Tajemnice spoinowania

Dobrze dobrana zaprawa do spoinowania to dopiero połowa sukcesu, trzeba ją jeszcze bezbłędnie zastosować. W przypadku zapraw cementowych nie jest to bardzo trudne, więc możesz to zrobić samodzielnie. Na pewno przyda ci się wtedy kilka wskazówek.

Zanim zaczniesz spoinować

Poczekaj, aż wyschnie klej. Nie spoinuj płytek od razu po ich ułożeniu. Lepiej poczekaj kilka dni, aż wyschnie zaprawa klejowa, którą płytki były przyklejane. Zbyt wcześnie wypełnione spoiny utrudnią wysychanie kleju.
Oczyść spoiny. Najlepiej zrobić to, gdy zaprawa klejowa jest jeszcze świeża. Jeśli pomiędzy płytkami, w miejscu gdzie mają być ułożone spoiny, pozostały resztki kleju, trzeba je usunąć. Możesz to zrobić szpachelką.
Sprawdź, czy zaprawa do spoinowania nie brudzi płytek. Przed rozpoczęciem prac sprawdź, czy pigment wchodzący w skład zaprawy nie pobrudzi płytek, tak że nie da się ich wyczyścić (jest to szczególnie ważne przy spoinowaniu nieszkliwionych płytek lub polerowanego gresu). W tym celu nałóż na płytkę odrobinę zaprawy, poczekaj, aż trochę przeschnie, i spróbuj ją zmyć. Jeśli to się nie udaje, oznacza, że płytki należy przed spoinowaniem zaimpregnować. Pomaluj więc płytkę impregnatem i po jego wyschnięciu na wszelki wypadek jeszcze raz sprawdź, czy da się ją wyczyścić.

Przygotuj zaprawęDo niewielkiego naczynia, na przykład plastikowej miski, wlej odmierzoną (według instrukcji na opakowaniu) ilość wody, potem wsyp suchą zaprawę. Składniki dokładnie wymieszaj, tak by masa nie zawierała grudek.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Lepiej nie rozrabiaj od razu całej zaprawy, tylko podziel ją na mniejsze porcje. Przygotowana zaprawa powinna być na tyle gęsta, żeby nie spływała z pacy, którą będziesz ją nakładał.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK

Teraz możesz spoinować ściany


Zanim rozpoczniesz nakładanie zaprawy do spoinowania, zwilż ścianę mokrą gąbką. Następnie szpachelką nałóż przygotowaną zaprawę na gumową pacę.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Rozprowadź zaprawę po ścianie najpierw prostopadle do krawędzi płytek, a później na skos, wciskając ją w szczeliny pomiędzy płytkami.
Autor: HENKEL BAUTECHNIKKiedy zaprawa na powierzchni ściany zacznie przesychać, oczyść płytki wilgotną gąbką. Zrób to delikatnie, gdyż zbyt intensywne przecieranie może spowodować, że spoina będzie miała chropowatą powierzchnię. Gąbkę trzeba często płukać i wyciskać, żeby była wilgotna, ale nie mokra.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Na koniec suchy nalot z zaspoinowanych płytek usuń suchą, miękką szmatką.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK

Z podłogą możesz postąpić identycznie, ale...
Niektóre zaprawy do szerokich spoin można ułożyć inaczej, ułatwiając sobie pracę. Ma to szczególne znaczenie, jeśli powierzchnia podłogi jest duża. W tym celu do zaprawy dodaj więcej wody, aby uzyskać konsystencję półpłynną (jeśli zaprawę można układać w ten sposób, na opakowaniu podane będą przepisy na przygotowanie zapraw o różnej konsystencji).
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Taka zaprawa w płynie schnie dłużej, ale za to dokładnie wypełnia spoiny. Zaprawę z dużą ilością wody rozprowadź po podłodze za pomocą gumowej zgarniarki.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Potem spoiny posyp jeszcze suchą zaprawą.
Autor: HENKEL BAUTECHNIKNadmiar materiału zgarnij gumową zgarniarką...
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
...a potem umyj podłogę gąbką zwilżoną w wodzie.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK

Naroża zostaw sobie na koniec
Kiedy spoiny w pobliżu naroży będą już suche, krawędzie zabezpiecz taśmą malarską.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Szczeliny w narożach ścian i połączeniach ścian z podłogą wypełnij masą elastyczną (najczęściej silikonem), nie tak jak pozostałe – zaprawą cementową.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Wyciśnięty z pojemnika silikon spryskaj wodą z mydłem i wygładź, zbierając jego nadmiar. Odklej taśmy zabezpieczające szczeliny i papierowym ręcznikiem zbierz resztki silikonu.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK

Kilka cennych rad fachowca (Sławomir Jackowski z Działu Zastosowań firmy Henkel Bautechnik)

- O tym, czy spoiny wytrzymają lata, decyduje nie tylko materiał, którym się je wypełnia, ale także to, czy płytki były dobrze przyklejone i czy klej zdążył wyschnąć, zanim zaczęliśmy spoinowanie. Nie spiesz się zatem zbytnio, zaczekaj, aż zaprawa klejąca całkowicie stwardnieje i wyschnie. Informacje o tym, ile czasu powinno upłynąć, zanim będziesz mógł spoinować, znajdziesz na opakowaniu zaprawy klejącej. Wilgotne podłoże może być przyczyną różnic w kolorze spoin.
- Sprawdź datę produkcji i okres przydatności do użycia zaprawy, którą chcesz spoinować. Zacieki z wody na opakowaniu oraz grudki i zbrylenia zaprawy w środku to oznaki złego składowania materiału. Lepiej nie używać takiej zaprawy, gdyż spoiny z niej wykonane na pewno nie osiągną odpowiedniej wytrzymałości.
- Zbyt duża ilość wody użyta do wymieszania zaprawy może powodować, że spoiny będą mniej wytrzymałe i będą pękać. Dlatego przeczytaj dokładnie wskazówki na opakowaniu dotyczące przygotowania mieszanki.
- Samo spoinowanie nie trwa zbyt długo, za to efekty pracy będą widoczne przez wiele lat. Dlatego spoinując, nie używaj zardzewiałych naczyń i narzędzi. Rdza przeniknie do zaprawy i jej ślady będą widoczne na spoinie.
- Pracuj w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura to 18-23°C, a wilgotność powietrza 55-65%.
- Zapewnij spoinom odpowiednie warunki wysychania. Chroń je przed wilgocią i zmianami temperatury. Gdy jest wilgotno, wietrz pomieszczenia, a gdy zbyt sucho – kilkakrotnie zwilż spoiny, zanim stwardnieją.
- Po zaspoinowanych płytkach możesz chodzić dopiero po jakimś czasie (jest on podany na opakowaniu). W wypadku obniżonej temperatury lub podwyższonej wilgotności czas ten ulega wydłużeniu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi