woli


Do usuwania kamienia, powstającego w instalacjach lub urządzeniach, używa się najczęściej specjalnych środków chemicznych. Nie są one jednak całkowicie skuteczne. Poza tym niektóre z nich mogą zanieczyszczać środowisko naturalne, w tym wodę, którą później pijemy.
Jest również inny sposób usuwania kamienia – bez użycia środków chemicznych. To magnetyzery. Są skuteczne i stosunkowo niedrogie. Można je stosowć praktycznie w każdej instalacji, niezależnie od jej wielkości i materiału, z jakiego jest wykonana. Aby działanie magnetyzera było efektywne, trzeba go właściwie dobrać i poprawnie zamontować.

Magnetyzer w domu
Magnetyzery stosuje się do ochrony przed kamieniem:
- instalacji grzewczych i ciepłej wody – zależnie od rodzaju kotła pozwalają zaoszczędzić od 5 do 15% energii;
- urządzeń domowych, takich jak: podgrzewacze przepływowe, pralki automatyczne i zmywarki.
Zabezpieczając przed osadzaniem się w nich kamienia, a także usuwając już istniejący, magnetyzer zapobiega nadmiernemu zużyciu energii przez te urządzenia, a także wydłuża ich bezawaryjną pracę.
Magnetyczne uzdatnianie wody nie zmienia jej składu chemicznego, smaku, zapachu ani barwy.

Ile, jak i gdzie?

Ile? Zależy od potrzeb:
- można zainstalować jeden, większy magnetyzer na jednego rodzaju instalacji wodnej (czyli oddzielny dla wody użytkowej, oddzielny – dla centralnego ogrzewania), lub
- zainstalować kilka mniejszych, osobno dla pralki, zmywarki czy baterii wannowej.
Gdzie? W instalacji otwartej magnetyzer montuje się na przewodzie zasilającym, ale za wodomierzem lub hydroforem. W zamkniętej – na przewodzie powrotnym przed kotłem.

W instalacji otwartej magnetyzer montuje się na przewodzie zasilającym za hydroforem. W instalacji zamkniętej magnetyzer montuje się na przewodzie powrotnym przed kotłem.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

W instalacjach z wymuszoną cyrkulacją – po stronie tłocznej pompy. Dobrze jest zamontować magnetyzer na tak zwanym obejściu, instalując zawory odcinające po obu jego stronach.
Gdy zdecydujemy się na instalowanie kilku małych magnetyzerów
– podłączamy je na przewodzie doprowadzającym wodę na przykład do pralki lub zmywarki.

W domowych instalacjach magnetyzery przeważnie montuje się bezpośrednio przed urządzeniem, na przykład przed natryskiem lub pralką.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Jak? Trzeba wyciąć fragment przewodu instalacji wodnej i w to miejsce wstawić magnetyzer. Wielkość magnetyzera dobiera się do średnicy przewodu. W domach jednorodzinnych są to średnice 1/4, 1/2, 3/4 cala lub 1 cal.
Przeznaczone do nich magnetyzery mają połączenia gwintowane lub zaciskowe. W domach jednorodzinnych stosuje się przeważnie połączenia gwintowane – taki magnetyzer łatwiej jest zamontować.


W domach jednorodzinnych stosuje się zwykle magnetyzery...
Autor: Grzegorz Otwinowski
...z połączeniami gwintowanymi, bo łatwiej je zamontować.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Ceny
Magnetyzer do zamontowania bezpośrednio przed urządzeniem (pralką, zmywarką, słuchawką prysznicową) na przewodzie średnicy 1/2 cala kosztuje około 160 zł, a 3/4 cala – około 205 zł. Magnetyzery przeznaczone do montażu na instalacji kosztują nawet powyżej 3000 zł.

Efekty uboczne i jak im zaradzić
Ubocznym efektem magnetycznego uzdatniania wody jest wytrącanie się z niej drobnych, mulistych osadów węglanu wapnia. Im większa jest twardość wody, tym jest ich więcej.
W starych, zakamienionych instalacjach po zamontowaniu magnetyzera następuje rozkruszanie istniejących osadów. Powstaje zatem pytanie, co z nimi zrobić? Drobny osad wynoszony jest z wodą w trakcie jej zużywania. Powinno się jednak stosować urządzenia towarzyszące magnetyzerom – filtry.
W instalacjach otwartych mogą to być zwykłe filtry mechaniczne, montowane za magnetyzerem przed konkretnymi punktami poboru wody (umywalką, zlewozmywakiem). Kosztują kilka złotych. Niektóre urządzenia, na przykład pralki lub zmywarki są już fabrycznie wyposażone w takie filtry.
W instalacji zamkniętej można też zamontować specjalny rodzaj filtra mechanicznego – tak zwany filtr magnetyczny. Montuje się go przed magnetyzerem. Koszt takiego filtra to około 100 zł.

Filtr magnetyczny
Wyposażony jest w specjalny magnetyczny wkład, którego rola polega na wychwyceniu z wody namagnesowanych cząstek. Cząstki te osadzają się na umieszczonej w filtrze siateczce (mechanicznej części filtra), a zatem nie przepływają dalej. Taki filtr stanowi ochronę dla magnetyzera i zwiększa jego skuteczność. Trzeba go systematycznie czyścić.

Uwaga! Każdy magnetyzer i filtr podłączony do instalacji wody użytkowej musi mieć atest PZH.

Jak działa magnetyzer?

Na wodę, która przepływa przez magnetyzer, działa pole magnetyczne. Pole to zmienia właściwości fizyczne wody, wskutek czego zawarte w niej cząstki wapnia i magnezu nie osadzają się na ściankach przewodów, lecz wytrącają się w postaci szlamu. Dzięki zjawisku „pamięci magnetycznej wody” jej właściwości, już po przejściu przez magnetyzer, utrzymują się przez pewien czas. Dzięki temu nawet w dalszych partiach przewodu na wewnętrznych ściankach instalacji nie osadza się kamień. „Namagnesowana” woda ma jeszcze jedną własność – rozbija i wypłukuje już powstały kamień.

Nie tylko w domu
Magnetyzery stosuje się również w motoryzacji. Mogą być montowane w silnikach zasilanych benzyną, gazem, olejem napędowym – w samochodach, statkach czy łodziach motorowych. Magnetyzery zwiększają sprawność i moc silników oraz likwidują osady (nagary). Dzięki temu przedłużają trwałość silników, zmniejszają zużycie paliwa od 10 do 20% i poprawiają czystość spalin.

Pamiętaj, że magnetyzer...
- zapobiega powstawaniu kamienia kotłowego w instalacjach wodnych oraz współpracujących z nimi urządzeniach,
- usuwa istniejący już kamień,
- jest „przyjazny” dla kieszeni – jego eksploatacja nic nie kosztuje, ale
- powoduje wytworzenie drobnych, mulistych osadów, które trzeba usuwać na filtrach.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi