Z myślą o wiośnie czyli jak uprawiać rośliny cebulowe i bulwiaste zimujące w gruncie

Warto mieć w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste - są łatwe w uprawie, a ich kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, gdy rabaty są jeszcze puste i szare.

Gdzie i jak sadzić

Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie, w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Rośliny kwitnące wczesną wiosną doskonale rosną pod koronami drzew i krzewów liściastych.
Około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw należy przygotować glebę: przekopać ją, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu (rozłożyć 2-centymetrową warstwę i wymieszać z glebą) lub nawozu wieloskładnikowego (w ilości zalecanej na opakowaniu). Rośliny należy sadzić na głębokość równą trzykrotnej średnicy cebul i bulw (na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej). Jeśli gleba jest lekka, warto na dno dołka nasypać nieco kompostu, jeśli jest ciężka i nieprzepuszczalna – piasku. Taki drenaż jest szczególnie polecany dla lilii, które nie znoszą stojącej w glebie wody – w zbyt mokrych miejscach ich korzenie zaczynają gnić.


Szachownica kostkowata.
Autor: Jerzy Romanowski

Jak pielęgnować

Podlewanie. Jeśli wiosna jest sucha, rośliny trzeba regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje słaby wzrost i kwitnienie. Latem – od chwili, gdy zaczną zasychać liście – rośliny potrzebują suszy.

Nawożenie. Co roku wczesną wiosną rośliny warto zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym (zalecaną na opakowaniu dawkę należy podzielić na dwie porcje – pierwszą zastosować, gdy rośliny rozpoczną wzrost, drugą, gdy zaczną kwitnąć).

Ogławianie. Warto obrywać przekwitające kwiaty (ale zostawiać liście) – dzięki temu cebule i bulwy będą dorodne. Jest to wskazane szczególnie u czosnków olbrzymich, hiacyntów, lilii, narcyzów, szachownic cesarskich i tulipanów.

Okrywanie. Okrycia wymagają: cebulice, hiacynty, ifejony, iksje, kosaćce, lilie, narcyzy, psizęby. Gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zmrożona, należy na niej rozsypać 3 cm kory lub torfu albo położyć świerkowe gałęzie (wcześniejsze okrywanie stwarza dobre warunki dla żerowania gryzoni, które mogą uszkodzić cebule). Podczas silnych mrozów warto położyć dodatkową warstwę okrycia.

Wykopywanie. Co 1-2 lata trzeba wykopywać tulipany i hiacynty, a co 2-4 lata ifejony, lilie, narcyzy i psizęby. Pozostałe rośliny cebulowe i bulwiaste należy wykopywać dopiero, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Cebule i bulwy wykopuje się latem, gdy zaczną zasychać liście.

Przechowywanie. Wykopane cebule i bulwy wkłada się do ażurowych skrzynek i przenosi na kilka dni do ciepłego i przewiewnego miejsca. Gdy przeschną, rozdziela się je, czyści i przechowuje – do momentu sadzenia – w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20°C.


Owoce obrazków.
Autor: Mirosław Krogulec
Psiząb liliowy.
Autor: Jerzy Romanowski

Jak uniknąć chorób

- Sadź tylko zdrowe cebule i bulwy. Pokryte plamami, pleśnią, gnijące – najlepiej zniszcz. Jeśli uszkodzenia są małe, możesz je wyciąć i ranę obsypać węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu.
- Nie sadź tam, gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe, ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, poziomki lub truskawki, bo wiele chorób tych roślin może niszczyć rośliny cebulowe i bulwiaste.
- Nie mocz liści podczas podlewania, bo choroby grzybowe i wirusowe łatwo przenoszą się z kroplami wody.
- Oddzielaj od zdrowych roślin i spalaj te, które mają zniekształcone lub plamiste liście albo kwiaty, nalot lub objawy zgnilizny.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi