Z kulą, ale bez barier. DOM BEZ BARIER

Osoba niepełnosprawna to nie tylko osoba na wózku inwalidzkim, ale także ta, która porusza się o kuli lub lasce. Nasze aranżacje kuchni i łazienki przygotowaliśmy również z myślą o nich.

Osoby korzystające z pomocy kul, lasek, balkoników mają nie tylko trudności z utrzymaniem równowagi, ale także z pochylaniem się, siadaniem i wstawaniem z pozycji siedzącej. Poruszają się wolniej, często z trudnością i z ograniczoną szybkością. Dlatego przy planowaniu domu i jego urządzaniu należy brać pod uwagę nie tylko wolniejsze tempo chodzenia, ale i konieczność odpoczywania w trakcie wykonywania czynności. Pomocne mogą być odpowiednio ustawione stabilne meble, na których można się bezpiecznie oprzeć, lub poręcze montowane do sprzętów i ścian.
W zależności od wzrostu i stopnia ograniczenia sprawności osoba niepełnosprawna sięga do wysokości około 170 cm. Najlepiej, aby wszystkie klamki, przyciski, półki znalazły się na wysokości od 60 do 165 cm od podłogi. W wypadku osoby w podeszłym wieku lub o usztywnionej postawie strefa manipulacji może ograniczyć się na przykład do 70-150 cm od podłogi.Wolne miejsce obok zlewozmywaka umożliwia wygodne oparcie kuli lub laski o blat. Relingi zamontowane do kuchennych szafek ułatwiają utrzymanie równowagi.
Autor: Robert Szarapka
Dolne szafki powinny mieć wysuwane kosze zamiast zwykłych szuflad. Aby sięgnąć do środka, nie trzeba się nadmiernie schylać.
Autor: Robert SzarapkaNiskie szafki na kółkach można wsunąć pod blat lub przesunąć w dowolne miejsce. Ułatwia to pracę w kuchni.
Autor: Robert Szarapka
Wysokość górnych półek w szafkach i lodówce należy dostosować do wzrostu i indywidualnych możliwości danej osoby.
Autor: Robert Szarapka

Wygodne przejście

Minimalna szerokość przejścia zależy od sposobu poruszania się i wynosi:  
- 60 cm – gdy osoba nie potrzebuje podparć,
- 75 cm – gdy osoba porusza się o jednej lasce,
- 80 cm – gdy do poruszania się osoba potrzebuje dwóch lasek,
- 90 cm – gdy osoba posługuje się kulami łokciowymi lub balkonikiem,
- 90-95 cm – gdy osoba porusza się za pomocą kul pachowych.


Obsługę pralki można ułatwić, umieszczając ją na postumencie. Nie trzeba się wtedy nadmiernie schylać przy wkładaniu i wyjmowaniu prania.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Warto zamontować poręcz pod oknem. Będzie ona przydatna podczas poruszania się po łazience, a także może posłużyć jako oparcie w czasie otwierania okna lub podnoszenia rolety.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Miskę ustępową należy umieścić na wysokości dostosowanej do potrzeb osoby korzystającej z toalety.Poręcz w kształcie litery „L” może być pomocna przy wstawaniu.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Dodatkowa poręcz uchylna pomoże w utrzymaniu równowagi w czasie korzystania z toalety i nie będzie ograniczać przestrzeni innym domownikom.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wygodnie korzysta się z prysznica w pozycji siedzącej. W tym celu można zastosować nawet krzesło ogrodowe. Wysokość zawieszenia rączki prysznicowej powinna być regulowana.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi