Taras potrzebny od zaraz. Architekt Witold Thumenas projektuje.Odnowiliśmy stary dom na Mazurach. Brakuje nam tylko tarasu. Nie zbudowaliśmy go, bo ciągle nie możemy się zdecydować, jak powinien wyglądać. Czy możecie nam doradzić?

Mazurski, wiejski dom mimo przebudowy zachował swój charakter. Zmodernizowano tylko jego wnętrze. Jest murowany, kryty czerwoną dachówką, ma jasne ściany i ciemnozielone okiennice. Stoi przy wiejskiej drodze, frontem skierowany na podwórko otoczone budynkami gospodarczymi. Widoczna na zdjęciu elewacja skierowana jest na południe.


Stary, odnowiony dom pod Olsztynem.
Autor: Joanna Stasiak
Brakuje tylko tarasu.
Autor: Joanna Stasiak

Z tej strony w domu urządzono duży salon, którego okna wychodzą na las i łąkę. Od początku mieszkańcy domu planowali zrobienie tam tarasu. Dlatego pośrodku elewacji znajdują się drzwi. Na razie prowadzą one donikąd - można z nich najwyżej zeskoczyć do ogrodu, bo w tym miejscu teren opada i różnica między poziomem podłogi parteru a poziomem gruntu przy domu wynosi około metra.
Dom pod Olsztynem - elewacja południowa przed przebudową.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jaki taras?
Drewniany. Architekt Witold Thumenas zaproponował, aby taras był lekką konstrukcją dostawioną do głównej bryły domu. Drewniany taras jest łatwy w budowie i - co bardzo ważne - pasuje do wiejskiego charakteru domu.

Zadaszony. Osłona przed deszczem lub silnym słońcem sprawia, że z tarasu korzysta się częściej i z większą przyjemnością. Zadaszony taras daje wytchnienie w upalne dni, jest pokojem na świeżym powietrzu, można na nim w spokoju zjeść podwieczorek albo wypić herbatę. W tym wypadku dodatkowym argumentem jest usytuowanie tarasu - znajduje się przy elewacji południowej domu, więc będzie wystawiony na promienie słońca przez większą część dnia. Zadaszenie spowoduje, że mniej światła dostanie się do salonu. Oprócz drzwi tarasowych ma on jednak dwa okna, które dostatecznie go oświetlą.

Odpowiednio duży. Zaprojektowany taras ma wymiary 3,6 m x 3,2 m. To wystarczy, aby postawić na nim stół o wymiarach 120 x 180 cm i krzesła dla sześciu osób.

Z wygodnym zejściem do ogrodu. Zejście z tarasu poprowadzone jest z boku, przy ścianie domu. Dzięki temu droga do ogrodu nie przechodzi przez kącik wypoczynkowy, w którym może stać stół czy leżaki. Schody mają łagodnie, a jednocześnie solidnie łączyć taras z ziemią. Dlatego nie są drewniane, lecz betonowe, z kamienną lub klinkierową okładziną. W odróżnieniu od konstrukcji tarasu mogą być ciężkie. Są niesymetryczne i rozszerzają się ku dołowi. Murowany kwietnik przy ścianie domu, na wysokości górnej krawędzi cokołu, służy również stopniowemu „podnoszeniu” zieleni, która ma się wspinać na taras.
Projekt dobudowy tarasu. Zaprojektowany taras podkreśla oś symetrii elewacji, tworząc przykryty ganek z deskowanym szczytem. Balustrada z gęstym wypełnieniem z wąskich, krzyżujących się ukośnie listew daje poczucie bezpieczeństwa i nadaje mu wygląd werandy, letniego pokoiku osłoniętego ażurowymi ściankami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Taras - elementy konstrukcji.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zadaszenie tarasu - elementy konstrukcji.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jak to zrobić?


Zaprojektowany taras jest posadowiony na dziewięciu słupach fundamentowych z kamienia lub klinkieru. Na nich wspierają się legary położone równolegle do ścian domu. Ułożone na nich prostopadle deski tworzą podłogę tarasu. Powinno się ją ułożyć z zachowaniem niewielkich szpar pomiędzy deskami.
Sześć drewnianych słupków podtrzymuje dach nad tarasem. Są one po trzy u góry spięte poziomymi belkami zwanymi oczepami.

Konstrukcję dachu stanowią krokwie mocowane co 80 cm. Każda para krokwi jest połączona belką zwaną kleszczem, nad oczepami. Do kleszczy można przybić podsufitkę. Dach tarasu powinien być kryty dachówką, tak jak dach domu. Drewniane elementy pomalować można na zielono, tak jak okiennice.

Nowe życie z tarasem
Zmieni się charakter salonu, do którego przylega taras. Bezpośrednio związany z ogrodem, będzie pełnił inne funkcje. Z zacisznego, oddalonego od wejścia i podwórka pokoju może zmienić się w najbardziej gwarną część domu. W salonie będą przebywać domownicy nie tylko wieczorem, kiedy główną atrakcją domu staje się kominek. Taras pozwoli im wielokrotnie w ciągu dnia korzystać ze słońca i chronić się w cień, zależnie od chęci i pogody. Z pewnością stanie się też miejscem letnich posiłków - porannej kawy czy podwieczorku.
Przez salon będą przebiegać dzieci, dla których taras jest świetnym miejscem zabaw, tędy będzie prowadziła najkrótsza droga do ogrodu.
Teren przy południowej ścianie domu stanie się bardziej atrakcyjną niż dotychczas częścią działki. Będzie uczęszczanym miejscem, w którym warto urządzić ogród.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi