Strop żelbetowy czy drewniany? Co jest lepsze

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotyka się stropy żelbetowe albo drewniane. Który z nich wybrać?

Oczywiście żelbetowy
W Polsce większość domów jest murowana. Strop żelbetowy jest naturalnym elementem takiego domu.

Jest trwały i wytrzymały
Dobrze zaprojektowany, wykonany i właściwie eksploatowany (przede wszystkim nie przeciążany) nie traci swojej jakości z upływem czasu. Nie wymaga konserwacji, malowania, impregnowania ani innych podobnych zabiegów.

Jest ognioodporny
W porównaniu z drewnianym czy stalowym, strop żelbetowy jest znacznie bardziej odporny na działanie ognia. Jako jedyny może przetrwać w stanie prawie nienaruszonym nawet największy pożar domu jednorodzinnego.

Usztywnia dom
Strop żelbetowy znakomicie usztywnia konstrukcję domu, zwłaszcza jeśli na obwodzie ma wieniec żelbetowy.
Dom ze stropem żelbetowym i wieńcem jest odporny na nierównomierne osiadanie gruntu.

Ma wiele odmian i rodzajów
Strop żelbetowy można wykonywać na wiele sposobów. Najsolidniejszy jest strop monolityczny, w całości wykonywany na budowie. Ponieważ wymaga on jednak stemplowania i pełnego deskowania, w domach jednorodzinnych wykonuje się zazwyczaj częściowo prefabrykowane stropy gęstożebrowe. Prefabrykacja takiego stropu polega na wcześniejszym przygotowaniu w wytwórni niektórych jego elementów: pustaków i belek stropowych. Wykonanie takiego stropu na budowie jest mniej pracochłonne niż monolitycznego. Najszybciej robi się strop żelbetowy z płyt całkowicie prefabrykowanych, pod warunkiem że montaż odbywa się "z kół", to znaczy płyty po przewiezieniu na budowę są układane na ścianach bezpośrednio z samochodu.
Zróżnicowana oferta rynkowa sprawia, że nietrudno dobrać strop, który spełni nasze oczekiwania zarówno co do ceny, jak i szybkości wykonania.

Jest mało akustyczny
Wprawdzie żaden strop żelbetowy pod względem akustycznym nie izoluje w pełni rozdzielanych przez siebie pomieszczeń, ale każdy jest lepszy pod tym względem od drewnianego. Dobrą izolacyjność akustyczną stropów żelbetowych uzyskuje się niewielkim nakładem kosztów i pracy, wykonując na nich podłogi zwane pływającymi.

Jest stosunkowo tani

Mimo że wykonanie większości z nich jest dość pracochłonne, stropy żelbetowe nie są drogie. Decyduje o tym przede wszystkim niska cena betonu - głównego surowca do ich produkcji.

Jego wady są mało znaczące
Stropy żelbetowe:
- nie nadają się do domów drewnianych, ale w Polsce takie domy nie są zbyt często budowane,
- są cięższe od stropów drewnianych,
- większość stropów żelbetowych może być użytkowana dopiero po związaniu beton (praktycznie po dwóch tygodniach), jednak do murowania ścian kolejnej kondygnacji można zwykle przystąpić już następnego dnia,
- część stropów żelbetowych wymaga solidnego, pełnego deskowania, ale do wykonania większości z nich wystarczą jedynie rozstawione co dwa metry podpory montażowe,
- po wykonaniu zawierają sporo wilgoci (betonowanie to technologia mokra), ale zwykle strop zdąży wyschnąć, zanim w domu zaczną się prace wykończeniowe.W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się częściowo prefabrykowane stropy gęstożebrowe.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Pustak betonowy – element stropu gęstożebrowego.
Autor: Piotr Mastalerz
Prefabrykowana belka stropu gęstożebrowego.
Autor: Piotr Mastalerz

Oczywiście drewniany

Po latach dominacji stropów żelbetowych coraz częściej stosowane są stropy drewniane. Czas i koszty wykonania, mały ciężar, suchy montaż, a także względy estetyczne są istotnymi zaletami tego stropu.

Jest naturalny i estetyczny
Strop drewniany wybierany jest najczęściej dlatego, że zwykle jego konstrukcję można pozostawić nie zakrytą. Taki strop ma niepowtarzalny urok. Świetnie współgra zarówno z tynkiem, kamieniem, jak i stalą. Dostępne na rynku bejce i impregnaty pozwalają dopasować kolorystykę konstrukcji do indywidualnych wymagań, na przykład uwypuklą rysunek słojów drewna.

Nie niszczy środowiska
Drewno użyte na jego wykonanie pozyskuje się przeważnie z plantacji, a nie z zasobów naturalnych. W dodatku w ciągu ostatnich dziesięcioleci w Europie obszary zadrzewione systematycznie zwiększają swoją powierzchnię. Wytwarzanie elementów stropów żelbetowych, takich jak cement i stal, powoduje wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery, natomiast drewno jest surowcem, którego "produkcja" pochłania dwutlenek węgla.

Sprosta każdemu wymaganiu konstrukcyjnemu
Obecnie, dzięki możliwości zastosowania do ich budowy drewna klejonego warstwowo, można wykonywać stropy o znacznie większej niż kiedyś rozpiętości.

Jest lekki
Drewno jest najlżejszym z powszechnie stosowanych materiałów konstrukcyjnych - stosunek masy konstrukcji do zdolności przenoszenia obciążeń jest w stropach drewnianych kilka razy większy niż w żelbetowych stropach gęstożebrowych. Dlatego można stosować je tam, gdzie betonowe i stalowe konstrukcje byłyby zbyt ciężkie: sprawdzają się w domach o konstrukcji szkieletowej, przy nadbudowach istniejących domów, adaptacji poddaszy. Są niezastąpione przy budowach na gruntach o słabej nośności.

Szybko się go wykonuje
Sprawna ekipa cieśli potrafi zrobić konstrukcję stropu drewnianego wraz z poszyciem w ciągu 1-2 dni. A na dodatek taki strop można zbudować w każdych warunkach atmosferycznych - nawet zimą.

Łatwo go zmienić
Strop drewniany łatwo jest przebudować lub wzmocnić. Dlatego nawet przeniesienie schodów w inną część domu nie jest bardzo skomplikowane ani kosztowne.
Bez trudu można go też rozebrać, a materiał z rozebranego stropu powtórnie wykorzystać. Drewno użyte do produkcji stropów może być ponownie surowcem i to w równie ważnych konstrukcjach. Zupełnie odwrotnie niż na przykład betonowy gruz lub stalowe pręty z rozebranego stropu żelbetowego.

Choć ma wady, zwykle można je usunąć
- Drewno konstrukcyjne impregnuje się środkami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Jednak coraz częściej stosuje się drewno suszone przemysłowo, czterostronnie strugane, którego nie trzeba impregnować.
- Stropy drewniane "pracują" - są podatne na zmiany temperatury  i wilgotności.
- Są akustyczne, ale dają się wygłuszyć.Strop drewniany ma niepowtarzalny urok.
Autor: Włodzimierz Echeński
Konstrukcja stropu drewnianego to nie zawsze grube drewniane belki.
Autor: Wojciech Nitka
Stropy drewniane z belek o małych przekrojach zwykle zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi.
Autor: Tomasz Traczyk

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi