Szkodniki na leszczynach

W moim ogrodzie rośnie 15 leszczyn. Mimo że owocują obficie, coroczne plony padają łupem robaków. W części orzechów są małe dziurki inne wyglądają na zdrowe, jednak we wszystkich po rozłupaniu znajduję białe "robale". Poradźcie, co robić.

W opisany sposób orzechy laskowe są uszkadzane przez larwy chrząszcza słonika orzechowca. Dorosłe osobniki żerują na liściach leszczyny od końca maja. Wtedy właśnie należy opryskać rośliny, stosując jeden ze środków owadobójczych: Owadofos płynny 50 EC, Talstar 100 EC, Decis 2,5 EC, Fastac 10 EC, Karate 025 EC. Zabieg trzeba powtórzyć po 7-10 dniach. Ważne jest, by zdążyć opryskać leszczyny, zanim samice złożą jaja do miękkich orzechów. W innym terminie środki chemiczne są nieskuteczne. W końcu sierpnia larwy wygryzają w łupinach otwory, wydostają się na zewnątrz i zagrzebują w ziemi - takie orzechy mają dziury, a ich wnętrza wypełnione są odchodami. Jeśli larwy nie zdążyły jeszcze przegryźć łupin - orzechy sprawiają wrażenie dobrych.


Larwa słonika orzechowca wewnątrz wyjedzonego przez nią orzecha laskowego.
Autor: Stanisław Kinelski
Dorosły chrząszcz.
Autor: Jerzy Romanowski

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty