Trawnik w jeden dzieńTrawnik z rolki to sposób na zieleń wokół domu w ekspresowym tempie. Jest ładny od razu po ułożeniu, a po tygodniu można po nim swobodnie chodzić. Darń można rozkładać nawet w listopadzie, gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Właściwie ułożony i pielęgnowany przetrwa długie lata.

Dobra darń powinna mieć intensywnie zielone liście i gęste, białe korzenie, nie może być zachwaszczona. Płaty darni muszą być jednakowej grubości, szerokości i długości. Uniesione za jeden koniec do góry nie powinny się rozrywać.
Darń należy rozłożyć wkrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Zwiniętą darń najlepiej przechowywać w cieniu, na pryzmie złożonej najwyżej z pięciu warstw rolek.
Pielęgnowanie trawnika z rolki nie różni się od pielęgnacji trawnika z siewu. Musi on być regularnie podlewany i zasilany nawozami – najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość około 3-5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł.
Cena 1 m2 darni – 7-11 zł (przy zakupie powyżej 30 m2 darni zwykle oferowane są zniżki).Jak ułożyć trawnik z rolki?


Przekopać glebę, usunąć chwasty i śmieci. Tydzień przed planowanym układaniem darni zasilić glebę nawozem do trawników (w ilości podanej na opakowaniu). Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna – rozłożyć około 10-centymetrową warstwę żyznej gleby (tu zastosowano substrat torfowy).
Autor: Mariusz Bykowski
Dokładnie wyrównać teren, tak by nie było zagłębień, w których mogłaby się gromadzić woda. Powierzchni terenu warto nadać 1-3-procentowy spadek, który ułatwi spływ nadmiaru wody.
Autor: Mariusz Bykowski
Następnie zwałować i podlać ziemię – przyśpieszy to ukorzenienie się darni.
Autor: Mariusz Bykowski


Rozłożyć pasy darni, rozpoczynając od prostej krawędzi – na przykład ściany budynku lub ogrodzenia. Pasy te powinny leżeć ściśle jeden przy drugim, ale tak by w żadnym miejscu nie zachodziły na siebie. Pasy w sąsiadujących rzędach powinny mijać się podobnie jak cegły w murze.
Autor: Mariusz Bykowski
Brzegi darni przyciąć ostrym nożem. Następnie docisnąć wałem darń do podłoża. Na koniec obficie podlać trawnik (można lekko unieść brzeg, by sprawdzić, czy przesiąkła przezeń woda). W pierwszym tygodniu po rozłożeniu darni podlewać trawnik codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni.
Autor: Mariusz Bykowski
Darń powinna zakorzenić się w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach (poznaje się to po tym, że pociągnięta – mocno trzyma się w ziemi). Od tego czasu można zacząć normalne użytkowanie trawnika.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi