Tapety na kilka sposobówTapety nie tylko dekorują ściany, ale tworzą całe wnętrze, nadając mu określony styl. Możliwości ich użycia jest wiele. Wybierając ten rodzaj wykończenia ścian, możemy sobie pozwolić na dużą swobodę.
Tapety od góry do dołu...
Najprostszy sposób wykorzystania tapet to wyłożenie nimi wszystkich ścian w pomieszczeniu. Można użyć jednego rodzaju tapety w charakterze tła i wykończyć ją dekoracyjnym pasem, czyli bordiurą. Popularne są też rozwiązania polegające na podzieleniu ściany na górę oraz dół i ułożeniu tapet w dwóch różnych wzorach i kolorach. Bordiura maskuje miejsce połączenia, oddziela górną część ściany od dolnej i jest elementem dekoracyjnym. Najłatwiej skorzystać z gotowych kolekcji pasujących do siebie tapet i bordiur. Producenci oferują też komplety tapet i tkanin w tym samym wzorze.

...i na kawałkach ścian

Do tapetowania można też podejść bardziej twórczo. Tapetę można położyć tylko na części ściany, a pozostałą część pokryć innymi materiałami. Połączenia takie rozbijają monotonię ścian, wywołują efekt zaskoczenia, umożliwiają także wyeksponowanie fragmentu ściany. Tapetą możemy wykończyć kawałek ściany, który chcemy wyróżnić - wnękę lub uskok w ścianie.
Czasami ze względów estetycznych lub użytkowych wykłada się tapetą tylko jedną ścianę w pomieszczeniu. W ten sposób stworzymy tło dla jednego mebla albo wyeksponujemy ścianę - wyłożona piękną, przykuwającą uwagę tapetą może być najważniejszym elementem zdobiącym wnętrze. Położenie tapety tylko na jednej ścianie lub na jej fragmencie może być podyktowane względami funkcjonalnymi. Tapety ocieplają ścianę - w sypialni np. można nią pokryć tylko ścianę, przy której stoi łóżko. Zmywalną - ułatwiającą utrzymanie czystości w pomieszczeniu - można wyłożyć fragment ściany narażony na zabrudzenie.


Klasyczne zestawienie – jasna góra, ciemny dół. Miejsce połączenia nie musi wypadać w połowie wysokości ściany. Najlepiej, aby było w tym miejscu na ścianie, na które kierujemy nasz wzrok: siedząc w fotelu, patrzymy na ścianę na wysokości około 1 m.
Autor: KOMFORT
Większość tapet występuje w kolekcji razem z tkaninami zasłonowymi i obiciowymi. Zharmonizowanie tapety z zasłoną wywoła efekt powiększenia pokoju. Wnętrze tak wyposażone tworzy spójną całość.
Autor: KOMFORT
Wyłożenie tapetą tylko jednej ściany w pomieszczeniu może posłużyć do wyeksponowania stojącego przy niej mebla. Klasyczny styl tapety dobrano do staroświeckiego kredensu.
Autor: Andrzej Georgiew , Juliusz Sokołowski

Tylko bordiura lub obrazek

Bordiury, czyli dekoracyjne paski tapety ozdobione ornamentem roślinnym, figuratywnym, geometrycznym, ozdabiają i ożywiają tapety gładkie lub w drobny wzorek. Używa się ich jako szlaków wykańczających albo łączących dwa rodzaje tapet.
Mogą one jednak żyć własnym życiem, niezależnie od tapet. Na ścianie pokrytej farbą podkreślą element wnętrza - okno, drzwi, lustro.
Można ich użyć również we wnętrzach, w których ściany wykończono płytkami, kamieniem, drewnianą boazerią.
Producenci oferują też tapetowe nalepki tematycznie nawiązujące do charakteru wnętrza. Do łazienki można wybrać scenki morskie, do kuchni obrazki z owocami czy warzywami albo scenki związane z przygotowywaniem potraw.


Bordiura położona na wysokości oczu nad biurkiem, przy którym pracujemy, będzie silnie oddziaływała na nasze oczy, dlatego wybrano spokojne wzory i kolory.
Autor: KOMFORT
Bordiury mogą posłużyć również jako dekoracja innych elementów wyposażenia wnętrza. Świetnie zastąpią ramę obrazu lub lustra.
Autor: KOMFORT
Bordiury mogą posłużyć do podkreślenia architektonicznego kształtu pomieszczenia. Każdy fragment ściany wydzielony uskokiem został wyłożony tapetą w inne wzory i obramowany bordiurą, co nadało wnętrzu wrażenie głębi.
Autor: KOMFORT

Tapeta we wnętrzu
Wnętrze stanowi całość. Tapety powinny pasować do innych stałych elementów wykończenia wnętrza: drzwi i podłogi. Większość wzorów tapet najłatwiej zgrać z popularnymi drzwiami frezowanymi. Ale już z drzwiami w stylu nowoczesnym tapeta w kwiatki czy we wzór klasyczny będzie się „gryzła”. Również większość podłóg o charaktrze neutralnym dobrze komponuje się ze ścianą „ubraną” w tapetę. Drobny angielski wzorek czy wytłaczane kwiaty to jednak niezbyt dobre sąsiedztwo dla polerowanego gresu. Pamiętajmy też, że wytapetowane pomieszczenia nie będą puste. Wyraźne i jaskrawe wzory mogą je nie tylko zmienić, ale nawet zdominować. Jeśli do tego nagromadzimy w nim wiele ozdobnych przedmiotów - zmęczenie oczu i chaos gwarantowane. Wzorzysta tapeta pasuje do mebli prostych, bez ozdób, oszczędnych w formie. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest starymi meblami, to dobrze jest wykorzystać do aranżacji tapety nawiązujące do danej epoki albo tapety tłowe. Nie należy jednak sztywno się tego trzymać. Można odwołać się tylko do barw lub kompozycji wzoru.

Dlaczego wybieramy tapety?
Tapety mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla niektórych to zbyt kłopotliwy sposób na wykończenie ścian, dla innych jedyny. Szczególnie warto zastosować tapety, gdy:
- chcemy ukryć nierówności ścian. Tapeta znacznie lepiej niż farba radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami ściany. Taki efekt pozwolą nam osiągnąć tapety w duże wzory i o głęboko tłoczonych powierzchniach. (Warto wiedzieć, że większość rodzajów tapet nie wymaga specjalnego przygotowania ściany, a niektóre można położyć na ściany nieotynkowane);
- zależy nam na zabezpieczeniu ściany przed zabrudzeniem. W miejscach narażonych na szczególne zabrudzenia położenie tapety zmywalnej ułatwi utrzymanie ściany w czystości;
- chcemy ocieplić ścianę, z którą się często bezpośrednio stykamy. Dobrym pomysłem jest wyłożenie ściany, przy której stoi łóżko. Najlepiej do tego celu nadają się tapety tekstylne lub o fakturze tkanin;
- zależy nam na wyciszeniu wnętrza. W tym celu powinniśmy wybierać tapety o właściwościach akustycznych: korkowe, tekstylne lub grube tłoczone;
- nadać wnętrzu jakiś styl. Żaden inny materiał nie da tak dużych możliwości uzyskania wzorzystej ściany.

Tapetowe czary


Tapety w głębszych i mocniejszych kolorach dobrze wyglądają w dużym pomieszczeniu, czynią je przytulnym, chociaż wydaje się mniejsze.
Autor: KOMFORT
Pas bordiury naklejony 20-30 cm pod sufitem obniży wnętrze. Można też zakończyć na tej wysokości ułożenie tapet i efekt będzie podobny. Taki cel osiągniemy również, wybierając poziomy wzór.
Autor: ERFURT EXQUISIT
Wzór pionowy podwyższy pomieszczenie. Dodatkowo zharmonizowanie tapety z kolorem wykładziny podłogowej pogłębi ten efekt. Wnętrze będzie się również wydawało wyższe, jeśli położymy tapetę tak, żeby zachodziła na sufit.
Autor: KOMFORT

Rodzaje tapet

Papierowe. Mogą być zrobione z jednej lub z dwóch warstw papieru. Jednowarstwowe są cienkie, dlatego należy zadbać, aby ściany, na które się je kładzie, były idealnie gładkie, inaczej wszelkie nierówności będą widoczne. Dwuwarstwowe są znacznie grubsze, a tym samym bardziej trwałe. Pod taką tapetą nie widać drobnych nierówności i uszkodzeń, a ściany nie trzeba wyrównywać i szpachlować. Są naturalne, nie przyciągają kurzu, ale niełatwo je utrzymać w czystości. Są mało odporne na wilgoć, nie można ich myć wodą ani szorować szczotką, a jedynie delikatnie przecierać szmatką. Są też tapety papierowe zmywalne, które mają cienką plastikową powłokę ochronną. I jedno-, i dwuwarstwowe mogą być drukowane lub tłoczone. Mają delikatne, subtelne wzory, najczęściej są tłem dla mebli. Najlepsze będą do pokoi dziennych, dziecięcych, sypialni. Niektóre tapety papierowe można malować, a nawet po paru latach przemalowywać. Tapety przeznaczone do tego celu są gładkie: najczęściej białe, kremowe, żółte. Mogą służyć również jako podkład pod warstwę delikatniejszej tapety.

Akrylowe. Warstwą spodnią jest papier, a wierzchnią - pianka akrylowa. Niestety, łatwo można je uszkodzić i nie należy ich myć, dlatego kładziemy je w sypialniach.

Winylowe. Wierzch tapety jest z winylu płaskiego bądź spienionego, spód - papierowy. Tapety z winylu płaskiego są dość cienkie i błyszczące. Przed ich położeniem należy wyrównać ściany. Tapety z winylu spienionego są znacznie grubsze, ale i droższe. Doskonale maskują nierówności ścian. Często, aby ułatwić układanie, są pokryte warstwą kleju. Ponieważ spieniony winyl tworzy nierówności i ściera się, nie można go szorować ani zarysować. Odporne na zarysowania są tapety z winylu płaskiego, dlatego można je szorować. Oba rodzaje tapet winylowych dobrze znoszą kontakt z wodą. Świetnie sprawdzają się w łazienkach, kuchniach, przedpokojach, holach.

Z włókna szklanego. Są trwałym wykończeniem ściany, które trudno wymienić: odrywa się je razem z tynkiem. Mają ciekawą strukturę przypominającą tkaninę. Są odporne na wilgoć. Można je malować. Najczęściej stosuje się je w piwnicach, pomieszczeniach biurowych, poczekalniach.

Z korka. Na spodnią warstwę papieru nałożone są cienkie warstwy korka. Doskonale tłumią hałas, ocieplają ściany, nie przyciągają kurzu. Najczęściej okleja się nimi jedną ścianę. Dobre będą do holu, przedpokoju, sypialni, gabinetu.

Na flizelinie. To tapety winylowe bądź papierowe podklejone warstwą flizeliny. Układa się je szybko i łatwo, gdyż klej nanosi się tylko na ściany, a nie na tapetę. Podczas remontu tapeta dobrze schodzi ze ściany. Po jej zdjęciu na ścianie pozostaje warstwa flizeliny, która może być podkładem pod następną tapetę. Tapety na flizelinie są ciepłe, dobrze tłumią hałas i kryją nierówności ścian. Można je zastosować w każdym pomieszczeniu.

Tekstylne. Warstwą podkładową jest papier, coraz częściej łączony z flizeliną. Warstwa wierzchnia to tkaniny z naturalnych włókien - lnu, jedwabiu, bawełny, wełny - lub włókien syntetycznych do złudzenia przypominających wzorzyste, luksusowe tkaniny (najczęściej z motywem liści), mięsistą satynę, skórę, alkantarę. Bardzo drogie i delikatne są tapety, na które nakłada się nitki, na przykład surowego jedwabiu. Czyści się je środkami do tkanin. Polecane do sypialni i pokoi dziennych.

Rauhfazer. Tworzą je dwie warstwy papieru połączone z drewnianymi wiórkami. Są bardzo trwałe. Wióry nadają ciekawą fakturę kojarzącą się z rozrzuconymi płatkami, ziarnami zbóż. Po ułożeniu tapety można malować. Dobrze kryją nierówności ściany. Do zastosowania w każdym suchym pomieszczeniu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi