Wykładziny z beli

Różnorodność wykładzin oferowanych w sklepach może nas przyprawić o zawrót głowy. Warto więc zastanowić się, ile i jakiej wykładziny potrzebujemy, zanim wybierzemy się na zakupy.

Z miarką i ołówkiem
Najpierw trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Oprócz jego długości i szerokości trzeba znać dokładne wymiary wszelkich wnęk i uskoków ścian. Najlepiej kupić wykładzinę o takiej szerokości, by jednym jej kawałkiem pokryć całą podłogę w pomieszczeniu. Należy unikać łączeń i sztukowań. Wiadomo jednak, że nie zawsze to się uda. Nie wolno zapomnieć też o tym, że do każdego wymiaru powinno się dodać około 15 centymetrów zapasu.

Do jakiego pomieszczenia

Wiatrołap. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się wykładziny elastyczne – linoleum, wykładziny z PCW, wykładziny kauczukowe. Muszą być one wytrzymałe na ścieranie. Jeśli mają warstwę ścieralną, to jej grubość powinna wynosić minimum 0,5 mm. Koniecznie trzeba dowiedzieć się w sklepie, czy wykładzina do sieni lub wiatrołapu nie żółknie od kontaktu z gumą. Jeśli tak, to absolutnie nie nadaje się do pomieszczeń, w których stawia się buty z gumową podeszwą.

Przedpokój. Tu oprócz wykładzin elastycznych można układać syntetyczne wykładziny dywanowe (najlepiej o splocie pętelkowym, gdyż łatwiej się je czyści) i z włókien roślin egzotycznych. Muszą być wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia. Najlepiej, gdy wykładziny dywanowe ułożone w przedpokoju będą impregnowane.


Do wiatrołapu najlepiej kupić wykładzinę elastyczną o gładkiej powierzchni. Łatwo będzie utrzymać ją w czystości.
Autor: WYKŁADZINY ELASTYCZNE
W przedpokojach można układać zarówno wykładziny elastyczne, jak i dywanowe. Ważne, by były odporne na zniszczenie i możliwie najłatwiejsze do czyszczenia.
Autor: Andrzej T. Papliński

Kuchnia. Wykładzina do tego pomieszczenia musi być antypoślizgowa i wytrzymała na przecięcie i zarysowanie. Jej grubość powinna przekraczać 2 mm. Do kuchni najlepiej nadają się wykładziny elastyczne – linoleum i wielowarstwowe wykładziny z PCW.

Łazienka. W tym pomieszczeniu ułożyć można jedynie wykładziny wodoodporne i wytrzymałe na działanie substancji chemicznych. Muszą one mieć nawierzchnię antypoślizgową. Najlepsze będą wielowarstwowe wykładziny z PCW.

Pokój. W zależności od jego przeznaczenia i charakteru można wybrać różne rodzaje wykładzin. W sypialniach najlepsze są miękkie wykładziny dywanowe o długim włosiu i splocie strzyżonym. W pokoju wypoczynkowym i gabinecie dobrze sprawdzą się wykładziny dywanowe o splocie mieszanym, pętelkowym lub welurowym. Można tam również położyć ładną wykładzinę elastyczną. W pokojach dziecinnych mogą się znaleźć miękkie wykładziny dywanowe, najlepiej z wełny. Trzeba jednak mieć pewność, że dziecko nie jest na nią uczulone.Kuchenna wykładzina elastyczna powinna być odporna na przecięcie i przedziurawienie, antypoślizgowa i łatwa do czyszczenia.
Autor: WYKŁADZINY ELASTYCZNE
Do łazienek nadają się wyłącznie wykładziny odporne na chemikalia i takie, które nie zniszczą się pod wpływem wody.
Autor: WYKŁADZINY ELASTYCZNE
Miękka wykładzina dywanowa doskonale sprawdzi się w sypialni.
Autor: Maciej Bronarski

O co zapytać sprzedawcę

Przede wszystkim trzeba poprosić o dokładne informacje o właściwościach wykładziny. Szczególnie istotna jest wytrzymałość na ścieranie (jest ona tym większa, im grubsza jest warstwa wierzchnia lub twardsze i gęstsze są włókna wykładziny). Trzeba też dowiedzieć się, czy wykładzina nie zmieni koloru podczas czyszczenia lub pod wpływem światła. Kupując wykładzinę wzorzystą, warto poprosić, by pracownicy sklepu częściowo ją rozwinęli. Można się wtedy dokładniej jej przyjrzeć. Wzór na dużej powierzchni sprawia bowiem inne wrażenie niż jego mały fragment na próbce. Decydując się na linoleum, należy pamiętać, że swój właściwy kolor osiągnie ono dopiero kilka godzin po ułożeniu. Sprzedawca powinien poinformować o tym i powiedzieć, jaka może być ostateczna barwa tej wykładziny. Koniecznie trzeba się dowiedzieć, czy i na jak długo udzielana jest gwarancja. Mogą to być 2-3 lata, a czasem nawet 15. Sprzedawca powinien też udzielić informacji o tym, jak prawidłowo użytkować, czyścić i konserwować wykładzinę.

Gwarancja, czyli na co możesz liczyć
(Grzegorz Kawecki, dyrektor marketingu i rozwoju sieci KOMFORT)

Kupując wykładzinę, najczęściej bierzemy pod uwagę jedynie jej cenę, wygląd i kolor, nie zastanawiając się nad jej jakością i trwałością. A przecież każdy chciałby kupić wykładzinę, której nie trzeba będzie po roku wymieniać. Tak rzeczywiście może się zdarzyć, jeśli kupimy produkt niskiej jakości, który szybciej się niszczy, brudzi czy blaknie. Jakość wykładziny zależy od wielu czynników, m.in.: zastosowanych surowców, technologii produkcji czy sposobu barwienia. Jak zatem wybrać najlepszą?
Niestety, w tej kwestii musimy polegać na opinii sprzedawcy. Rzetelny powie prawdę o produkcie, inny, niestety, „wciśnie” nam słaby produkt, o czym przekonamy się dopiero po jakimś czasie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem kupowanie w renomowanych sklepach. Takie udzielają pełnej i wiarygodnej gwarancji na swoje towary, a dodatkowo klient ma pewność, iż nie znikną one z rynku po kilku miesiącach.
W renomowanych firmach każda reklamacja jest dokładnie rozpatrywana. Jeśli zdarzy się, że kupimy towar wadliwy, zawsze możemy go zwrócić bądź zamienić na nowy. Jeśli położymy wykładzinę, a dopiero po jakimś czasie okaże się, że ma ona wadę ukrytą, której wcześniej nie byliśmy w stanie zauważyć, możemy domagać się również zwrotu kosztów związanych z jej transportem i układaniem. Poza tym należy pamiętać, iż firmy dbające o swoją reputację w spornych sytuacjach zwykle postępują w myśl zasady „klient ma zawsze rację”.

Do wyboru, do koloru

Wykładziny elastyczne

Są tanie i łatwe do czyszczenia. Nie wymagają skomplikowanej konserwacji, są trwałe i odporne na zniszczenie. Z racji swego wyglądu i właściwości najlepiej nadają się do kuchni, łazienek, korytarzy. Rzadko kupuje się je do pokoi wypoczynkowych, salonów, sypialni czy gabinetów. Dostępne są w wielu wzorach (nieraz bardzo fantazyjnych) i barwach. Większość wykładzin elastycznych może być układana na podłogach ogrzewanych. Warto się jednak upewnić i sprawdzić, czy na metce znajduje się oznaczenie potwierdzające tę cechę.


Linoleum
Budowa. Linoleum wytwarzane jest z surowców naturalnych. Jego powierzchnia jest zazwyczaj pokryta materiałem utwardzającym, który zabezpiecza wykładzinę przed uszkodzeniem. Warstwa spodnia zrobiona jest z tkaniny jutowej. Grubość linoleum wynosi około 2-4 mm.
Właściwości. W wyniku ścierania nie zmienia barwy, nie widać też na nim drobnych zarysowań. Nie elektryzuje się. Można je układać na podłogach ogrzewanych. Jest odporne na działanie olejów i tłuszczów. Linoleum to materiał nie zawierający szkodliwych substancji, który prawie w stu procentach ulega biodegradacji. Jest jednak wrażliwe na wilgoć i trudne do samodzielnego ułożenia. Początkowo wydziela nieprzyjemny zapach.
Cena. Kosztuje około 50 zł/m2.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wielowarstwowe wykładziny z PCW
Budowa. Zbudowane są z czterech warstw: podkładowej, nośnej, dekoracyjnej i nawierzchniowej. Podkład zrobiony jest z pianki. Warstwę nośną tworzy włókno szklane. Warstwa dekoracyjna pokryta jest powłoką poliuretanową (im grubszą, tym większa jest wytrzymałość wykładziny na ścieranie).
Właściwości. Są odporne na rozerwanie. Jeśli warstwa podkładowa jest elastyczna i chłonna – wykładzina nie odgniata się od ciężkich przedmiotów, za to podkład może nasiąkać wodą. Jeśli zaś podkład jest spoisty i twardy – zapewnia wodoszczelność, lecz na wykładzinie mogą pozostawać ślady wgnieceń. Po wyrzuceniu wymagają one specjalnej utylizacji.
Cena. Kosztują od 13 do 60 zł/m2.
Autor: Krzysztof ZasuwikJednowarstwowe wykładziny z PCW (homogeniczne)
Budowa. Są jednolite w całym przekroju i niezbyt grube (około 1-1,5 mm). W odróżnieniu od innych wykładzin nie mają warstwy podkładowej. Ich powierzchnia może mieć wytłoczoną fakturę antypoślizgową.
Właściwości. Mają dużą odporność na ścieranie i rozerwanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Brak warstwy podkładowej sprawia, że tworzą twardą posadzkę. Nie tłumią też dźwięku upadających przedmiotów. Są podatne na działanie rozpuszczalników.
Cena. Kosztują od 6 do 20 zł/m2.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wykładziny kauczukowe
Budowa. Mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Produkowane są z kauczuków syntetycznych, niekiedy z dodatkiem grafitu. Ich powierzchnia może być tłoczona lub karbowana.
Właściwości. Są odporne na ścieranie, antypoślizgowe i trudno zapalne. Nie uszkadza ich żar z papierosa ani chemikalia. Nie są podatne na zarysowania, nakłucia i nacięcia. Nie wchłaniają tłuszczy i nie nasiąkają wodą.
Cena. Kosztują od 60 do 250 zł/m2.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Wykładziny dywanowe


O jakości wykładzin dywanowych świadczy przede wszystkim gęstość runa (ilość gramów włókna zużytego do utkania 1 m2 wykładziny). Najlepsze są te wykładziny, które mają najgęstsze runo. Ważny jest rodzaj splotu i przycięcia włókien (strzyżony, pętelkowy, wysepkowy, igłowy, mieszany, welurowy). Istotny jest także rodzaj podkładu, do którego runo jest przymocowane. Może być bowiem wykonany z twardej, nierozciągliwej juty naturalnej lub z syntetycznej – (odpornej na wilgoć). Często też podkład jest z gąbki lub filcu, nadaje wtedy wykładzinie miękkość, ciepło i tłumi hałas. Większość wykładzin dywanowych dostępnych na rynku jest zaimpregnowana. Oznacza to, że są one pokryte specjalną powłoką utrudniającą wchłanianie brudu i ułatwiającą czyszczenie.


Wykładziny wełniane
Budowa. Mają trzy warstwy: runo, osnowę i warstwę podkładową, wykonaną najczęściej z siatki lateksowej. Mogą mieć naturalny kolor lub być barwione. Niekiedy produkowane są z domieszką włókien syntetycznych.
Właściwości. Są miękkie, sprężyste i elastyczne. Nie łamią się i są odporne na rozciąganie. Mają dobre właściwości antystatyczne. Dobrze tłumią hałas. Są ciepłe w dotyku i przyjemnie się po nich chodzi. Wełna jest materiałem trudno zapalnym. Reguluje też wilgotność powietrza – pochłania nadmiar wilgoci i oddaje go, gdy robi się sucho. Wykładziny te mogą się jednak mechacić i łatwo się plamią. Są dosyć trudne do utrzymania w czystości. Wełna może też wywoływać uczulenia. Wykładziny z tego materiału nie powinny więc leżeć w pokojach alergików.
Cena. Wykładziny wełniane są droższe od wykładzin dywanowych z włókien sztucznych, bo kosztują od 140 do 218 zł/m2. Wykładziny z 20% domieszką włókien sztucznych kosztują około 80 zł/m2, a z 70% – blisko 35 zł/m2.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wykładziny z włókien sztucznych (poliamidowe, poliestrowe, polipropylenowe, akrylowe)
Budowa. Zbudowane są z warstwy spodniej, osnowy i runa. Ich włosie może być długie lub krótkie; proste, strzyżone bądź pętelkowe. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach.
Właściwości. Są lżejsze, odporniejsze na ścieranie i łatwiejsze do czyszczenia niż wykładziny z wełny. Poliamidowe są odporne na odkształcenia i ścieranie, mają trwałe barwy, lecz łatwo się elektryzują. Poliestrowe nie są aż tak odporne na odkształcenia. Nie płowieją, są odporne na działanie chemikaliów i trudno zapalne. Są miękkie jak wełna, lecz mogą się filcować i są mało sprężyste. Polipropylenowe są najbardziej wytrzymałe na ścieranie. Nie wchodzą w reakcje z chemikaliami. Nie wchłaniają wody i są łatwe do czyszczenia. Akrylowe są miękkie, sprężyste i nie elektryzują się. Nie płowieją. Są jednak najmniej wytrzymałe ze wszystkich wykładzin dywanowych.
Cena. Wykładziny poliamidowe kosztują od 64 do 189 zł/m2, a polipropylenowe od 36 do 46 zł/m2.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Wykładziny z murzyńskiej chaty
Oryginalną propozycją są wykładziny z włókien roślin egzotycznych. Plecie się je z włókien agawy sizalowej, włókien kokosowych, jutowych, a nawet z trawy morskiej. Od spodu mogą być powleczone gumą lub kauczukiem. Wykładziny te mają ciekawe sploty i naturalną barwę. Są antystatyczne. Mogą pochłaniać pewien nadmiar wilgoci i oddawać go, gdy w pomieszczeniu robi się sucho. Dobrze izolują termicznie, tłumią hałas i są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia. Ich powierzchnia jest dosyć szorstka, więc chodzenie po nich nie jest tak przyjemne jak po wykładzinach z wełny lub włókien sztucznych. Wykładziny tego rodzaju są wrażliwe na wilgoć, dlatego nie powinno się ich układać w przedsionkach, łazienkach i kuchniach. Najładniej prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu egzotycznym.
Cena. Wykładziny z włókien roślin egzotycznych kosztują od 60 do 300 zł/m2.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Co oprócz wykładziny

Klej lub taśma. Wykładzinę mocuje się za pomocą kleju lub specjalnej taśmy rzepowej albo dwustronnie klejącej. Taśm używa się w pomieszczeniach o powierzchni nie przekraczającej 20 m2, czyli tam, gdzie do przykrycia podłogi wystarczy jeden kawałek wykładziny. Mają jedną ważną zaletę – nie niszczą wykładziny, gdy chcemy ją zerwać. Pięciometrowa rolka taśmy kosztuje około 10 zł. Kleje można stosować zamiast taśm. Ich użycie jest wskazane przede wszystkim, gdy trzeba przymocować wykładzinę do schodów, a także gdy podłogę przykrywa się kilkoma kawałkami wykładziny. Jedne nadają się do linoleum, inne do wykładzin z PCW i wykładzin dywanowych. Klej do wykładzin z PCW kosztuje 12-22 zł/kg, do wykładzin dywanowych 10-14 zł/kg, do linoleum 11-30 zł/kg. Klej uniwersalny, którym można kleić różnego rodzaju wykładziny, kosztuje 13-35 zł/kg.

Narzędzia. Do układania potrzebne są: nóż do cięcia wykładzin – 50-100 zł, metalowa listwa – 36-77 zł lub sztywna linijka i wałek dociskowy – około 15 zł. Wszystkie te przybory można kupić również w zestawach do samodzielnego układania wykładzin i tapetowania. Cena kompletu zawierającego 7 podstawowych narzędzi wynosi około 125 zł.
Listwy i profile wykończeniowe. Ostatnim zakupem są listwy wykończeniowe: drewniane, metalowe lub z tworzyw sztucznych (w zależności od długości kosztują od 5 do 50 zł/m):
- listwy i cokoły przyścienne – mocuje się je w miejscu połączenia wykładziny ze ścianą;
- listwy przejściowe i progowe – montuje się je w miejscu połączenia wykładziny z innym materiałem posadzkowym i w miejscu łączenia dwóch kawałków wykładziny w progu;
- profile schodowe – wykańcza się nimi stopnie schodów.


Listwy przyścienne mogą mieć specjalne rowki, w których można ukryć kable.
Autor: Piotr Mastalerz
Listwy przejściowe i progowe są wyprofilowane tak, by nie można się było o nie potknąć.
Autor: Piotr Mastalerz


Karbowana powierzchnia profili schodowych chroni przed poślizgnięciem się podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach.
Autor: Piotr Mastalerz

Z belą do domu

Dobre sklepy oferują transport zakupionego towaru. Gdzie indziej trzeba zatroszczyć się o to samodzielnie. Wykładzinę przewozi się zrolowaną i zabezpieczoną przed przypadkowym rozwinięciem. Nie powinno się jej składać i zginać, a jeśli jest to konieczne, natychmiast po dojechaniu na miejsce trzeba ją rozprostować.

Onaczenia na metkach

Metka przy wykładzinie zawiera najważniejsze informacje dotyczące jej użytkownia i onserwowania. Zazwyczaj są one przedstawione w formie piktogramów:

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi