Wille na XXI wiek. Architekci Rafał Barycz i Paweł Saramowicz o projektach i projektowaniu

Projektowane przez nas domy to nowoczesne wille spełniające potrzeby współczesnych rodzin i odpowiadające wyzwaniom przyszłości.

Prezentowane domy mają oszczędne, modernistyczne formy. Jest to architektura pozbawiona ozdób, upiększania i ornamentyki. Tej estetyce jesteśmy wierni. Operujemy bryłą, światłocieniem, grą faktur - rezygnujemy z dekoracji, która nie ma związku z funkcją. Piękny może być dialog materiałów - lekkość przeszklonych płaszczyzn, prostota jasnych tynków i powaga kamienia. Stosujemy znane od okresu międzywojennego elementy takie, jak: płaskie dachy, wstęgowe, poziome okna, okna narożne, sprowadzone do geometrycznych kształtów balkony, proste, poziome balustrady.


Willa przy ulicy Młyńskiej w Gdowie koło Krakowa. Nagroda główna SARP "Projekt Roku 1997". Widok od strony wejścia.
Autor: Wojciech Kryński
Widok z boku na część frontową domu. Patio, schody prowadzące na taras piętra, wyraźnie wysunięty przed elewację dwuspadowy dach, przykrywający główną bryłę domu.
Autor: Wojciech Kryński
Willa w Gdowie. Przylegający do jadalni taras z pergolą.
Autor: Wojciech Kryński

Piękno i celowość
Stosujemy rozwiązania funkcjonalne, sprawdzone w ciągu lat zawodowej praktyki. Można powiedzieć, że podobnie jak forma architektoniczna, tak i decyzje funkcjonalne są rozpoznawalnym znakiem twórczości naszej pracowni. Przestrzeń dzienna tych willi i rezydencji zorganizowana jest na zasadzie otwartego planu. W swobodnej przestrzeni podział na strefy jest jedynie zaakcentowany. Powierzchnie użytkowe nie są ściśle rozgraniczone, ale otwierają się - na siebie i na pejzaż. Można powiedzieć, że przestrzeń w domu kształtowana jest w związku z krajobrazem na zewnątrz. Nie dzielą jej ściany, lecz parawany i meble, a także - widoki, narzucone kierunki poruszania się we wnętrzu. 
Rdzeń domu to dwukondygnacyjny pokój dzienny z częścią kominkową. Tę jednorodną przestrzeń dzienną, o eleganckim, reprezentacyjnym wizerunku dopełnia wygodna jadalnia oraz obszerna kuchnia z aneksem śniadaniowym. Przeszklenie ścian pokoju dziennego na wysokość pełnej kondygnacji, zawsze stosowane w projektowanych przez nas domach, wprowadza do mieszkania słońce i wrażenie przestronności, zaciera granicę między ogrodem a wnętrzem.
Dobrze jest, gdy do jadalni przylega patio, pomyślane jako jej letnia część - miejsce, gdzie rodzina przenosi się na posiłki w słoneczne, letnie dni. Zazwyczaj nakrywamy je pergolą, przerastaną bluszczem, dającą cień i nastrój.
Pomieszczenia gospodarcze lokujemy na ogół w pobliżu wejścia. Tam znajduje się pralnia, suszarnia, pomieszczenie z kotłem c.o., spiżarnia oraz inne pomieszczenia pomocnicze, a w większych domach również służbówka z własnym modułem kuchennym i małą łazienką. Gdy wymaga tego inwestor, jest też wydzielona część przeznaczona dla gości.
Natomiast strefa prywatna właścicieli, z przytulnymi sypialniami, ma zaspokajać ludzką potrzebę samotności i w związku z tym zawsze jest przez nas oddzielana od pozostałych części domu.
Mówimy zatem o zasadniczym podziale funkcjonalnym domu na część dzienną i nocną. W naszych domach pokoje części nocnej (prywatnej) projektowane są zazwyczaj na zasadzie funkcjonalnych modułów; każdy składa się z pokoju, przechodniej garderoby i własnej łazienki.
W pokojach dzieci niekiedy dodatkowo wyodrębniamy pracownię, by sprostać potrzebom wchodzącego w dorosłe życie człowieka.Rezydencja w Konstancinie. Chociaż dom jest bardzo obszerny i wysoki, jego proporcje, szerokie dachy i tarasy sprawiają, że jest dobrze związany z otoczeniem, a jego wielkość nie przytłacza.
Autor: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ
Willa w Krakowie. Wielopokoleniowy dom miejski z dwoma niezależnymi mieszkaniami. Płaski dach części parterowej jest obszernym tarasem dostępnym z mieszkania na piętrze.
Autor: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ
Willa koło Niepołomic. Projekt otrzymał tytuł „Projekt Roku 1998”. W elewacjach domów Rafała Barycza i Pawła Saramowicza duże przeszklone powierzchnie zestawiane są z jasnymi tynkami i okładzinami kamiennymi ścian. Kamień, który używają do elewacji, to piaskowiec ze złóż w Wierchomli i Komborni.
Autor: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ

Wnętrze i otoczenie
Wnętrza willi naszego autorstwa są wypełnione światłem, powietrzem, przestrzenią. Kryją w sobie scenograficznie projektowane niespodzianki - wybrany widok krajobrazu, fragment drzewa za oknem, trochę nieba, błysk słońca, smuga cienia... Domy te nie kończą się więc w obrysie ich ścian, lecz sięgają w przestrzeń i krajobraz. Mają dalszy ciąg w tarasach, tafli wody sadzawki, poziomych liniach małej architektury. Tarasy i balkony, które tak często projektujemy, są szerokie, dzięki temu naprawdę użyteczne. Na płaskich dachach urządza się tarasy, często zazieleniane. To ich praktyczna zaleta. Ale również w szerszym sensie płaski dach wiąże dom z otaczającą przestrzenią. Jak pięknie napisał Sigfried Giedion (od redakcji: znany teoretyk architektury XX wieku), dom z płaskim dachem to "bryła otwarta ku niebu".

Praca i mieszkanie
Zjawisko łączenia funkcji mieszkania i pracy stanie się - jak można się spodziewać - kluczowym zagadnieniem funkcjonalnym w architekturze domów XXI wieku. Coraz więcej ludzi będzie pracowało zawodowo, nie wychodząc z domu. Już dzisiaj Internet i telefony komórkowe sprawiają, że w swoim  mieszkaniu mogą pracować nie tylko przedstawiciele wolnych zawodów, lecz również przedsiębiorcy, operatorzy sieci informatycznych itd. Możliwość pracy w domu jest szczególnie istotna dla coraz liczniejszej grupy ludzi, którzy mają nielimitowany czas pracy. Stąd w willach, realizowanych według naszych projektów, coraz częściej znaleźć można wydzieloną strefę pracy, która obejmuje zazwyczaj gabinet oraz hol recepcyjny - miejsce spotkań, konferencji.


Projekt willi budowanej w zespole domów jednorodzinnych w Krakowie. Widok od ulicy.
Autor: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ
Projekt willi budowanej w zespole domów jednorodzinnych w Krakowie. Widok od ogrodu.
Autor: BIURO PROJEKTÓW BARYCZ I SARAMOWICZ

Dom i człowiek
Dla architekta projektowanie domów indywidualnych jest dziedziną artystycznej ekspresji o naj-
wyższym stopniu odpowiedzialności. Ta architektura jest bowiem najbliższa człowiekowi i jego potrzebom, tworzy przestrzenne ramy dla życia ludzi. Dobrze pomyślana willa będzie prawdziwym ogniskiem domowym, miejscem wspólnego przebywania, pełnym ciepła, bezpiecznym i przyjaznym. Oazą lepszego życia, która przywraca godność jednostce.
Jesteśmy wielkimi orędownikami partycypacji przyszłych użytkowników w projektowaniu. Plany wszystkich prezentowanych tu willi powstawały w wyniku dialogu z przyszłymi domownikami. Szczęśliwie każdy człowiek jest inny, ma różne sposoby życia, przyzwyczajenia, odmienne są zainteresowania i formy spędzania czasu wolnego. Istotą projektowania architektury mieszkaniowej jest zatem wspólne dochodzenie - autora i inwestora - do rozwiązań przestrzennych, najlepszych z punktu widzenia współczesnej rodziny.

Dr arch. Rafał Barycz i dr arch. Paweł Saramowicz. Prowadzą od 1991 roku Biuro Projektów Barycz i Saramowicz w Krakowie. Projektują i realizują domy indywidualne, budynki mieszkaniowe i budynki użyteczności publicznej, jak również wnętrza. Nagrodzeni w licznych konkursach SARP i na V Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie. Twórcy oryginalnych i wyróżnianych projektów willi indywidualnych. Otrzymali Nagrodę Główną SARP "Projekt Roku 1997" za projekt willi w Gdowie oraz Nagrodę Główną SARP "Projekt Roku 1998" za projekt willi w krajobrazie naturalnym.
Autor: Anna Andrzejewska

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi