Tajemniczy judaszowiec

W ogrodzie botanicznym widziałam bardzo ładny, a zarazem bardzo dziwny wysoki krzew. Obsypany był delikatnymi, drobnymi kwiatami w pięknym kolorze. Dziwne było to, że kwiaty wyrastały nie tylko z pędów, ale nawet z grubych konarów (kwiaty wyglądały jakby były zaczepione na korze). Co to za roślina (w ogrodzie botanicznym nie było tabliczki z nazwą!), jak ją uprawiać i czy można gdzieś kupić?

Opisany krzew to judaszowiec południowy Cercis siliquastrum. Na południu Europy, skąd pochodzi, często rośnie w formie niewysokiego drzewa. Nietypowe są nie tylko kwiaty tej rośliny, wyrastające wiosną wprost z pnia i konarów, ale też nazwa. Jak głosi legenda, na takim drzewie powiesił się Judasz.
Judaszowce najlepiej rosną w próchnicznej, wapiennej glebie. Lubią miejsca słoneczne. W zimy mogą przemarzać, szczególnie wrażliwe na mróz są młode rośliny. Dlatego judaszowce można uprawiać tylko w ciepłych rejonach kraju. Najlepiej sadzić je w zacisznych, osłoniętych od wiatru miejscach, na przykład przy ścianach budynków. Przed nadejściem zimy powinno się judaszowce osłonić słomianymi matami.
Judaszowce trudno jest kupić w sklepach ogrodniczych, lepiej szukać tych roślin bezpośrednio u producentów, w szkółkach roślin ozdobnych.


Kwiaty judaszowca południowego rozwijają się wiosną, przed pojawieniem się liści.
Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi