Wkłady i kasety kominkowe. PrzeglądPozwalają efektywnie wykorzystać ciepło powstające podczas spalania drewna, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Odpowiednio dobrane do wystroju wnętrza będą jego prawdziwą ozdobą.

Dlaczego powstał wkład kominkowy?

Badania przeprowadzone przed blisko trzydziestu laty wykazały, że drewno jest bardzo efektywnym, odnawialnym i ekologicznym źródłem energii. Niestety brakowało wtedy urządzeń, które gwarantowałyby pełną kontrolę procesu spalania drewna i maksymalnie wykorzystywały energię cieplną. Kryzys energetyczny skłonił jednak wiele firm z branży ogrzewnictwa do poszukiwania wydajnego urządzenia spalającego drewno.
Kominki tradycyjne (otwarte) były już wtedy w Europie Zachodniej bardzo popularne. Dlatego badania miały na celu skonstruowanie urządzenia, które mogłoby być wykorzystane zarówno w już istniejących kominkach otwartych, jak i w kominkach nowo budowanych. Wtedy właśnie pojawiły się na rynku pierwsze urządzenia zwane dziś kasetami i wkładami kominkowymi.

Korpus

Korpusy wkładów i kaset kominkowych wykonuje się najczęściej z wysokiej jakości żeliwa lub z płyt stalowych o grubości 4-6 mm. Używana dzisiaj do produkcji korpusów stal charakteryzuje się dużą odpornością na korozję i szok termiczny oraz wysokim współczynnikiem akumulacji ciepła. Urządzenia produkowane według najnowszych technologii mają konstrukcję dwupłaszczową: zewnętrzna obudowa wykonana jest ze szczelnych elementów stalowych, wnętrze paleniska wyłożone jest płytami żeliwnymi lub szamotowymi.
Budowa wkładu kominkowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dopalanie
We wkładach kominkowych starego typu około 50% energii zawartej w drewnie przekształca się w ciepło, pozostałe 50% jest wydalane do przewodu kominowego wraz ze spalinami. Obecnie producenci wkładów i kaset kominkowych coraz częściej wyposażają swoje urządzenia w komorę wtórnego spalania, gdzie następuje dopalenie resztek cząstek niespalonych dokładnie w palenisku widocznym za szybą.
Wkład kominkowy może być urządzeniem grzewczym służącym do ogrzewania części lub całego domu za pośrednictwem tak zwanego systemu dystrybucji gorącego powietrza.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Rozwiązanie takie ma wiele zalet:
- pozwala uzyskać więcej energii przy spalaniu tej samej ilości drewna, a więc oszczędzać opał,
- zwiększa bezpieczeństwo użytkowania,
- obniża temperaturę dymu,
- chroni środowisko.

Szyber
Część wkładów i kaset kominkowych jest wyposażona w szyber, za pomocą którego można regulować siłę ciągu i kontrolować wydajność urządzenia. Szyber pozwala także na regulację kierunku cyrkulacji dymu w komorze spalania. Zamknięty zmusza dym do przejścia przez wymiennik ciepła w komorze wtórnego spalania. Jednocześnie dym musi przebyć dłuższą drogę, oddając więcej ciepła do korpusu urządzenia. Gdy jest otwarty, dym jest kierowany bezpośredniodo komina. Ważne, aby był otwarty podczas rozpalania (łatwiej będzie rozpalić ogień) oraz w momencie otwierania drzwiczek paleniska.

Dla zapominalskich – szybry automatyczne

Otwierając drzwiczki wkładu kominkowego, często zapominamy o otworzeniu szybra, co może powodować wydobywanie się dymu do pomieszczenia. Dlatego dla bezpieczeństwa coraz chętniej stosowane są szybry automatyczne. Taki szyber otwiera się samoczynnie w momencie otwierania drzwiczek paleniska i zamyka, gdy zamykamy drzwiczki.
Wkład może być także wyposażony w blokadę uniemożliwiającą otwarcie drzwiczek, gdy szyber jest zamknięty. Uproszczoną wersją szybra jest tak zwany deflektor dymu. Deflektor zmienia kierunek przepływu dymu, tak aby nie miały bezpośredniego ujścia do komina.
Wkład z automatycznym szybrem zabezpieczy nas przed niekontrolowanym wydostawaniem się dymu z kominka do pomieszczenia.
Autor: FONDIS-KFD

Króciec wylotu dymu

Służy do odprowadzania dymu do przewodu kominowego. Średnice wylotów dymu wynoszą od 150 do 250 mm, zależnie od rozmiarów paleniska. Coraz częściej stosuje się króćce, w których rura podłączeniowa jest montowana do wewnątrz wkładu lub kasety, aby zapobiec wyciekaniu skroplin z komina na zewnątrz.

Drzwiczki i szyba

Zadaniem drzwiczek jest ochrona pomieszczenia przed zaprószeniem ognia, ale nie tylko. Jeśli są szczelnie połączone z korpusem wkładu lub kasety i mają szczelnie osadzoną szybę, umożliwiają kontrolę procesu spalania drewna oraz gwarantują bezpieczeństwo. Drzwiczki mogą być:
- otwierane lewo- lub prawostronnie,
- podnoszone do góry,
- chowane pod urządzenie.
Drzwiczki wkładu kominkowego mogą zależnie od potrzeb i upodobań kupującego: a - otwierać się w lewą lub prawą stronę, b - być podnoszone do góry lub c - chowane pod wkładem.
Autor: FONDIS-KFD

Szyby wykonane są z ceramiki odpornej na wysoką temperaturę (do 800°C). W starszych rozwiązaniach stosowano szyby żaroodporne, których wytrzymałość jest jednak o wiele niższa.
Aby podnieść komfort użytkowania wkładów i kaset kominkowych, opracowano różne sposoby zapobiegania brudzeniu się szyby. Jednym z nich jest zasysanie zimnego powietrza do paleniska wokół szyby. Strumień powietrza odpycha cząsteczki smoliste od szyby, utrzymując ją w ten sposób przez dłuższy czas w czystości.
Nowszym rozwiązaniem są tak zwane samoczyszczące szyby ceramiczne z przezroczystą metalową powłoką na zewnętrznej stronie szyby. Powłoka umożliwia uzyskanie wyższej temperatury zarówno w palenisku, jak i na wewnętrznej stronie szyby. Dzięki zjawisku pirolizy cząsteczki, które osadziły się na szybie, odrywają się i dopalają. Warunkiem skuteczności tego systemu jest jednak dokładne uszczelnienie szyby.


Najpopularniejsze są wkłady kominkowe z szybą tylko z jednej strony.
Autor: SPARTHERM
Jeśli kominek jest usytuowany w rogu pomieszczenia, może mieć szybę z dwóch stron.
Autor: J.GABO
Kominki z szybą z trzech stron pozwalają obserwować ogień z wielu miejsc w pomieszczeniu.
Autor: FONDIS-KFD

Kontrola procesu spalania

W przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza do spalania sterujące prędkością spalania drewna, a tym samym mocą grzewczą urządzenia. Uchwyty regulatorów muszą być wykonane z materiałów nienagrzewających się. Większość urządzeń wyposażona jest w tak zwane zimne rączki umożliwiające regulację podczas użytkowania.

W przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza do spalania.
Autor: CHEMINEES SEGUIN DUTERIEZ (KOPERFAM)

Wszystkie uszczelnienia wykonuje się ze specjalnej masy odpornej na wysoką temperaturę oraz uszczelek z włókna szklanego. Nie wolno stosować uszczelek z azbestu!
Dostępne są również na rynku wkłady i kasety kominkowe, w których krawędzie korpusu i drzwiczek są tak dokładnie dopasowane, że uszczelki nie są potrzebne. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla użytkownika, gdyż nie wymaga konserwacji.

Przeglądy i konserwacja

Podobnie jak inne urządzenia grzewcze, również wkłady i kasety kominkowe trzeba regularnie przeglądać i konserwować.
- Przede wszystkim należy systematycznie (po każdym paleniu) usuwać z nich popiół.
- Szyby ceramiczne powinno się czyścić wodą z dodatkiem środka myjącego lub kawałkiem wilgotnej tkaniny z popiołem. Jeśli są pokryte warstwą metalu, trzeba uważać, aby jej nie zarysować.
- Elementy metalowe czyści się odpowiednimi środkami do polerowania metalu.
- Przynajmniej raz w roku należy sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek oraz szyby i jeśli są zużyte - wymienić.
- Co jakiś czas, zwłaszcza po dłuższej przerwie w korzystaniu z kominka, trzeba kontrolować regulatory wlotu powietrza, szyber oraz blokady drzwiczek.

Jaki wkład wybrać?

Wybór wkładów i kaset kominkowych oferowanych przez producentow jest bardzo duży. Urządzenia różnią się wielkością, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek, liczbą szyb i wykończeniem.
Wybierając wkład (lub kasetę), trzeba jednak przede wszystkim zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek - czy do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy jako podstawowe źródło ogrzewania. W pierwszym wypadku można się kierować względami estetycznymi, w drugim warto większy nacisk położyć na parametry techniczne i użytkowe urządzenia:
- sprawność - wkład powinien mieć minimalną sprawność około 70% podczas normalnej pracy i nawet powyżej 80% przy pracy zredukowanej (z ograniczonym dopływem powietrza do spalania). To oznacza, że co najmniej 70% energii powstającej podczas palenia jest odzyskiwane w postaci ciepła (w kominkach tradycyjnych około 10-15%);
- średnie zużycie drewna podczas palenia - czyli ilość opału zużywaną przez wkład w ciągu godziny; powinno wynosić około 2,5 kg/h (przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW);
- moc nominalną - kominki z wkładem połączone z instalacją rozprowadzającą ciepłe powietrze można wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń. Aby dobrać moc wkładu, można przyjąć, że 1 kW ogrzewa średnio 25 m3 (ta wartość jest ściśle uzależniona od strat ciepła budynku). Trzeba brać pod uwagę moc nominalną urządzenia, czyli uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest bowiem tylko przez krótki czas i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości wkładu (kasety);
- czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału - aby korzystanie z wkładu mogło być komfortowe, jednorazowy załadunek drewna powinien wystarczać na co najmniej 10 godzin;
- średnią temperaturę spalin - aby urządzenie pracowało z wysoką sprawnością i było bezpieczne, nie powinna przekraczać 400°C.

Koszty eksploatacji a sprawność wkładu

Obliczenia wykonano dla dobrze izolowanego domu o powierzchni 100 m2 (lub 250 m3) wyposażonego w kominek z wkładem zamkniętym, opalanym suchym drewnem (20% wilgotności). W ciągu pięciu lat dzięki urządzeniu, którego sprawność wynosi minimum 78%, można zaoszczędzić do 3150 zł.

Prawidłowy montaż

Warunkiem prawidłowego i długoletniego funkcjonowania wkładów i kaset kominkowych oraz bezpieczeństwa ich użytkowania jest bardzo dokładna i wykonana według ścisłych zasad instalacja urządzenia. Najlepiej powierzyć ją autoryzowanej i fachowej firmie instalatorskiej.

Czym palić?

We wkładach i kasetach kominkowych pali się drewnem. Najlepsze jest liściaste (grab, buk, brzoza, klon, dąb). Nie zaleca się używać drewna iglastego, gdyż zawiera ono dużo żywicy, która zanieczyszcza wkład i komin.
Drewno powinno być odpowiednio wysezonowane (minimum 15 miesięcy), aby jego wilgotność nie przekraczała 15%. W przeciwnym razie palenie będzie utrudnione i komin będzie się szybciej zanieczyszczał.
W większości wkładów i kaset można również palić brykietami z węgla brunatnego. Niektóre są także przystosowane do spalania węgla kamiennego, ale mało kto go używa, bo w domu bardzo się przy tym brudzi.

Wkład czy kaseta?
Wkłady i kasety kominkowe to w dużym uproszczeniu zamknięte paleniska wyposażone w przeszklone drzwiczki oraz wylot spalin wykonane z materiałów wytrzymałych na wysoką temperaturę i dobrze akumulujących ciepło. Podstawowa różnica między nimi polega na ich zastosowaniu.

Konstrukcja kasety kominkowej pozwala na zainstalowanie jej w istniejącym kominku bez wykonywania większych przeróbek (kasety kominkowe są często instalowane również w nowych kominkach).
Autor: FONDIS-KFD
Wkłady kominkowe są przeznaczone do kominków nowych, budowanych od podstaw. Wkład podłącza się do przewodu kominowego, a następnie obudowuje. Obudowę najczęściej wykonuje się z kamienia.
Autor: FONDIS-KFD

Kominki z „płaszczem wodnym”

To szczególny rodzaj kominków, które zamiast powietrza ogrzewają wodę na potrzeby centralnego ogrzewania, a czasem również c.w.u. Mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu albo współpracować z kotłami opalanymi gazem lub olejem opałowym. Bez problemu można je podłączyć do instalacji c.o. systemu otwartego. W instalacjach zamkniętych trzeba stosować wymiennik ciepła, który rozdziela obieg kominka i obieg z kotłem.
Układ centralnego ogrzewania z termokominkiem i kotłem pracującym w układzie zamkniętym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Aprobaty techniczne i normy europejskie

Wkłady i kasety kominkowe sprzedawane w Polsce muszą mieć Aprobatę Techniczną wystawioną przez COBRTI „Instal”. Aprobata jest dokumentem stwierdzającym, że wkład lub kaseta spełniają wszystkie warunki dopuszczające je do stosowania w budownictwie. Posiadanie ważnej Aprobaty Technicznej (ze względu na brak Polskiej Normy na wkłady i kasety kominkowe - obowiązkowe) upoważnia do oznaczania wyrobu Znakiem Budowlanym B. Umieszczanie Znaku Budowlanego na opakowaniu jest obowiązkowe i oznacza, że wyrób został dopuszczony do obrotu.
W Europie Zachodniej liczba producentów oferujących wkłady i kasety kominkowe jest dość duża. Nie zostały jednak dotychczas opracowane wspólne normy na te urządzenia. Najbardziej popularne są normy francuskie oraz niemieckie - do nich odnosi się większość producentów. Francuskie normy klasyfikują urządzenia pod względem czasu pracy bez dokładania opału. Dzieli się je na następujące kategorie:
A - urządzenie dekoracyjne (brak wymagań co do czasu utrzymania żaru),
I - urządzenie utrzymujące żar poniżej 10 godzin,
C - urządzenie utrzymujące żar minimum 10 godzin.

Wkłady kominkowe - oferta firm

CHEMINEES DE LUX (GABO)
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: wkład kominkowy 6076-60. Moc nominalna: 14 kW. Czas pracy bez uzupełniania opału: 10 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.): 76 x 69,2 x 44,5 cm; masa: 140 kg. Drzwiczki: dwuskrzydłowe; szyba płaska, z jednej strony, z owiewem powietrza wokół drzwi; wymiary (wys. x szer.): 34,9 x 25,3 cm. Sprawność: 75%. Zużycie drewna: 3 kg/h*. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 253°C, maksymalna - 286°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Gwarancja: 5 lat. Cena: 2247zł + VAT.
Autor: CHEMINEES DE LUX (GABO)
CHEMINEES DIFFUSION (TIM Kominki)
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: B 1.0. Moc nominalna: 12 kW. Kategoria: urządzenie podtrzymujące żar poniżej 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 5-7 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.): 76,5 x 70 x 41,5 cm; masa: 139 kg. Drzwiczki: otwierane na bok, lewostronne; szyba płaska;wymiary (wys. x szer.): 37 x 58,5 cm. Sprawność: 65%*, 71%**. Zużycie drewna: 4 kg/h*, 2,2 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 340°C, maksymalna - 400°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Gwarancja: 3 lata. Cena: 990 zł.
Autor: CHEMINEES DIFUSION (TIM KOMINKI)


CHEMINEES PHILIPPE (TMP)
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: R-692. Moc nominalna: 10,5 kW. Kategoria: C - urządzenie podtrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 10 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.): 78,3 x 69 x 41 cm; masa: 146 kg. Drzwiczki: otwierane na bok prawo- lub lewostronne; szyba płaska; wymiary (wys. x szer.): 62,6 x 42,8 cm. Sprawność: 65%*. Zużycie drewna: 3,5 kg/h. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: maksymalna - 434°C. Średnica króćca wylotu dymu: 230 mm. Atesty: akceptacja Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Gwarancja: 5 lat. Cena: 3680 zł.
Autor: CHEMINEES PHILIPPE (TMP)
DOVRE (Kominki Dovre)
Nazwa modelu: Dovre 2400 GLA. Moc nominalna: 9 kW. Czas pracy bez uzupełniania opału: 8 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.): 69,5-111,5 x 63 x 47,5 cm; masa: 150 kg. Drzwiczki: harmonijkowe składane na boki, opisane po łuku; szyba z owiewem powietrza; wymiary (wys. x szer.): 49,5 x 63 cm. Sprawność: 80%*. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Gwarancja: 5 lat. Cena: 3110 zł.
Autor: DOVRE (KOMINKI DOVRE)


CHEMINEES SEGUIN DUTERIEZ (Koperfam)
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: Sunflam. Moc nominalna: 12 kW. Kategoria: I - urządzenie podtrzymujące żar poniżej 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 8 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary(wys. x szer. x gł.): 78,5 x 71 x 47,5 cm; masa: 150 kg. Drzwiczki: otwierane na bok, lewostronne; szyba z jednej strony, z owiewem powietrza; wymiary (wys. x szer.): 37,5 x 60,5 cm. Sprawność: 63,9%*, 700%**. Zużycie drewna: 3,86 kg/h*, 2,55 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 384,4°C, maksymalna - 467,5°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200mm. Atesty: Aprobata Techniczna COBRTI Instal. Gwarancja: 7 lat. Cena: 2590 zł.
Autor: CHEMINEES SEGUIN DUTERIEZ (KOPERFAM)
TARNAWA (WYTWÓRNIA ELEMENTÓW KOMINOWYCH)
Kraj produkcji: Polska. Nazwa modelu: PZ. Moc nominalna: 14 kW. Kategoria: C - urządzenie utrzymujące żar powyżej 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 10 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary: (wys. x szer. x gł.): 48 x 62 x 46 cm; masa: 170 kg. Drzwiczki: otwierane na bok, lewo- i prawostronne, dwuskrzydłowe; szyba płaska lub wygięta, samoczyszcząca; wymiary (wys. x szer.): 26,5 x 44,9 cm. Sprawność: 78%*. Zużycie drewna: 2,5kg/h*. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 190°C, maksymalna - 400°C. Średnica króćca wylotu dymu: 150 mm. Atesty: Aprobata Techniczna Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Gwarancja: 10 lat. Cena: 2399 zł.
Autor: TARNAWA (WYTWÓRNIA ELEMENTÓW KOMINOWYCH)


DEVILLE (Algerg-Pol)
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: urządzenie grzewcze 7839.0. Moc nominalna: 11 kW. Kategoria: C - urządzenie podtrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 10 godzin. Materiał: wysokogatunkowa stal, wymiary (wys. x szer. x gł.): 57,5 x 71 x 42,6 cm, masa: 114 kg. Drzwiczki: otwierane na bok, lewostronne, szyba płaska, z jednej strony, z owiewem powietrza wokół drzwi, wymiary (wys. x szer.): 36,5 x 57,5 cm. Sprawność: 70%*. Zużycie drewna: - 4,2 kg/h,1,5 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 350°C, maksymalna - 400°C. Średnica króćca wylotu dymu: 180 mm. Atesty: Certyfikat Instytutu Techniki Grzewczej i Sanitarnej. Gwarancja: 5 lat. Cena: 2050 zł.
Autor: DEVILLE
Ekkom
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: Thermidor Foyer 709. Moc nominalna: 12-14 kW. Kategoria: C - urządzenie utrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 2,5 godziny. Materiał: żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.): 53 x 70 x 41 cm; masa: 105 kg. Drzwiczki: otwierane na bok, lewostronne; szyba płaska, z jednej strony; wymiary:(wys. x szer.) 43 x 62,5 cm. Sprawność: 71 %*. Zużycie drewna: 2,96 kg/h*. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 318°C, maksymalna - 407°C. Średnica króćca wylotu dymu: 180 mm. Atesty: Aprobata Techniczna Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1499 zł.
Autor: EKKOM


FONDIS (KFD)
Kraj produkcji: Francja. Nazwa modelu: F70 ECO. Moc nominalna: 11 kW. Kategoria: C - urządzenie podtrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 14 godzin. Materiał: stal Corten, żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.):65,3 x 72 x 44 cm; masa: 115 kg. Drzwiczki: prawo- lub lewostronne; szyba płaska, z jednej strony, samoczyszcząca; wymiary (wys. x szer.): 40 x 60,6 cm. Sprawność: 72%*, 83%**. Zużycie drewna: 3,4 kg/h*, 0,39 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 370°C, maksymalna - 420°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Atesty: Aprobata Techniczna COBRTI Instal. Gwarancja: 5 lat. Cena: 3990 zł.
Autor: FONDIS-KFD
JOTUL (Scan Forum)
Kraj produkcji: Norwegia. Nazwa modelu:I 18 RTD Harmony BBE. Moc nominalna: 15 kW. Kategoria: C - urządzenie utrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 8 godzin. Materiał: żeliwo; wymiary (wys. x szer. x gł.): 61 x 74,5 x 60 cm; masa: 165 kg. Drzwiczki: dwuskrzydłowe; szyba płaska, z jednej strony, z owiewem powietrza wokół drzwi; wymiary (wys. x szer.): 51 x 64 cm. Sprawność: 75 %*, 85 %**. Zużycie drewna: 4,4 kg/h*, 1,4 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 313°C, maksymalna - 412°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Atesty: Aprobata Techniczna Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Gwarancja: 5 lat na elementy żeliwne. Cena: 5250 zł.
Autor: JOTUL (SCAN FORUM)


KORNAK
Kraj produkcji: Polska. Nazwa modelu: wkład nr 11. Moc nominalna: 13 kW. Kategoria: C - urządzenie utrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 8 godzin. Materiał: żeliwo, wymiary (wys. x szer. x gł.): 102,5 x 68 x 53 cm; masa: 160 kg. Drzwiczki: otwierane na bok prawostronne, szyba panoramiczna, z jednej strony, z owiewem powietrza wokół drzwi, wymiary (wys. x szer.) 62,5 x 42,5 cm. Sprawność: 75%*. Zużycie drewna: 4 kg/h*, 2,5 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 300°C, maksymalna - 450°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Atesty: Aprobata Techniczna COBRTI Instal. Gwarancja: 2 lata. Cena: 1950 zł.
Autor: KORNAK
SPARTHERM
Kraj produkcji: Niemcy. Nazwa modelu: ARTE BRh. Moc nominalna: 11 kW. Kategoria: C - urządzenie utrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 12 godzin. Materiał: stal i szamot; wymiary (wys. x szer. x gł.): 163 x 74 x 62,5 cm; masa: 290 kg. Drzwiczki: otwierane na bok, lewostronne i otwierane do góry; szyba panoramiczna, z jednej strony, z owiewem powietrza wokół drzwi; wymiary(wys. x szer.): 80 x 73 cm. Sprawność: 80%*, 85%**. Zużycie drewna: 2,5-3,5 kg/h*, 1,5-2,0 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 300°C, maksymalna - 355°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Atesty: Aprobata Techniczna Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Gwarancja: 5 lat. Cena: 6700 zł.
Autor: SPARTHERM

CTM (CTM Polonia)
Kraj produkcji: Włochy. Nazwa modelu: TKM 18 KG. Moc nominalna: 18 kW. Kategoria: C - urządzenie podtrzymujące żar ponad 10 godzin. Czas pracy bez uzupełniania opału: 10 godzin. Materiał: blacha stalowa i żeliwo, wymiary (wys. x szer. x gł.): 118 x 72 x 67 cm; masa - 166 kg. Drzwiczki: otwierane na bok prawo- lub lewostronne orazdo góry, dwuskrzydłowe; szyba płaska, z jednej strony, z owiewem wokół drzwi; wymiary (wys. x szer.): 46 x 32 cm. Sprawność: 75%*, 80%**. Zużycie drewna: 6 kg/h*, 2,6 kg/h**. Temperatura spalin przy spalaniu normalnym: średnia - 220°C, maksymalna - 250°C. Średnica króćca wylotu dymu: 200 mm. Atesty: Certyfikat Instytutu Techniki Grzewczej i Sanitarnej. Gwarancja: 5 lat. Cena: 4523 zł.
Autor: CTM POLONIA

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi