Taras na gruncie

W projekcie mojego domu jest taras o wymiarach 4 x 5 m, który wychodzi poza obręb budynku i nie jest zadaszony. Czy muszę go w jakiś sposób zabezpieczyć, na przykład ułożyć izolację termiczną lub przeciwwilgociową? Słyszałem, że tarasy i schody należy oddzielać od budynku, tak aby tworzyły osobną konstrukcję. Czy to prawda?

Taras ułożony na gruncie (a także schody) nie wymaga stosowania izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Istotne jest natomiast, aby jego wierzchnie warstwy były układane ze spadkiem 1-2%, żeby na tarasie nie zatrzymywała się woda i nie zawilgacała ścian domu. Równie ważna jest dylatacja oddzielająca dom od tarasu (i schodów). Można ją wykonać z 2-centymetrowej warstwy styropianu ułożonego wzdłuż ściany, do której będzie przylegał taras. Dzięki temu taras i budynek będą osobno pracującymi konstrukcjami. Trzeba też pamiętać, że jeśli na materiał nawierzchniowy będą stosowane płytki ceramiczne, to duży nieocieniony taras warto podzielić szczeliną dylatacyjną, wypełnioną materiałem elastycznym. Płytki będą się wtedy mogły swobodnie odkształcać, nie będą się odrywać od podłoża czy pękać. Tarasu nie trzeba dylatować, gdy na nawierzchnię przewidziano kostki betonowe czy cegły luźno ułożone na warstwie filtracyjnej piasku.

Taras ułożony na gruncie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty