W jaki sposób zlikwidować zasolenia ze ściany?Niedawno ściana w jednym z pokoi w moim domu pokryła się dziwnym szarawym nalotem. Myślałem, że pojawił się grzyb. Jednak mój znajomy twierdzi, że nie są to grzyby, ale wykwity solne. Jak mogę się upewnić, że to rzeczywiście sól? Jak te wykwity powstały? Jak mogę je usunąć?

Wykwit solny łatwo pomylić z grzybem. Aby wykluczyć pomyłkę, wystarczy zeskrobać trochę nalotu ze ściany i zalać go wodą o temperaturze około 20°C. Jeżeli się całkowicie rozpuści jest pewne, że mamy do czynienia z solą.
Zasolenia powstają w wyniku wydostawania się na powierzchnię ściany  rozpuszczonych w wodzie soli zawartych w zaprawie i cegle. Woda zawarta w roztworze soli odparowuje, a na powierzchni ściany zostają nieładne wykwity solne. Mogą one mieć różną barwę – od śnieżnobiałej, poprzez pomarańczową, czerwoną aż po ciemnoszarą. Mogą także przybierać różne formy, na przykład kolorowych nalotów lub krystalicznych narośli na ścianie.
Sól krystalizująca się na powierzchni ściany niestety nie jest łatwa do usunięcia. Naloty będą powracać tak długo, jak długo ściana będzie wilgotna.
Należy zatem, jeśli to tylko możliwe, rozpocząć prace od usunięcia źródła zawilgocenia (może to być uszkodzenie izolacji poziomej, rynny lub rury spustowej, które należy naprawić). Dobrze byłoby także poczekać z wykończeniem powierzchni muru aż wyschnie. Można co prawda kupić i zastosować na mokrej ścianie preparaty do neutralizacji soli i likwidacji wykwitów. Nie jest to jednak najlepszy sposób, gdyż działają one powierzchniowo i mogą pomóc tylko doraźnie.
Osuszenie ściany trwa bardzo długo (nawet 4 lata), chyba że zastosuje się grzałki.
Dlatego jeśli nie uda nam się szybko osuszyć ściany, ratunkiem może być pokrycie jej tynkiem renowacyjnym. Wyklucza on powstawanie wykwitów solnych, co zapobiega zniszczeniu tynku pod wpływem soli pęczniejących podczas krystalizacji. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, prace trzeba rozpocząć od skucia istniejących tynków i oczyszczenia ściany.
Następnie nakłada się obrzutkę, a potem wierzchnią warstwę tynku renowacyjnego. Po jego wyschnięciu ściany można pomalować farbą silikatową albo pokryć mineralnym tynkiem dekoracyjnym.
Na rynku jest wiele tynków renowacyjnych: Ceresit CR 62 lub Ceresit CR 63 (Henkel Bautechnik), Thermoplan-GP11 (Schomburg), Botazit MS 20 (Botament Systembaustoffe), Cerinol-SP (Deitermann).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi