Wybierz kolor. Jeden dom w czterech odsłonach

Kolorem można zmienić charakter domu. Wybór i zestawienie materiałów wykończeniowych mają ogromny wpływ na to, czy będziemy się w nim dobrze czuć. Porozmawiajmy o kolorach...

Niełatwo porozumieć się na temat kolorów. Nie tylko dlatego, że upodobania kolorystyczne nie podlegają dyskusji, ale także z powodów... językowych. Dlaczego kolor określony przez producenta jako „kasztanowy” wcale nie przypomina jesiennych kasztanów? O zieleni można nieskończenie – jak więc nazwać ten jeden odcień, który nam się podoba? Określenia, którymi posługują się fachowcy, brzmią wprawdzie bardzo ładnie, ale czy zwyczajny człowiek wie, co to jest „sjena palona”?
Dobór kolorów jest trudną sprawą. Wiele osób wyobraża sobie końcowy efekt, ale napotyka na problemy, kiedy przychodzi do konkretów – czy okna mają być białe, czy brązowe? Jak wymarzony kolor tynku będzie wyglądał na tle zieleni drzew? Trzeba nie tylko poznać ofertę materiałów wykończeniowych, ale i przewidzieć, jaki efekt da zestawienie wybranej dachówki z konkretnym kolorem elewacji.
Jeśli nie jesteśmy pewni swoich wyborów i potrzebujemy rady, możemy zamówić u architekta projekt kolorystyki domu. Będzie on zawierał propozycję w formie kolorowych rysunków elewacji oraz wskazania (na przykład próbki) konkretnych materiałów – blachy, dachówki, płytek, farby czy tynku. Projektant odpowiada za końcowy efekt, ale warunkiem satysfakcji inwestora jest obopólne porozumienie.
Bez względu na to, czy kolorystyką wykończenia domu zajmie się specjalista, czy najbardziej uzdolniony członek rodziny, jedno wydaje się oczywiste: rozmowa o kolorach, choć trudna, nie jest stratą czasu. Można ją rozpocząć od dyskusji na temat prezentowanych tutaj przykładów.

Chłodna elegancja


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Kolorystyka elementów (od lewej): tynk i okna, drewniane detale, okiennice, dachówka ceramiczna, dachówka bitumiczna, cegła klinkierowa.
Ten projekt jest jak w ubraniu zestaw: czarny garnitur i biała koszula. Kolorystyka opiera się tu na prostocie w doborze barw i kontraście zestawienia bardzo ciemnego dachu z bardzo jasną elewacją. Nie ma tu niuansów kolorystycznych, nieco tylko ożywiają całość zbliżone do siebie temperaturą – zieleń okiennic i ciemny, błyszczący, brązowoniebieski klinkier cokołu. To dom z klasą. Zrównoważony, dobrze zorganizowany, uporządkowany, chłodny.

Przyjazna swojskość


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiKolorystyka elementów (od lewej): tynk, okna idetale drewniane, okiennice, dachówka ceramiczna, dachówka ceramiczna, cegła klinkierowa.
Ciepły, słoneczny odcień elewacji w połączeniu z czerwonym dachem, naturalne barwy ziemi. Kolory pomagają sobie nawzajem – czerwień obok zieleni jest bardziej intensywna. Oliwkowe akcenty wydobywają detal z tła, sprawiając, że cała kompozycja jest bardziej urozmaicona. Taki dom nie tyle wtapia się w naturalne otoczenie, ile tworzy w nim własne miejsce. Czerwoną dachówkę widać z daleka, pięknie wygląda na tle zieleni, jest znakiem w krajobrazie – mówi: „Tu jest siedziba”. To dom rodzinny, tradycyjny, przyjazny, ciepły.

Śmiało i z fantazją


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Kolorystyka elementów (od lewej): tynk, stolarka, okiennice, dachówka bitumiczna, dachówka ceramiczna, cegła klinkierowa.
Ten wariant opiera się na zestawieniu błękitnej płaszczyzny elewacji i białych detali. Właśnie to zestawienie najbardziej przykuwa wzrok i działa na emocje – dach i cokół są bardziej neutralne. Błękitny dom z jaśniejącymi oknami i drzwiami może wywoływać wrażenie bardzo zadbanego. Nawiązuje do kolorystyki dawnej polskiej wsi, na której domy bieliło się na wiosnę, a do wapna dodawało błękitnej farbki. Także kolor dachu został dobrany w podobny sposób – ma zielonkawoszarą barwę, jak dachy ze starych gontów porośniętych mchem. Dlatego choć dom zwracałby uwagę, mniej odbijałby na tle naturalnej zieleni niż poprzedni. To dom dla kogoś wesołego, pogodnego, odważnego i bez kompleksów.

Z charakterem


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Kolorystyka elementów (od lewej): tynk, stolarka, okiennice, blachodachówka, dachówka ceramiczna, cegła klinkierowa.

Najważniesze w tym projekcie jest zestawienie dwóch barw – ciemnoniebieskiego dachu i tynku w kolorze terakoty. To nadaje całemu domowi mocnego charakteru, a biel stolarki, okien i drzwi wprowadza element porządku i czystości. W Polsce takie łączenie mocnych kolorów na dużych płaszczyznach nie jest częste i nie ma źródła w tradycji, więc może kojarzyć się z nowoczesnością. To dom, który będzie się wyróżniał z otoczenia. Dom dla ludzi aktywnych, zdecydowanych i energicznych.

Kilka rad (Mirosław Orzechowski)

- Oglądaj domy, zwracając uwagę na dobór kolorów, i sprawdzaj „w naturze” obiegowe opinie. To nieprawda, że „zielony do zielonego zawsze pasuje”.
- Zanim kupisz okna (białe? brązowe?), wyobraź sobie, jak będzie wyglądał cały, wykończony dom. Żadna decyzja nie powinna być przypadkowa. 
- Decyzje zaczynaj od tych materiałów, których wybór jest mniejszy. Na wybór pokrycia dachu wpływa wiele innych czynników i może się okazać, że trzeba zdecydować się na jeden z trzech dostępnych kolorów, a farby elewacyjne lub tynki występują w wyborze prawie nieograniczonym. A więc najpierw wybierz kolor dachu i cokołu, potem kolor ścian, na końcu bejcę czy farbę do elementów drewnianych.
- Płytek elewacyjnych szukaj z dachówką w ręku i odwrotnie. Nie ma to jak próbka materiału. Pamięć kolorów jest zawodna. Trzeba zobaczyć materiały zestawione ze sobą.
- Wszystkie próbki materiałów staraj się oglądać przy dziennym świetle. Pamiętaj przy tym, że kolor dachu będzie w rzeczywistości dużo jaśniejszy niż na ekspozycji w hurtowni.
- Pamiętaj też, że kolor farby czy tynku, wybrany na podstawie wzornika, może inaczej wyglądać na dużej płaszczyźnie elewacji. Intensywny kolor, z dużą zawartością pigmentu, będzie mocniejszy, a łagodne, rozbielone barwy okażą się jaśniejsze.

Autorzy zdjęć: RÖBEN, RUPPCERAMIKA, LINDAB, ISOLA, CRH KLINKIER, WIEKOR.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi