Szambo - zdrój. Biologiczne preparaty do ścieków

Prawie każdy z użytkowników szamba zna problem nieprzyjemnego zapachu rozchodzącego się wokół zbiornika. Na taki kłopot jest jednak prosty i niekosztowny sposób - biopreparaty, które potrafią zmienić ścieki w prawie czystą wodę.

Każdy, kto mieszka w nieskanalizowanej okolicy, zna uciążliwość korzystania z bezodpływowych zbiorników na ścieki: konieczność oszczędzania wody, pamiętanie o zamówieniu w porę samochodu asenizacyjnego, czyli popularnej szambiarki, niemałe opłaty za wywóz nieczystości.
I jakby tego było mało, to jeszcze ten rozchodzący się wokół nieprzyjemny zapach.
Ale nie musi tak być, jeśli zastosuje się biopreparaty.

Co to są biopreparaty?

Biopreparaty to naturalne mieszanki zawierające bakterie oraz związki enzymatyczne, odpowiedzialne za rozkład związków organicznych, jakie występują w ściekach, osadach ściekowych, a także w gnojowicy. Sprzedawane są najczęściej w postaci proszku lub granulatu, rzadziej żelu.

Cel uświęca środki
Najbardziej widocznym skutkiem działania biopreparatów jest zmniejszenie objętości ścieków w zbiorniku w wyniku rozdzielenia się osadów od płynu. Wodę znajdującą się nad osadem można wykorzystać, na przykład do podlewania ogrodu czy mycia samochodu; jedynie osady trzeba nadal wywozić.
W ściekach przetworzonych przy użyciu biopreparatów ilość szkodliwych związków jest od 60 do 90% mniejsza niż w ściekach nie poddanych takiemu procesowi. Podczyszczone w ten sposób ścieki nie śmierdzą. Koszty wywozu nieczystości (wywozi się tylko osad) są niższe - nawet o 30%. Biopreparaty działają również korzystnie na instalację kanalizacyjną - udrażniają przewody i przeciwdziałają ich zarastaniu.

Jak działają biopreparaty?

Ścieki, do których zostaje wrzucony preparat, pobudzają bakterie do aktywności i ciągłego rozwoju. Podstawowym źródłem ich pokarmu są znajdujące się w ściekach białka, węglowodany i tłuszcze.
Jednak aby rozwój tych pożytecznych mikroorganizmów przebiegał właściwie, muszą być zachowane odpowiednie warunki.
Nieregularne lub nieumiejętne stosowanie biopreparatów obniża aktywności bakterii, a z czasem może doprowadzić do całkowitego zahamowania procesu.

Jak stosować biopreparaty?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, gdy już kupimy biopreparat, to przeczytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Wielkość dawki i częstotliwość stosowania jest bowiem różna dla różnych preparatów, zależy także od ilości produkowanych ścieków. Producent konkretnego preparatu podaje wielkość dawki oraz sposób i częstotliwość  dosypywania preparatu do ścieków (kanalizacji). Niektóre trzeba wsypywać co dwa dni, inne raz na dwa tygodnie - zawsze jednak zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeśli wcześniej nie używaliśmy żadnych biopreparatów, pierwsza dawka powinna być dwukrotnie większa od podanej na opakowaniu. Takie postępowanie zaleca większość producentów.
Proszek lub granulki wsypuje się:
- najczęściej do miski ustępowej, po czym albo pozostawia się na noc w syfonie, albo zaraz po wsypaniu spuszcza się wodę;
- rzadziej - bezpośrednio do zbiornika na ścieki (szamba).
Gdy korzysta się z biopreparatów, powinno się ograniczyć używanie silnych środków chemicznych (do udrażniania kanalizacji i innych żrących preparatów zawierających chlor).  Mogą bowiem niszczyć mikroorganizmy, a w efekcie - hamować proces oczyszczania ścieków.
Część firm produkujących biopreparaty ma również w swojej ofercie środki do czyszczenia i pielęgnacji WC, bezpieczne dla mikroorganizmów.

Biopreparaty najczęściej wsypuje się bezpośrednio do miski ustępowej.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Czy biopreparaty są bezpieczne?

Biopreparaty są nietoksyczne, a więc nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. Odpowiednio dobrane bakterie nie tylko eliminują ze ścieków złożone związki organiczne, ale także niszczą mikroorganizmy chorobotwórcze.
Preparaty są również obojętne chemicznie - nie powodują korozji metali, nie niszczą ceramiki ani tworzyw sztucznych, z których wykonuje się instalacje kanalizacyjne.

Wybieramy biopreparaty

Biopreparaty najczęściej sprzedawane są w sklepach z artykułami chemicznymi lub w marketach budowlanych. Wybór wcale nie jest prosty, gdy na półce jest kilka różnych preparatów. Czasami natomiast po prostu nie ma w czym wybierać, bo w okolicy dostępny jest tylko jeden preparat.

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy środek nie jest przeterminowany, nie ma uszkodzonego opakowania. Warto też przeczytać na ulotce lub opakowaniu (każdy preparat powinien mieć opis w języku  polskim), do czego dokładnie jest przeznaczony.
Wszystkie biopreparaty, które znajdują się w obrocie handlowym, powinny być opatrzone atestem Państwowego Zakładu Higieny.

Nie tylko szambo

Biopreparaty stosowane są nie tylko w bezodpływowych zbiornikach na ścieki. Ich zmodyfikowane wersje wspomagają procesy oczyszczania na przykład w przydomowych oczyszczalniach. Jeszcze inne neutralizują specyficzne pod względem składu ścieki przyzagrodowe i pomagają odpowiednio przygotować gnojowicę na nawóz.

Europejskie wzorce

W krajach Europy Zachodniej nie spotyka się, nawet na ulicach małych miejscowości, tak popularnych u nas szambiarek. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nauczono się tam wykorzystywać procesy mikrobiologiczne i biochemiczne zachodzące w ściekach. 
Na przykład w Belgii przydomowy zbiornik na ścieki (szambo) musi obowiązkowo składać się z trzech komór. Pierwsza z nich to komora bioreakcji. W niej, dzięki zastosowaniu biopreparatów, ścieki ulegają intensywnym procesom biologicznego rozkładu. Drugi element systemu (druga komora) to filtr z piasku, koksu bądź żużla, w którym następuje dalsze, niemal całkowite oczyszczanie ścieków. Trzecia komora to studzienka, z której oczyszczone ścieki wykorzystywane są do podlewania ogrodu.

Pożytki z biopreparatów:

- udrażniają przewody kanalizacyjne i przeciwdziałają ich zarastaniu;
- redukują ilość zanieczyszczeń w ściekach;
- zmniejszają objętość ścieków w zbiorniku, a przez to wydatki na wywóz nieczystości.

Stosując biopreparaty, pamiętaj:

- dozuj je regularnie i w odpowiednich dawkach;
- ogranicz używanie detergentów.

Sprawdziliśmy dla Ciebie!


Septifos
- w granulkach. Cena 1 kg - 39,50 złotych...
Autor: Grzegorz Otwinowski
...opakowanie 450 g, ale w porcjach (18 torebek) - 25,50 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Septifos
- żel do WC. Cena: 12,50 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
BIO-7
- w granulkach, opakowanie 6 torebek, wystarcza na pół roku (dla czteroosobowej rodziny). Cena: 39,50 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
BIO-7
- aktywator w żelu, stosowany w nowo uruchamianych osadnikach. Cena: 12,50 zł.
Autor: Grzegorz OtwinowskiSeptonic
- opakowanie 4 torebki, każda wystarcza na 2 m3 szamba. Cena: 15,86 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Biolatrin
- opakowanie wystarcza na rok (dla czteroosobowej rodziny). Cena: 25,90 zł.
Autor: Grzegorz Otwinowski

To tylko niektóre biopreparaty. Na rynku dostępne są również preparaty takie, jak: TIGGER-1, BIOKAR, Dr DRAIN, tabletki biologiczne i inne, mniej znane produkty.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi