Układamy podłogę z desek.Podłoga z desek wygląda dobrze w każdym wnętrzu. Na szczęście jej ułożenie nie jest skomplikowane i można to zrobić samodzielnie. Poznanie tajników tej sztuki znacznie ułatwi prace.

Do wykonania takiej podłogi używa się najczęściej desek o specjalnie profilowanych złączach: wręgowych prostych lub lepiej - na pióro i wpust. Dzięki złączom podłoga jest trwała i bez szpar. Uwaga! Decydując się na podłogę z desek na legarach, musimy być świadomi tego, że jej minimalna grubość to 6 cm.
Zanim zaczniemy układanie, deski i legary impregnujemy środkiem grzybobójczym. Nanosimy go pędzlem na spodnią stronę desek. Legary zabezpieczamy ze wszystkich stron pędzlem lub lepiej metodą kąpieli.
Prace wykończeniowe polegają na dwukrotnym szlifowaniu powierzchni podłogi i zabezpieczeniu jej lakierem, woskiem lub pokostem.
Aby zrobić podłogę, potrzebne będą: piła do drewna, skrzynka uciosowa, wiertarka, wiertła do drewna i do betonu, wkrętarka, młotek, młotek gumowy, łom, zszywacz, pędzel, długa poziomnica, szpachla, miarka, papier ścierny, szczotka do zamiatania.
Podłoga z desek ułożona na stropie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przygotowujemy legary


Legary przycinamy na odpowiednią długość.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Co około 1-1,5 m przewiercamy otwory na wkręty mocujące legary do szlichty. W górnej krawędzi legara nawiercamy grubszym wiertłem otwór na taką głębokość, aby główka wkrętu mogła się w nim swobodnie schować.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Na spodnią stronę legara kładziemy tłumiące podkładki z pasków filcu, a na nie – jako izolację przeciwwilgociową – paski gumy, folii lub papy. Zamiast filcu i gumy można pod legary podłożyć paski elastycznej pianki polietylenowej tłumiącej dźwięki. Podkładki przytwierdzamy do legarów zszywkami.
Autor: Krzysztof Zasuwik

1. Warto wiedzieć...
...jakie powinny być wymiary legarów: legary robi się z drewna drzew iglastych - z bali, łat lub krawędziaków; minimalna szerokość legarów to 50 mm, co pozwala na ewentualne łączenie na nich desek; wysokość legarów powinna być o 1-2 cm większa niż grubość przewidzianej izolacji między legarami, co zapewnia swobodną wentylację tej przestrzeni; długość legara lub łączna długość jednego rzędu legarów powinna być o 4 cm mniejsza od odległości pomiędzy ścianami.

Przytwierdzamy legary do szlichty

Autor: Krzysztof Zasuwik
Legary wstępnie rozmieszczamy na szlichcie: w równych odległościach, równolegle do siebie, pamiętając o zachowaniu dwucentymetrowych odstępów między ścianami a końcami legarów. Legary układane wzdłuż murowanych lub betonowych ścian powinny być od nich oddalone na tyle, by można było umieścić tam paski izolacji z wełny. Aby wygodnie dociąć wełnę, szerokość pasków powinna być równa jej grubości. Tam, gdzie w legarach są otwory, zaznaczamy na szlichcie punktakiem miejsca, w których następnie wiercimy otwory na kołki.

Legary ponownie układamy na szlichcie i za pomocą długiej poziomnicy dokładnie sprawdzamy, czy wszystkie są ułożone w poziomie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Różnice korygujemy, umieszczając pod nimi kawałki deszczułek lub lepiej kilka skrawków papy, na przykład dachówek bitumicznych. Wypoziomowane legary mocujemy do szlichty kołkami i wkrętami.
Autor: Krzysztof Zasuwik

2. Warto wiedzieć...
...jak ustalić rozstaw między legarami: dopasowuje się go do szerokości materiału użytego na izolację układanego między nimi; aby szczelnie wypełnić tę przestrzeń dobrze, jeżeli odległość ta jest o 1-2 cm mniejsza od szerokości izolacji; rozstaw między legarami nie powinien być większy niż 59 cm w świetle legarów.
Gdy przytwierdzimy wszystkie legary, szczeliny między nimi a podłożem starannie wypełniamy zaprawą murarską. Zamiast zaprawy do wypełnienia można użyć pianki montażowej.
Autor: Krzysztof Zasuwik

3. Warto wiedzieć...
...czym mocować legary do szlichty: najlepiej jest zastosować stalowe wkręty ocynkowane z ramowymi kołkami rozporowymi, takimi, jakich używa się na przykład do montowania ościeżnic; można też użyć wkrętów z podkładkami sprężystymi czy wreszcie zwykłych wkrętów z kołkami rozporowymi; zazwyczaj używa się wkrętów o średnicy od 8 do 10 mm; długość wkręta powinna być taka, aby po zamontowaniu legara tkwił w szlichcie na głębokość około 5 cm.

Układamy deski

Układanie desek podłogowych zaczynamy od strony ściany z oknem. Dokładnie wyznaczamy położenie pierwszej deski – powinna leżeć prostopadle do legarów, równolegle do ściany, z zachowaniem dwucentymetrowych odstępów przy każdej ze ścian. Aby ułatwić sobie tę czynność, można przy ścianie ułożyć listwę dwucentymetrowej szerokości lub paski styropianu. Usuwamy je po przymocowaniu deski. Szczeliny między drewnianą podłogą a ścianami są niezbędne, bo umożliwiają swobodną pracę desek przy zmianach wilgotności drewna.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Deski mocuje się do każdego legara jednym wkrętem, który wkręcamy pod kątem w wyżłobienie wpustu na bocznej krawędzi deski – tak zwany wkręt kryty. Wygodnie jest posłużyć się wkrętarką z długą końcówką. Natomiast w pierwszą deskę wkręcamy dodatkowo jeszcze jeden wkręt: prostopadle do jej powierzchni, blisko jej krawędzi przy ścianie, tak aby później przykryć go listwą przyścienną. Do mocowania desek używamy wkrętów ocynkowanych lub oksydowanych, dwa razy dłuższych od grubości użytych desek.
Autor: Krzysztof Zasuwik

4. Warto wiedzieć......jakie powinny być wymiary desek: długość desek powinna umożliwić przykrycie podłogi bez kłopotliwego sztukowania; jeżeli nie jest to możliwe, należy dobrać taką długość desek, aby straty materiału były jak najmniejsze; łączna długość jednego rzędu desek powinna być o 4 cm mniejsza od odległości pomiędzy ścianami; grubość desek zależy od rozstawu legarów: przy rozstawie 59 cm - deski powinny mieć 32 mm grubości, przy mniejszym rozstawie - mogą być cieńsze; typowa szerokość desek to 125 lub 145 mm - te szersze prezentują się lepiej.

Wpust każdej z desek przed ułożeniem warto przeszlifować papierem ściernym. Łatwiej będzie w niego wsuwać pióro.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Gdy pierwszą deskę przymocujemy do legarów - układamy kolejną. Jeśli deski nie przylegają do siebie, trzeba docisnąć jedną do drugiej. Robimy to za pomocą łomu i drewnianego klocka, który chroni deskę przed uszkodzeniem, a następnie przytwierdzamy deskę wkrętem.
Autor: Krzysztof Zasuwik

5. Warto wiedzieć......jak układać deski: jeżeli trzeba sztukować deski, to układa się je z przesunięciem tak, aby łączenia dwóch sąsiednich desek nie pokrywały się ze sobą; zwykle deski układa się równolegle do ściany z oknem, ponieważ w tak padającym świetle podłoga wygląda korzystniej.

Aby to sobie ułatwić, robi się w klocku wycięcie, które umożliwia przykręcenie zaklinowanej deski. Luzy można także usunąć, posługując się klamrami stolarskimi i drewnianymi klinami.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Gdy przymocujemy kilka desek, wsuwamy pod nie izolację z wełny mineralnej. Podłoże powinno być suche i czyste – najlepiej zamieść je wcześniej szczotką. Potem znów przytwierdzamy kilka desek i tak, aż ułożymy całą podłogę. Ostatnią deskę mocujemy tylko jednym wkrętem – od góry, podobnie jak pierwszą deskę.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Mocujemy listwy przyścienne

Dopasowujemy listwy przyścienne. W narożach i złączach wzdłuż ścian przycinamy je pod kątem 45st. Najlepiej zrobić to w skrzynce uciosowej lub posłużyć się piłą poprzeczną z nastawnym kątem cięcia. Krawędzie cięć wygładzamy drobnoziarnistym papierem ściernym.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Listwy przyklejamy do podłogi klejem do drewna tak, aby dobrze przylegały do ściany. Można również przybić je do podłogi nierdzewnymi gwoździami, a gdy ściany są murowane lub betonowe, zamiast do desek – przymocować je do ścian.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Różnice w układaniu podłogi na gruncie i na stropie
podłoga na stropie:
- pod legarami umieszcza się paski izolacji akustycznej z pianki polietylenowej tłumiącej dźwięki, z wełny mineralnej lub z filcu podbitego izolacją przeciwwilgociową;
- wełna między legarami spełnia funkcję izolacji akustycznej; układa się ją w warstwie grubości 4-5 cm;
- na obwodzie podłogi, w szczelinach przy ścianach umieszcza się izolację akustyczną z pasków wełny mineralnej, filcu lub z pianki polietylenowej tłumiącej dźwięki;
- listwy przyścienne izoluje się od ściany albo od podłogi cienką gąbką (na przykład do uszczelniania okien) lub kitem trwale plastycznym.

podłoga na gruncie:
- pod legarami można umieścić izolację akustyczną, ale nie jest to absolutnie konieczne;
- wełna między legarami spełnia funkcję izolacji termicznej; układa się ją w warstwie grubości 8-10 cm.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi