Wzory i style. Płytki dobre na wszystkoNiektóre płytki pomyślane są do wnętrz o bardzo określonym charakterze. Inne stwarzają tylko możliwości do wykreowania stylu wnętrza. Wszystko zależy od połączeń, dodatków, zestawień...
Płytki w tle

Modne są w ostatnich latach płytki jednobarwne, bez dekoracji, o idealnie równych krawędziach i zazwyczaj gładkiej powierzchni. Jeśli pojawiają się na nich reliefy, są one bardzo delikatne i prawie niezauważalne. Dominujące kolory to biel, rozbielone beże, écru, delikatne szarości.
Takie płytki nazywa się tłowymi - same w sobie nie mają określonego stylu i dopiero w zestawieniu z wyposażeniem wykończone nimi pomieszczenie nabiera charakteru. Stosuje się je we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych - ich prostota sprawia, że stają się tłem do pokazania układu architektonicznego pomieszczenia, wyeksponowania mebli, urządzeń kuchennych i sanitarnych. Jednak warunkiem dobrego efektu jest wysoka jakość płytek, a także równe, wręcz perfekcyjne ich ułożenie. Aby powstało wnętrze spokojne i zdyscyplinowane, najlepiej, jeśli łączy się nie więcej niż dwa, trzy kolory.

W kierunku abstrakcji

Ciągle modny we wzornictwie płytek jest styl nowoczesny, w którym środkiem wyrazu jest linia, płaszczyzna, punkt, figura geometryczna. Popularne są kompozycje układane z płytek w różnych kolorach. Podstawową barwą jest biel - białe tło wydobywa abstrakcyjną formę, uwypukla kompozycję z płytek w innych kolorach. W stworzeniu kompozycji pomagają serie płytek zwane monokolorami. Są to najczęściej płytki kwadratowe, o powierzchni matowej, doskonałe pod względem technicznym. Taki styl wymaga jednak żelaznej konsekwencji w projektowaniu i dużej precyzji w wykonaniu.

Styl high-tech
To płytki wybiegające w przyszłość, wykorzystujące możliwości najnowszych technologii. Serie high-tech proponują płytki o bardzo prostych formach, najczęściej pokryte metalicznym szkliwem imitującym złoto, miedź, stal nierdzewną. Niekiedy płytki podstawowe mają charakter tła, najczęściej w odcieniach szarości, jedynie dekory i listwy ozdobione są metalizowanym szkliwem. Dobrze w tej stylistyce sprawdzają się płytki przypominające ciemne granitowe bloki, a także dekory w regularne wzory geometryczne.


Płaszczyznę ściany wyłożoną jednobarwnymi płytkami tłowymi można uzupełnić fakturowymi elementami dekoracyjnymi w pastelowych kolorach.
Autor: APARICI/BARTICO
Płytki tworzące kompozycję barwnych plam pomagają stworzyć wnętrze dla miłośników geometrii.
Autor: GRUPA PARADYŻ
Płytki w stylu high-tech naśladują strukturę nowoczesnych materiałów: często metalizowaną powierzchnię ryflowanej blachy.
Autor: TAU CERAMICA

Impresje na temat kamienia

Jeszcze parę lat temu płytki naśladujące kamień były jego nieudolnymi imitacjami. Dzisiejsze niekiedy do złudzenia przypominają fakturę i kolorystykę prawdziwych marmurów, granitów, trawertynów. Spotyka się też płytki „lastrikowe” z wtopionymi wielobarwnymi, mieniącymi się kryształami.
Czy płytki kamienne narzucają wnętrzu jakiś styl? Jeśli połączymy je z ozdobnymi bordiurami, wałeczkami, bogatymi dekorami, wnętrze sprawi wrażenie monumentalnego, pałacowego. Te same płytki użyte w sposób oszczędny, bez dekoracji mogą być podstawą do stworzenia ascetycznego, nowoczesnego wnętrza.
Inne rodzaje płytek „kamiennych” to serie przypominające zużyte, spękane posadzki ze średniowiecznych klasztorów i kościołów czy wytarty i wyślizgany bruk kamienny (niekiedy z zatartym greckim lub łacińskim napisem - sentencją!) ze starych, wypalonych słońcem placów miast Południa. Takie płytki mają nierówne lub zaokrąglone brzegi i matową powierzchnię. Są najczęściej w kolorach ziemi - od jasnego beżu, przez rudości, do ciemnych brązów, a także w odcieniach szarości.
Powierzchnia każdej z płytek naśladujących tafle szlifowanego trawertynu ma nieco inny, niepowtarzalny układ żyłek i charakterystyczne dla kamienia przebarwienia.
Autor: CERAMIKA TUBĄDZIN

W stylu wiejskim

Do wnętrz w stylu dworskiej siedziby czy wiejskiej chaty będą pasowały płytki o fakturze naśladującej spękane kamienie, skały bądź... sękate, nieheblowane deski. Płytki rustykalne mają nieregularną, dynamiczną fakturę, matową powierzchnię i krzywe, nieregularne krawędzie. Są zgrzebne, „niewykończone”, czasami sprawiają wrażenie przybrudzonych, dotkniętych przez czas. Ich kolory to najczęściej barwy ziemi – beże, brązy, złamane zielenie. Ale styl rustykalny to również płytki bardzo kolorowe: przywołujące żywą zieleń łąk, traw, liści, lazur wody, atramentowy błękit nieba czy intensywną czerwień zachodzącego słońca. Te krzykliwe barwy wzięte z przyrody i folkloru podkreśla błyszczące, nieregularnie nakładane szkliwo.
          
Inspirowane naturą

Łodygi, liście, kwiaty, owoce – niekiedy bardzo realistyczne, ale też zgeometryzowane, wystylizowane – pojawiają się tradycyjnie w listwach i dekorach, ale także jako motywy faktur. Modne są też wzory i faktury naśladujące skóry afrykańskich zwierząt: płytki pokryte cętkami żyrafy, pręgami tygrysa, paskami zebry, rybimi łuskami. Pojawiły się też płytki inspirowane żywiołami: struktura i wzory płytek kojarzące się z wodą, ogniem albo sposób ułożenia szkliwa przypominający morskie fale czy promienie rozpalonego słońca. Często projektanci sięgają do prehistorii: po amonity, motywy prekambryjskie czy malarstwo jaskiniowe.

Turkus wody i brąz gliny to zestawienie kolorystyczne również typowe dla płytek rustykalnych.
Autor: ANTICA CERAMICA RUBIERA - W.P.B.
We współczesnych kolekcjach te same motywy roślinne powtarzają się we wzorach dekorów i w fakturze płytek.
Autor: REVIGRES/KERKOPOL

Płytkowe podróże w czasie...

Impresje na temat historii to bardzo bogate źródło dla projektantów. W poszukiwaniu inspiracji sięgają oni do wzornictwa starożytnego Egiptu, Rzymu, Grecji, Bizancjum, krajów arabskich, średniowiecznej Hiszpanii i Portugalii. Twórczo czerpią ze starego wzornictwa holenderskiego i starych, ręcznie wytwarzanych portugalskich płytek zwanych azulejos. Na tych płytkach, często o najwyższych parametrach technicznych, można spotkać stare motywy figuratywne: orientalne arabeski i scenki rodzajowe oraz historyczne zestawienia kolorystyczne: kobaltowy błękit, intensywne odcienie turkusu czy przygaszonej czerni.
Wciąż popularne serie tworzą płytki we wzory tapetowe, w stylu angielskim nawiązujące do romantyzmu i do XVIII- i XIX-wiecznej wsi angielskiej. Znakiem rozpoznawczym są płytki w delikatnych, pastelowch kolorach, na które naniesione są paski, drobne kwiatki, kokardki, szlaczki niekiedy wręcz przeniesione ze świata starych angielskich powieści. Płytki te wnoszą do wnętrza harmonię, spokój i pogodny nastrój. Tworzą styl pensjonarski, ale pasują też do wnętrz w stylu dworkowym.
Tradycyjna ornamentyka portugalskich azulejos często jest inspiracją do dekoracji nowoczesnych kolekcji płytek.
Autor: ANTICA CERAMICA RUBIERA - W.P.B.

...i przestrzeni

O tym, że wzornictwo płytek jest w zgodzie ze współczesnymi trendami, świadczą przeniesione do płytek ceramicznych wzory orientalne. Na płytkach można spotkać japońskie bądź chińskie znaki graficzne albo delikatne motywy roślinne. Tradycyjna wschodnia kaligrafia umieszczona jest na białych bądź lekko beżowych płytkach, ale łączy się je z płytkami w intensywnych odcieniach żółci i czerwieni. Często płytki inspirowane Wschodem są intarsjowane metalem lub egzotycznym drewnem.

Płytki inspirowane Wschodem najlepiej wpisują się w ascetyczne, eksponujące kształt architektoniczny wnętrze.
Autor: APARICI/BARTICO
Dla miłośników afrykańskich klimatów - płytki w gepardzie cętki.
Autor: PETRACERS CERAMICS/MIRMUR

Ceramiczna arystokracja, czyli płytka z nazwiskiem

Prawdziwym koneserom producenci proponują kolekcje sygnowane przez firmy Versace, Rosenthal czy innych wielkich projektantów. Można na nich odnaleźć charakterystyczne dla tych kreatorów motywy, kolory. Nowością są płytki według oryginalnych projektów Gaudiego.
Inspiracją do tworzenia elementów dekoracyjnych jest też malarstwo. Karierę w ceramice zrobili nie tylko impresjoniści, ale także Kandinsky, Picasso, Warhol, a ze współczesnych Hundertwasser, Janosch. Niektórzy producenci mają swoich plastyków, którzy na zamówienie tworzą na płytkach obrazy.
Ręcznie malowane obrazki to dobry sposób na stworzenie oryginalnego, zindywidualizowanego wnętrza.
Autor: REVIGRES/KERKOPOL

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi