Wodne ogrzewanie podłogowe na poddaszuChcę w całym domu (na parterze i poddaszu użytkowym) zrobić wodne ogrzewanie podłogowe. Usłyszałem jednak do pracownika firmy wykonującej ogrzewanie podłogowe, że na poddaszach takiej instalacji się nie montuje. Czy to prawda?

Wodne ogrzewanie podłogowe może być z powodzeniem montowane i na parterze, i na poddaszu domu. Ale trzeba to odpowiednio wcześnie zaplanować, chociażby po to, by przewidzieć zapas wysokości potrzebny do ułożenia izolacji, rur i przykrywającej je warstwy wylewki.
Jest jeszcze druga kwestia – przeznaczenie pomieszczenia na poddaszu. Zwykle urządza się tam sypialnie, a w sypialniach ogrzewanie podłogowe nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej sprawdzają się grzejniki, bo umożliwiają sprawną regulację temperatury (na przykład obniżenie jej w nocy i szybkie nagrzanie pokoi wieczorem). Podłoga z ogrzewaniem podłogowym ma dużą bezwładność i znacznie wolniej reaguje na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji (patrz porada na sąsiedniej stronie).
Na wyższych kondygnacjach domu (także na poddaszu) zwykle układa się podłogi drewniane (lub z materiałów drewnopochodnych) albo wykładziny. Taką podłogę można wprawdzie ułożyć na instalacji ogrzewania podłogowego (powinna mieć odpowiednie oznaczenie o przydatności do układania na ogrzewaniu podłogowym), ale jej izolacyjność jest większa niż wykładzin kamiennych i ceramicznych, które są na takie podłogi szczególnie polecane.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi