Sypanie gór, kopanie dołów. Pierwsze kroki w ogrodzie

Zamiast ziemię z wykopów wywozić na wysypisko, można ją zostawić w ogrodzie. Usypane pagórki mogą zmienić całkowicie krajobraz wokół naszego domu.

Po zbudowaniu domu często nie wiadomo, co zrobić z ziemią, która pozostaje z wykopów pod fundamenty, piwnice lub nawierzchnie. Zazwyczaj rozprowadza się ją równą warstwą po działce lub wywozi na wysypisko. Z tego kłopotu można uczynić pożytek, usypując w ogrodzie wzniesienia. Na płaskim terenie zmiany ukształtowania powierzchni mogą bardzo korzystnie zmienić wygląd ogrodu.
Co daje modelowanie powierzchni
Urozmaicenie. Po zmianie ukształtowania z płaskiego na pofałdowane pojawią się połacie o różnym nasłonecznieniu i wilgotności. W ogrodzie można będzie zatem sadzić rośliny o zróżnicowanych wymaganiach.
Powiększenie powierzchni. Choć rzeczywista powierzchnia pofałdowanego terenu jest niewiele większa niż płaskiego, powstaje złudzenie, że teren jest dużo większy.
Zasłonięcie brzydkiego elementu lub sąsiedztwa. Wał ziemny obsadzony roślinami lepiej osłoni niepożądany widok niż takie same rośliny posadzone na płaskim terenie.
Wyeksponowanie roślin. Rośliny posadzone na koronie nasypu wydają się większe. Na łagodnie nachylonych skarpach wszystkie rośliny są dobrze widoczne, nawet jeśli są podobnej wysokości: rosnące z tyłu wyłaniają się zza posadzonych bliżej.
Optyczne wydłużenie przestrzeni. Skarpa częściowo zasłaniająca widok stwarza wrażenie, że ogród jest dłuższy.

Zielone pagórkiTak wyglądał teren wokół domu: płaski zaniedbany trawnik i rosnące na nim liczne drzewa, a w tle wysokie ogrodzenie i domy sąsiadów. Widok był monotonny i mało atrakcyjny.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ
Część ziemi na skarpy pochodzi z wykopanych zagłębień, ale sporo dowieziono z zewnątrz. Tam, gdzie dosypanie ziemi mogłoby zaszkodzić drzewom, wykonano szalunki z podkładów kolejowych.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ
Wygląd ogrodu po zakończeniu prac jest nagrodą za podjęty wysiłek. Mimo że są tu tylko drzewa i trawa, ogród stał się bardzo atrakcyjny: usypane pagórki wzmocniły grę światła i cienia, a teren wydaje się większy.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ

Krajobraz w miniarurzeWłaściciele tego malutkiego, bo tylko osiemdziesięciometrowego, ogródka mieli widok na okna budynku z przeciwka i pragnęli odizolować się od sąsiedztwa.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ
Szczelne drewniane ogrodzenie ustawiono na wysokim murowanym cokole. Do budowy nasypu nie wystarczyło ziemi wydobytej z wykopów i trzeba było dowieźć jej z zewnątrz.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ
Ogród to teraz zielona oaza. Drewniane ogrodzenie zostało zakryte przez bluszcz. Boki ogrodu osłania żywopłot z kolumnowych żywotników, a posadzone gęsto na nasypie rośliny tworzą zminiaturyzowany krajobraz.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ

Nasyp z gruzu?

W nasypach można ukryć gruz i wymieszane z nim inne pozostałości po budowie, takie jak złom czy resztki desek - pod warunkiem że z odpadów tych nie będą się uwalniały substancje, które mogłyby zatruć wody gruntowe.
Trzeba pamiętać, że gruz silnie drenuje ziemię, którą jest przykryty i uniemożliwia podsiąkanie wody z gruntu znajdującego się pod spodem. Sadzone na takich skarpach rośliny powinny być więc odporne na okresowy brak wody - wrażliwsze trzeba będzie regularnie podlewać.
Większości roślin wystarczy warstwa 30-40 cm żyznej gleby, a wiele sucholubnych bylin potrzebuje zaledwie kilku centymetrów podłoża. Jeżeli na nasypie z gruzu mają być posadzone rośliny o głębszym systemie korzeniowym, należy wybrać takie, które tolerują glebę wapienną, gdyż z gruzu stopniowo będzie się uwalniać wapń. Lepiej jednak nie sadzić wysokich drzew (słabo zakorzenione mogą się przewrócić przy dużym wietrze), lecz niskie ich odmiany.

Rośliny na gruzie.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Prace ziemne wśród rosnących drzew

Drzewa źle znoszą prowadzone wokół nich prace ziemne.
Nasypana wokół drzew gruba warstwa ziemi utrudnia dostęp powietrza do korzeni – po jakimś czasie roślina może zacząć zamierać. Ratunkiem dla drzewa jest ułożenie wokół niego drenażu napowietrzającego lub postawienie muru oporowego czy szalunku podtrzymującego skarpę w odpowiedniej odległości od pnia drzewa.
Kopanie dużych zagłębień w obrębie rzutu korony drzewa może spowodować mechaniczne uszkodzenia korzeni lub ich przesuszenie, lepiej więc unikać takich działań.

Sposób napowietrzania korzeni.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Kształtując powierzchnię ogrodu, pamiętaj, że:
- kształt nasypów czy wykopów powinien być naturalny, a więc obły, bez widocznych linii zmiany nachylenia. Nasypy o dużym spadku skarp łatwo ulegają rozmyciu (erozji) i trzeba je wzmacniać murkami oporowymi;
- wyniesienia terenu, czy to sztuczne, czy naturalne, zazwyczaj są suchsze niż teren płaski, ponieważ znaczna część wody z opadów nie wsiąka w grunt, lecz z niego spływa;
- przy sypaniu skarp i kopaniu zagłębień w małoprzepuszczalnym podłożu (na przykład w glebie gliniastej) mogą powstać niecki bez odpływu, w których będzie gromadzić się woda z opadów. Można albo sadzić w nich rośliny wymagające wilgotnego stanowiska, albo odprowadzić nadmiar wody. W tym celu w najniższym punkcie zagłębienia trzeba zbudować studnię chłonną. Innym sposobem jest wykopanie takiej studni w dowolnym miejscu ogrodu i skierowanie do niej wody z zagłębień rurami drenarskimi.      

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi